گمرک ایران قیمت ریالی مشروبات الکلی را اعلام کرد

پلیس ایران در حال نمایش مشروبات الکلی کشف شده، عکس از آرشیوسخنگوی گمرک ایران می‌گوید فهرست به روز شده قیمت مشروبات الکلی به ریال برای تعیین میزان جریمه متخلفان است. گمرک جمهوری اسلامی به تازگی فهرستی تنظیم کرده که در آن بهای مشروبات الکلی با دلار آزاد به ریال تبدیل شده است.

گمرک جمهوری اسلامی در بخش‌نامه‌ای خطاب به "ناظران، مدیران کل و مدیران محترم گمرکات اجرایی" فهرستی از مشروبات الکلی خارجی را ارائه کرده که معادل قیمت ریالی آنها با احتساب بهای دلار در بازار آزاد مشخص شده است.

این فهرست در پنج صفحه تنظیم شده و در آن نام و قیمت ده‌ها نوع ویسکی، ودکا، آبجو و دیگر مشروبات الکلی مشهور و کمتر آشنا مشخص شده است.

سخنگوی گمرک شنبه، هشتم آبان درباره این فهرست به خبرگزاری ایلنا گفت: «براساس قانون هر کالای مکشوفه قاچاق چه ممنوعه شرعی، چه ممنوعه قانونی و چه ممنوعه با محدودیت زمانی مصوب دولت باشد، باید برای اخذ جریمه ارز‌ش‌گذاری شوند که این ارزش‌گذاری از طریق سامانه‌های موجود به صورت سیستمی انجام می‌شود.»

روح‌الله لطیفی می‌گوید این کالاها که در جمهوری اسلامی خرید و فروش و استفاده از آنها ممنوع و در اغلب کشورها مجاز است، در سامانه‌ای که تحت نظارت سازمان جهانی گمرک فعال است ارزش‌گذاری و قیمت آنها مشخص شده است.
قیمت‌گذاری بر مبنای بهای دلار آزاد
او می‌گوید اداره ارزش گمرک بر مبنای داده‌های این سامانه قیمت ریالی مشروبات الکلی را با توجه به قیمت روز دلار در بازار آزاد مشخص می‌کند و این فهرست را در اختیار نهادهای مربوط نظیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا یا دادگاه‌ها قرار می‌دهد تا جرایم مطابق آنها تعیین شوند.
فهرست به روز شده قیمت‌گذاری مشروبات الکلی گمرک جمهوری اسلامی تاریخ ۲۴ مهرماه امسال را دارد و در فضای مجازی نیز انعکاس یافته است. برخی کاربران به طنز نوشته‌اند با این فهرست "مواظب باشین ساقی‌ها سرتون کلاه نذارن".
کشف ۴۵۰۰ لیتر مشروب در شهر قم
همزمان با انتشار فهرست به‌روز شده قیمت مشروبات الکلی، برخی منابع از کشف چهار هزار و ۵۰۰ لیتر مشروب دست‌ساز و چهار دستگاه مشروب‌سازی در شهر قم خبر دادند.
مطابق ماده ۷۰۲ قانون مجازات اسلامی: «هر کس مشروبات الکلی را بسازد یا بخرد یا بفروشد یا در معرض فروش قراردهد یا حمل یا نگهداری کند یا در اختیار دیگری قراردهد به شش ماه تا یک سال حبس و تا هفتاد و چهار(۷۴) ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی (تجاری) کالای یادشده محکوم می‌شود.»
ایرانیان در جایگاه نهم مصرف مشروب جهان
در این میان مشخص نیست قیمت مشروباتی که در فهرست به روز شده گمرک جمهوری اسلامی ذکر نشده‌اند یا نوشیدنی‌های دست‌ساز الکلی چگونه تعیین می‌شود.

با وجود ممنوعیت خرید، فروش و مصرف نوشیدنی‌های الکلی در جمهوری اسلامی، سازمان بهداشت جهانی در گزارشی که سال ۲۰۱۹ منتشر کرد ایران را از نظر سرانه مصرف الکل در بین ۱۸۹ کشور در جایگاه نهم قرار داد.

بر پایه این گزارش هر ایرانی بالای ۱۵ سال که به طور منظم نوشیدنی الکلی می‌نوشد در سال ۲۰۱۶ به طور میانگین اندکی بیش از ۲۸ لیتر الکل خالص مصرف کرده است. این میزان حدود چهار لیتر بیشتر از میانگین سال ۲۰۱۰ بوده است.
+12
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  من و تو باهم - لندن، انگلستان

  یکی پیدا بشه بگوید آن ۲ آخوند آنجا چه غلطی میکنند
  3
  30
  شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::من و تو باهم - لندن، انگلستان::]. دارن شکل و شمایل مشروبات و اشربه رو ور انداز میکنن که وقتی رفتن بالای منبر خواستن از بهشت تعریف کنن، بدونن ودکای در بسته سیترون و یا تکیلا دون خولیو و ویسکی سینگل مالت ٣٠ ساله بلنتین چه شکلی است که از قول ساقی ساقیان پروردگار بتونن برای امت حیران زیر منبر خالی ببندن! 😀
  0
  4
  شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بدبختا اسمها رو هم قر و قاطی نوشتن! ودکا گری گوش! ویسکی تکیلا!؟ شراب شیواز!؟ به لیست نتونستن از اینترنت بگیرن و درست بنویسن، اونوقت بمب اتم رو برای .... میخوان
  0
  9
  شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.