آخرین یهودی افغانستان سرزمین مادری را ترک کرد؛ «دو چشمم گریان بود»

 تووا مرادییورونیوز :با سفر تووا مرادی به آلبانی، آخرین زن یهودی افغان نیز افغانستان را ترک کرد. مرادی و شش تن از بستگانش اکنون در آلبانی به سر می‌ برند و امیدوارند بتوانند به کانادا برسند. چهار فرزند خانم مرادی، ۲۰ سال پیش افغانستان را ترک کرده بودند و از آن زمان در کانادا زندگی می کنند.
مرادی از محله ساده خود در شهر آلبانیایی گولم به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که برای همیشه سرزمین مادری‌اش را ترک کرده است. وی گفت: «وطنم را دوست داشتم، بسیار زیاد. در کندوز گریستم، در مزار گریستم. دو چشمم گریان بود.»

فرار وی از کشور توسط یک گروه امدادی اسرائیلی و با حمایت و کمک نیکوکاران یهودی سازماندهی شده بود.

مرادی، ۸۳ ساله، یکی از ۱۰ فرزند یک خانواده سرشناس یهودی در کابل به دنیا آمد.

او در ۱۶ سالگی از خانه فرار کرد و با یک مرد مسلمان ازدواج کرد اما و برخی از دین خود را تغییر نداد.

مرادی علیرغم اختلاف بر سر تصمیمش برای ازدواج غیر مذهبی، گفت که در طول سال ها با برخی از اعضای خانواده اش در ارتباط بوده است.

والدین و خواهر و برادرهای او در سا‌ل‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۸۰ از افغانستان گریختند. پدر و مادر او در قبرستان «منوهوت اورشلیم» دفن شده‌اند و بسیاری از خواهر و برادرهای او و فرزندانشان در اسرائیل زندگی می‌کنند.

تووا مرادی اما برای اولین بار به تازگی با خواهران خود تلفنی صحبت کرد.

تووا مرادی می گوید می خواهد به کانادا برود تا با فرزندانش زندگی کند. او همچنین ابراز امیدواری کرد که بتواند از اسرائیل دیدن کند و خواهر و برادرش را ببیند و بر مزار پدر و مادرش برای آنها دعا بخواند.

تا کنون گمان می‌رفت زبولون سیمنتوف آخرین یهودی افغانستان باشد. وی پیش از این افغانستان را ترک کرده بود.
+9
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.