ترکیه ۷ پناهجوی سوری را به خاطر انتشار عکس خوردن موز اخراج می کند

بی بی سی :ترکیه اعلام کرده هفت پناهجوی سوری را به خاطر انتشار تصویرشان در حال خوردن موز دستگیر کرده و آنها را اخراج خواهد کرد.

اداره مهاجرت اعلام کرده تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده "باعث خشم" مردم می‌شود چرا که به اعتقاد مقام‌های ترکیه نیت این عکس‌ها مسخره کردن شرایط سختی بوده که بسیاری از شهروندان ترکیه گرفتار آن هستند.

اداره مهاجرت ترکیه دیشب در اطلاعیه‌ای اعلام کرده این هفت پناهجو را به سوریه برمی‌گرداند.

این اقدام می‌تواند نشانه‌ای از موج تازه مهاجرستیزی باشد که بعد از افت ارزش لیره ترکیه و افزایش تورم در این کشور تشدید شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید کشورش اکنون میزبان ۵ میلیون پناهجو و مهاجر است که بیشتر آنها از جنگ سوریه گریخته‌اند.

ماجرای موزها بعد از انتشار یک فیلم در شبکه‌های اجتماعی بالا گرفت. ویدئو نشان می‌داد یک شهروند ترکیه سر یک زن جوان سوری که در حال خوردن موز است فریاد می‌زند و می‌گوید چرا مهاجران "از ما زندگی راحت‌تری داشته‌اند."

و می‌گفت:‌" من نمی‎‌توانم موز بخورم و تو از بازار به کیلو موز می‌خری".
ترکیه دو ماه پیش بیش از ۷۰ نفر را در ارتباط با حمله به فروشگاه سوری‌ها بازداشت کردبعضی از سوریه‌ای‌ها در ترکیه یک حرکت اعتراضی علیه این رفتار تبعیض‌آمیز شروع کردند و فیلم و عکس خود را در حال خوردن موز منتشر کردند.

این ویدئو بیش از ده روز پیش در ۱۷ اکتبر منتشر شده بود.

در ادامه یک زن شهروند ترکیه هم جلو آمد و به دختر دانش‌آموز گفت به جای زندگی راحت به کشورش بازگردد و آنجا بجنگد. در حالی که دانش‌آموز سوری توضیح می‌داد در کشورش جایی برای زندگی ندارد.
دو ماه قبل از این موج، یک گروه از مردان به مغازه‌های سوری‌های مهاجر در آنکارا حمله کرده بودند. بر اساس گزارش‌ها دعوای یک مهاجر سوری و یک مرد ترکیه‌ای در خیابان باعث بالاگرفتن خشونت‌ها شده بود.
+25
رأی دهید
-82

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اخه ترکها رو چه به پناهنده پذیری؟ اینها هنوز اون صفت تی بی تی بودنشون رو حفظ کردن. خودشون تو المان پلاس هستن و مفتخوری میکنن، بعد برای بقیه ادای آدم ها رو در میارن. بابا جون یه جونتون کنن یه مشت ..... وگرنه اون زنبیلی که پشت در اتحادیه اروپا گذاشتین بالاخره باید جواب میداد.
  24
  136
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  kakolzari - لندن، انگلستان

  حسودها همه جا هستند. حتی اینجا در انگلیس همخونه من از حسادت داره میمیره که من از ایران اومدم و اینجا کار بهتر از او دارم. بنظر من مهاجرا بهتره موفقیت هاشون رو زیاد برای مردم کشوری که هستند نگن. میخوای موز بخوری برو تو خونت بخور.
  16
  103
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  یک بیشرفی مثل عرعردوغان که حامی اول داعش بوده و مانده مقصر فقر اقتصادی شما شده و مطمئنآ منتظر روزهای بدتری باشید اگر مقصر را پناهندگان بدبخت که من دلم شخصا براشون میسوزه ، میدانید و زورتون به ضعیفتر از خودتون می رسه
  12
  110
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  این ها مقدار زیادی پول از اروپا و سازمان ملل می گیرند که صرف پناهندگان کنند، ولی یک لیر را به کسی نمی دهند، تمام خارجی ها مخارج شان را خودشان می پردازند، با کارهای سخت و طاقت فرسا برای خودش یک بخور و نمیر فراهم می کنند، ولی ناسیونالیسم ترک فقط در مقابل اروپا و روسیه کرنش دارد( انهم در ظاهر)، در باطن این ها خواب تیمور لنگ را می بینند
  11
  103
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  یک موز چیه مگه؟ آخوندها در کشور ما دکل نفت را میخورن و ما هنوز نتونستیم بیرونشون کنیم.
  15
  92
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  ترکیه با اردوغان مثل تبل تو خالی هستش بیشتر مردمش با سختی زندگی میکنن ولی یجوری نشون داده میشه که انگار همشون خیلی خوشبخت و در رفاه کامل دارن زندگی میکنن
  13
  75
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد

  فرهنگ را ببین و تا آخرش بخوان،خدا به آنها که آنجا خانه خریدند و مهاجرت کردن رحم کند
  13
  66
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  اگر این نژاد پرستی نیست چیه؟ زنیکه حالا گیرم اینا برگشتند کشورشون خوب تو میتونی موز بخری و بخوری؟ پولی که اینا آوردن باعث شده شماها زنده بمونید وگرنه الان در حد آنگولا هم نبودید. نژادپرستی و نفهمی یعنی همین دیگه اون اردوغان اگر مناطق نحت کنترل تروریستها رو به دولت سوریه‌واگذار میکرد و اجازه میداد شرایط عادی بشه اینا همهبرمیگشتن ولی دولت فاسد ترکیه بخاطرپولهایی که از قطر نصیبش میشه وضعیت شمال سوریه رو به خالت نه جنگ نه صلح نگه داشته چون نیروهایی برای خودش درست کرده و امیدواره یه روزی اینا قدرت رو‌در دست بگیرند و سوریه بالا بکشه و الانم خیلی تلاش میکنه که اسرائیل‌بشار اسد رو بکشه تا به مقاصد کثیف خودش برسه حالا این مردم نافهم و احمق راه افتادن چرا شما موز میخورید؟
  16
  66
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۳
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  مسافران - آنکارا، ترکیه. الان به موس موس زور میاد هاردان بوردانش در میاد
  22
  37
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  عمو سعید - لیورپول، انگلستان

  واقعا خاک بر سر این ایرانیانی که می روند تو خراب شده ترکیه ۲۵۰ هزار دلار می دهند و خانه می خرند و نمی دانند که بزودی همه مال و اموالشان را این ترک های حقه باز بالا می کشند و با تی پا بیرون می کنندشون مگر ارمنی ها و کردها را قتل و عام نکردند نوبت سوری ها و افغانی ها و ایرانی ها هم می رسد
  15
  68
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. ببین گرامی . من بارها به ایالت های مختلف امریکا سفر داشته ام . اگه ازم سوال بشه چه جور مردمی هستند ؛ جواب راحته؛ بستگی داره که با کدام امریکایی روبرو بشی؛ از چه جایگاه طبقاتی / اجتمایی / فرهنگی / سیاسی / مذهبی و حتی قومی اومده باشه . یعنی فرق داره که شرق لوس انجلس ایست ال ای باشی یا تو منهتن نیویورک . داستان ترکیه هم همینه . با راننده تاکسی مواجه شدم که بد جور سرم را کلاه گذاشت . دیگری با تردستی پول کم پس داد . اما راننده گان شریف و با محبت را به یاد دارم .میهمان نوازی . احترام ؛ و ادب . تو یک مورد در مینی بوس آدرس ایستگاه کشتی برای رفتن به اون طرف آب را پرسیدیم . طرف بخاطر ما از مینی بوس پیاده شد تا بهتر راهنمایی کند. گرامی نیمه شب برو شرق لوس انجلس تا بفهمی دنیا چه خبره
  7
  14
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. سخن شما بسیار دلنشین و منطقی است، اکثریت مردم دنیا خوب و نازنین هستند، که شامل ترکیه و کشور خودمان هم هست، اما یک اقلیت همیشه هست که مانند مگس افتادند توی یک کاسه عسل، و همه چیز را خراب می کنند، ترکیه با خطر ناسیونالیسم مغولی و فروپاشی و جنگ داخلی روبروست، دنبال یک مظلوم در خاورمیانه می گردند، این متاسفانه یک واقعیت است که اینجا در غرب بسیار فکرها را به خود مشغول کرده است. خدا بخیر کند!
  2
  7
  جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. فرمایش شما متین، ولی وقتی از یک روند حرف میزنیم صحبت از جامعه اماری میکنیم. من نه با همه مردم ملاقات کردم و نه همه رو میشناسم. ولی امار رو خوب میشناسم. راه دور هم نمیرم. خود ما ایرانی ها بسیار نژاد پرست هستیم. این رو قبول دارین؟ وقتی این جمله رو میگیم، صحبت از امار و تعداد میکنیم.
  0
  3
  شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.