نامه شعله سعدی به «مهندس خامنه‌ای»

ایران وایر :احسان مهرابی
«قاسم شعله سعدی»، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، از جمله نویسندگان نامه‌های سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی است که به دلیل نوشتن این نامه‌ها زندانی شده است.

او که در ایران در رشته حقوق تحصیل کرده است، پس از انقلاب ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیل به اتفاق ھمسر و فرزندش به فرانسه رفت و در دوره دکترای علوم سیاسی در این کشور تحصیل کرد.

شعله سعدی در سال ۱۳۶۰ پروانه وکالت نیز گرفت و دفتر خدمات حقوقی بین‌المللی ایران در اروپا را تاسیس کرد و هم‌زمان به عنوان معاون دفتر حقوقی بین‌المللی ایران در لاهه منصوب شد.

شعله سعدی نماینده شیراز در دوره‌های سوم و چهارم مجلس بود اما در انتخابات دوره پنجم رد صلاحیت شد و این رد صلاحیت آغازی بر رد صلاحیت او در همه انتخابات بعدی بود.

شعله سعدی آذر ۱۳۸۱ در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، او را «فاقد صلاحیت رهبری» خواند و سیاست‌هایش در امور خارجی و داخلی را به زیان منافع ملی دانست.

او در این نامه، رهبر جمهوری اسلامی را «حجه‌الاسلام علی خامنه‌ای» خواند و نوشت که او مرجع تقلید نبوده و برخلاف نص صریح «قانون اساسی» چنین مسوولیتی را پذیرفته است.

این نماینده سابق مجلس در این نامه در واکنش به سخنان رهبر جمهوری اسلامی که طرف‌داران مذاکره با امریکا را «بی‌غیرت»، «احمق»، «مرعوب» و «بی‌اطلاع» از الفبای سیاست خوانده بود، نوشت: «آن‌چه به شخص من مربوط می‌شود، علاوه بر بیش از ٣٠ سال زندگی و کار سیاسی، دارای بالاترین مدرک علمی در سیاست هستم و این برای دانستن الفبای سیاست کافی است و آن‌چه مربوط به غیرت من می‌شود، سراپای وجودم را غیرت فرا گرفته، آن‌هم غیرتی حسینی. به همین دلیل است که علی‌رغم پیش‌بینی خطرات عظیم ناشی از ناخشنودی احتمالی شما از این سطور که ممکن است منجر به بریدن سر من توسط محافل خودسر شود، غیرتم اجازه نداد در برابر توهین شما سکوت کنم.»

این وکیل یادآوری کرد که علی خامنه‌ای در یک نظرسنجی تنها از حمایت شش درصد مردم برخوردار بوده است و ۹۴ درصد دیگر خواهان تغییرات اساسی هستند.

او اضافه کرد: «لذا اگر این ادعا درست باشد که لااقل از دوم خرداد ۱۳٧۶ حضرت‌عالی رای اعتماد ملت ایران را از دست داده‌اید، آیا ادامه حکومت شما با سیره علوی مغایرت ندارد؟»
شعله سعدی آذر ۱۳۸۱ در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، او را «فاقد صلاحیت رهبری» خواند و سیاست‌هایش در امور خارجی و داخلی را به زیان منافع ملی دانست. شعله سعدی در حوزه سیاست داخلی نیز به اقدامات رهبر جمهوری اسلامی، از جمله دخالت در امر قانون‌گذاری، نظارت استصوابی و مخالفت سرسختانه با جنبش اصلاح‌طلب ایران اعتراض کرد.

این نماینده سابق مجلس هم‌چنین با اشاره به تسلیت علی خامنه‌ای به مناسبت کشته شدن پسر «احمد جبریل»، از رهبران گروه‌های فلسطینی افزود: «آیا انتظار یک تسلیت به خانواده شهدای قتل‌های زنجیره‌ای که به دست محافل خودسر که به هر حال از عناصر نهادهای رسمی جمهوری اسلامی ایران که نهایتاً تحت مسوولیت جناب‌عالی هستند صورت گرفت، یک انتظار بی‌جا است؟ آیا این تسلیت پاسخی به شایعات مبنی بر آمریت خود شما در آن قتل‌های نفرت‌انگیز نبود؟»

شعله سعدی پس از انتشار این نامه نیز در مصاحبه‌هایی گفت که یکی از عمده‌ترین دلایل به بن‌بست رسیدن وضع فعلی در کشور، عملکرد شخص رهبر جمهوری اسلامی است.

او تاکید کرد که جمهوری اسلامی می‌توانست با تحقق اصلاحات دوام بیاورد اما در کنار خامنه‌ای، اصلاح‌طلبان «بی‌عرضه» و محافظه‌کاران مسوول شکست اصلاحات هستند.

شعله سعدی که از سال‌ها پیش اقامت فرانسه را داشت و به این کشور رفت و آمد می‌کرد، آذر ۱۳۸۱، یک روز پس از انتشار نامه به پاریس پرواز داشت. مدتی پس از حضورش در پاریس، از طرف سفارت جمهوری اسلامی ایران با او تماس گرفته شد و نماینده وزارت اطلاعات در سفارت و دو نفر دیگر که از ایران به آن‌جا رفته بودند، نشستی با او برگزار کردند.

به گفته شعله سعدی، یکی از افرادی که در این نشست حضور داشت، فردی به نام «مختار»، از معاودین عراقی (شیعیان عراقی نزدیک به جمهوری اسلامی)  در پاریس بود و در دهه ۶۰ به انجمن اسلامی ایرانیان در پاریس رفت و آمد داشت.

شاید تعجب برانگیزترین بخش ماجرا این بود که آن فرد در دهه ۸۰ یک مقام وزارت اطلاعات ایران شده و از تهران به پاریس رفته بود تا به همراه دو نفر دیگر با شعله سعدی ملاقات کند.

شعله سعدی می‌گوید که در این دیدار بر مواضع خود اصرار و تاکید کرده است که به ایران بازخواهد گشت.

او مدتی بعد پس از بازگشت به ایران، در روز پنجم اسفند  ۱۳۸۱ در فرودگاه بازداشت و پس از چند ساعت گردانده شدن در شهر، به بازداشتگاه نیروی انتظامی و روز بعد به بند ۲۰۹ زندان اوین برده شد. شعله سعدی دو هفته در این بند بود و سپس به بند ۳۲۵ سپاه پاسداران انتقال یافت که این روزها بند «دو الف» خوانده می‌شود.

به گفته شعله سعدی، در روز اول بازداشت و در میانه راه، ماموران گفته بودند باید به او چشم‌بند بزنند اما چشم‌بند ندارند و یکی از آن‌ها کاپشن خود را بر روی سر او انداخته و پایین کشیده بود به گونه‌ای که مهره‌های گردنش دچار آسیب شدند.

هم‌چنین وقتی در تماس تلفنی با همسرش به او اطلاع داده بود که در بند ۳۲۵  زندانی است، ماموران عصبانی شده و تلفن را قطع کرده بودند و در مسیر برگردانده شدن به سلول، یکی از ماموران یا مقامات با لگد به کمرش زده و او روی زمین افتاده بود. این مامور یا مقام او را در حیاط بازداشتگاه زیر مشت و لگد گرفته بود.

خودش می‌گوید از همان زمان مشکلات مربوط به گردن و کمرش آغاز شده‌اند و بر اساس عکس رادیولوژی که در بازداشتگاه از گردنش گرفته شده بود نیز پزشکان هشدار داده بودند که ممکن است فلج شود. با این حال بازجویی‌ها ادامه داشته‌اند و در حالی که دو مامور زیر بغلش را می‌گرفتند، به بازجویی می‌رفته است.

شعله سعدی در نهایت پس از ۳۶ روز و در فروردین ۱۳۸۲ آزاد شد اما پرونده تشکیل شده برایش در جریان بود و به یک سال و نیم زندان محکوم شد.

او در فروردین ۱۳۹۰ نیز پس از بازگشت به ایران بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت. شعله سعدی را به اتهام «توهین به رهبری»، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی «محمد مقیسه» به دو سال زندان محکوم کردند.

او در سال ۱۳۹۵ نیز نامه‌ای خصوصی برای رهبر جمهوری اسلامی نوشت و نسبت به وقوع اعتراضات اجتماعی هشدار داد.

شعله سعدی که در انتخابات سال ۱۳۸۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بود، در سال ۱۳۹۲ هم با کرواتی که زندانیان سیاسی در بند ۳۵۰ زندان اوین برایش دوخته بودند، نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد اما رد صلاحیتش کردند.

او پس از رد صلاحیت خود نیز نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشت و ضمن یادآوری موضوعات مطرح شده در نامه سابق، افزود: «نظارت استصوابی و عملکرد شورای نگهبان که گویی رسالتی جز حذف اشخاص لایق و با صلاحیت و تایید کسانی که از سوی مردم مردود شده‌اند و یا کسانی که در بهترین حالت، به انحراف، خیانت، بی‌بصیرتی و فتنه‌گری متهم شده‌اند، ندارد، بی‌شباهت به حزب رستاخیز نیست که نقش موثری در وقوع انقلاب داشت.»

شعله سعدی هم‌چنین پس از انتشار فیلم مذاکرات مجلس خبرگان رهبری، کیفرخواستی را علیه رهبر جمهوری اسلامی منتشر کرد و نوشت: «حتی متهم، رهبر قانونی و شرعی هم می‌بود، باز مسوول وضع فاجعه‌بار کشور شناخته می‌شد. زیرا در سایه سیاست‌های کلی تعیین شده توسط وی و اجرا شده تحت نظر او، کشور به روز سیاه افتاده است.»

این وکیل دادگستری شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ نیز پس از حضور در مقابل مجلس در اعتراض به نظارت استصوابی بازداشت شد و آذر همان سال با تودیع وثیقه آزاد شد. شعله سعدی چندین پرونده گشوده دارد. 
او در سالیان اخیر حرکت «راه سوم» را راه‌اندازی کرده و بیش از ۳۰ بیانیه نوشته که خطاب برخی از آن‌ها به رهبر جمهوری اسلامی بوده است. شعله‌ سعدی در یکی از بیانیه‌هایش، رهبر جمهوری اسلامی را به دلیل مهندسی کردن انتخابات مختلف، «مهندس خامنه‌ای» خوانده است.
+86
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  عملکرد حسینی !!! حسینی چرا! چرا ایرانی با هزاران سال تاریخ برای آزادی از اسارت باید راه و روش یک عرب را که به جنگ و خونریزی ختم شده است را دنبال کند . هروقت مذهب را از سیاست جدا کردیم و هر وقت در صحبتهایمان از خدا پیغمبر کمتر حرف زدیم و برای لجن مالی کردن‌ کسی مذهب را وسیله قرار ندادیم آنوقت اوضایمان بهتر می شود . ول کتید این مذهب را . حالا چه اسلام چه مسیحیت . همشون جز بدبختی چیزی ندارند.
  9
  81
  شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  تو این دنیا به کسی نمیشه اعتماد کرد ، اما ظاهرا انسان شریفیه
  7
  55
  شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان

  یکی از باسوادترین و شریف ترین ایرانی های وطن دوست واقعی ، نامه مادر ایشان به خامنه ای نیز بسیار جالب و خواندنی است که با سرچ در اینترنت قابل دسترسی هست . به امید روزی که انسانهای با وجدان و شریف همچون دکتر شعله سعدی زمام دار حکومت و دولت در ایران عزیزمان باشند تا باز هم اقتدار و افتخار جهانی را برای مردم کشور و میهن عزیمان شاهد باشیم .
  10
  50
  شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.