یک مقام جمهوری اسلامی می‌گوید «بر اساس تحلیل‌ها» حمله سایبری اخیر کار اسرائیل و آمریکا بود

 غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران. آرشیوصدای آمریکا :رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران می‌گوید اسرائیل و آمریکا «متهمان احتمالی» حمله سایبری به سامانه کارت سوخت ایران هستند.

سیستم سوخت‌رسانی ایران سه شنبه گذشته در پی حمله گسترده سایبری به سامانه کارت سوخت از کار افتاد و باعث اختلال در فعالیت تمام جایگاه‌های عرضه سوخت در ایران شد.

یک روز پس از آن، گروهی تحت عنوان «گنجشک درنده» علاوه بر پذیرش مسئولیت این حمله سایبری، مسئولیت حملات سایبری پیشین به شرکت راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازی را نیز به عهده گرفت.

با این حال و به گزارش ایسنا، غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران، شامگاه شنبه ۸ آبان در یک گفت وگوی تلویزیونی مدعی شد این حمله توسط اسرائیل، «آمریکایی‌ها و عوامل‌شان» صورت گرفته است.

وی افزود هر چند دلیلی برای ادعای خود ندارد، اما «بر اساس تحلیل‌ها» چنین حمله ای کار اسرائیل و آمریکا است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، نیز روز پنجشنبه گذشته در توئیتی به زبان عبری، با اشاره به حمله سایبری اخیر به سامانه کارت سوخت و بدون نام بردن از اسرائیل، از ناکام ماندن «دشمن» برای رسیدن به هدف خود برای به گفته او «آشوب به پا کردن در ایران» نوشت.

در کنفرانس خبری سه‌شنبه گذشته وزارت خارجه آمریکا، ند پرایس، سخنگوی این وزارتخانه، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که آیا «آمریکا به نوعی در حمله سایبری ادعایی دولت ایران دخالت داشته است و یا از وقوع آن باخبر بوده یا نه» و «آیا این نوعی هشدار به ایران برای بازگشت به میز مذاکره بود» گفت: «ما در این زمینه که مسیر دیپلماتیک همچنان باز است، کاملا شفاف بوده‌ایم.»

آقای پرایس افزود که آمریکا و شرکایش در پنج به علاوه یک «بر این باوریم که دپیلماسی کارآمدترین ابزار به شمار می‌رود تا مطمئن شویم که ایران، به شکل قابل راستی‌آزمایی و دائمی، از دست یافتن به سلاح هسته‌ای باز داشته شده است. اما برای بخش نخست پرسش شما پاسخی ندارم.»

گزارش‌ها از ایران نشان می‌دهد چهار روز پس از آن که سیستم سوخت‌رسانی ایران در پی حمله سایبری به سامانه کارت سوخت مختل شد، کماکان نیمی از جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور به سامانه هوشمند متصل نشده است.

اظهارات رییس سازمان پدافند غیرعامل در مورد نقش اسرائیل و آمریکا در حمله سایبری به سامانه سوخت‌رسانی ایران در حالی است که رسانه های اسرائیل اوائل روز شنبه ۸ آبان به وقت محلی به نقل از یک گروه هکرهای ایرانی به نام «سایه سیاه» اعلام کردند این گروه، سرورهای شرکت خدمات اینترنتی «سایبرسرو» را که اسرائیلی است، هک کرده و از کار انداخته است.
+2
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  این بشکه دو سر سوراخ دیگه کیه
  0
  20
  یکشنبه ۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  اختیار دارین قربان!!؛اینم یه حقه دیگه برا پر کردن خزانه خالی یارانه بنزین رو حذف کنین که قشنگ ملت با بنزین سه هزار تومانی حقوق عمله ها و مزدورای داخل و خارجتون رو تامین کنن!؛ای ول به این هوش!!..
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.