ماجرای توهین تندروها به آیت‌الله صافی گلپایگانی چیست؟

فرارو:  برخی روحانیون برجسته کشور به دفاع از آیت الله صافی گلپایگانی مرجع تقلید شیعیان پرداختند. 
 
اخیرا آیت‌الله صافی گلپایگانی در دیدار با محمد باقری قالیباف رییس مجلس خواستار بهبود روابط ایران با همه کشورهای جهان شد. این اظهار نظر آیت الله صافی با انتقاد برخی اصولگرایان تندرو همراه شده است. سایت رجانیوز در روزهای اخیر مطالبی علیه این مرجع تقلید منتشر کرده است. 
 
آیت الله استادی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به هجمه ها علیه آیت الله صافی گلپایگانی  واکنش نشان داد.
 
آیت الله استادی امشب در مراسم چهلم آیت‌الله حسن‌زاده آملی در مسجد اعظم قم، گفت: "آیت الله العظمی صافی گلپایگانی غیرت دینی‌ش زبان‌زد همه است هر کجا لازم باشد صحبت می کند."
 
او افزود: «شنیدم کسی دانسته یا ندانسته به ایشان اهانت و جسارت کرده است؛ این ناشکری‌ها اثر بد دارد باید به تمام عزیزان از جمله امام، مقام معظم رهبری و همه‌ی مراجع احترام می‌گذارند، احترام بگذاریم زیرا حق‌ دارند، این‌ها پدر امت هستند.»
 
آیت الله استادی ادامه داد: "من نمی‌دانم و این آقا را نمی‌شناسم که چطور باعث شده در سایه انتقاد اینطور صحبت کند و کسی جلوی او را نگرفته است؟! او می‌تواند به مرجع تقلید بگوید من به این حرف شما انتقاد دارم و توضیح بدهید؛ اما نباید زیر سایه انتقاد بی‌ادبی کند و چیزهایی بگوید که فکر می کنم اگر بعدا خودش بخواند پشیمان شود."
 
او در پایان با بیان اینکه امیدوارم هر چه زودتر او عذرخواهی کرده و خاتمه پیدا کند، گفت: وظیفه ما این است مراجع احترام بگذاریم.
 
سید حسن خمینی در پستی اینستاگرامی به تمجید از آیت‌الله صافی گلپایگانی پرداخت.
 
او در صفحه خود در اینستاگرام خود نوشت: "در زمره عالمان بزرگی که در قید حیات اند، دو سه تن هستند که برای من نه تنها از جهت «علم و منزلت والای زعامت»، که از جهتی دیگر ارزشمند اند: «اینکه در حضورشان احساس آرامش می کنی » و حس می کنی که آنچه می گویند، هیچ ریشه ای در «منیت فردی یا محبت قبیله ای» ندارد. و اینکه وقتی از پیش ایشان برمی خیزی، احساس می کنی «به هم ریختگی های وجودی ات» نظام یافته است. هرگز از آنها «دعوت به نفس» نمی بینی. [و به تعبیر ما طلبه ها، سخنانشان «اصلِ مُثبِت» ندارد، یعنی نمی خواهند با لوازم سخن، فضیلتی برای خود ثابت کنند.»
 
حسن خمینی افزود: «و یکی از آنها حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله العالی است. به جرأت می توان گفت که دین برای ایشان، فقط و فقط«دین خدا» است.»
 
آیت الله علی‌اکبر رشاد رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران در اطلاعیه ایی به شدت از هجمه‌ها علیه آیت الله صافی انتقاد کرد.
 
او در این اطلاعیه نوشت: «پیرو نصایح و توصیه‌های مشفقانه و پدرانه‌ی حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (دام ظله) به برخی مقامات، پاره‌ای موضعگیریهای از سر جهل روی داد که مایه‌ی تاسف و تاثر دلسوزان نظام، خیرخواهان کشور و ملت، خاصه ارکان حوزه‌های علمیه (صانها الله عن الحدثان) گردید.»
 
او افزود: "این طلبه‌ی کمترین به عنوان خادم حوزه‌ی عریق و عظیم تهران عرض می‌کنم: تعرض به نهاد مرجعیت تعرض به نظام اسلامی و حکایت «یکی بر سر شاخ بن می‌برید» است و خسارتهای ویرانگر آن به کیان مکتب و ملت و کشور جبران‌ناپذیر است."
 
آیت‌الله علوی بروجردی نیز در حمایت از آیت الله صافی گلپایگانی و در درس خارج فقه امروز مواردی را طرح کرد. او از سانسور سخنان آیت الله صافی و هجمه ها علیه او انتقاد کرد.
 
حملات به آیت الله صافی در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب گسترده ای داشته و مورد توجه کاربران قرار گرفته است.
+41
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  این اصلا قابل درک نیست که چرا لابی های ترکیه و علی اف را در ادبیات حوزه و داخل کشور، نامشان را گذاشته اند »اصول‌ گرایان تند رو« و بقیه ی مردم را بی بصیرت! این ادبیات و سیستم ایدئولوژیک را چه کسانی بنا کرده اند؟ در حالیکه این مردم هستند که هم بصیرت دارند و هم اصول گرای واقعی هستند! کدام اصل؟ بصیرت در چی؟ اصل نابودی کشور؟ بصیرت زدودن مردم؟ این لابی ها هدفشان از بصیرت این است که ایران را مانند گوسفندی از آن مواظبت کنند، تا به موقع در سر یک بزنگاه تاریخی آن را ذبح کنند، برپایی یک جنگ کذایی و هجوم و اشغال طالبانی ، انهم در زمستان پیش رو، که مردم طاقت بریده باشند
  5
  9
  جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران
  هیچ دلسوزی که قلبش برای ایران و منافع مردم می تپه از این حرف ناراحت نمیشه مگر عمله ها و سرسپردگان منافع رسیه در ایران و دلالان خون اشام و زالو صفت !!
  10
  17
  جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  😂😂😂😂. بعله یکی بر سر شاخ بن می‌برید حکایت اون اولهای عنقلابه عمو! . تشتتون خیلی وقته از رو بوم افتاده! برای ما که صغیر و کبیرتون فرقی نداره! گور پدر تک تکتون! خودتون و دینتون ! ببین مملکت ما رو به چه روزی انداختین!
  9
  19
  جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد
  پند و اندرز این بزرگان به گوش اینها نمیرود همانا طالقانی نتوانست
  1
  4
  جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.