رئیس برنامه جهانی غذا: ۲ درصد ثروت ایلان ماسک برای گرسنگان کافی است

شرکت تسلا متعلق به ایلان ماسک اکنون یکی از پنج شرکت ثروتمند جهان استبی بی سی :رئیس برنامه جهانی غذا در سازمان ملل متحد گفته اگر افراد ابرثروتمندی مانند ایلان ماسک فقط بخش کوچکی از ثروت خود را بدهند، مشکل گرسنگی در جهان رفع خواهد شد.

دیوید بیزلی،‌ در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان از افراد فوق‌العاده ثروتمند مانند ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و جف بزوس،‌ موسس شرکت آمازون نام برده و به بحران غذا و گرسنگی کودکان افغانستان اشاره کرده است.

آقای بیزلی گفت: "فقط شش میلیارد دلار کافی است تا ۴۲ میلیون نفری را نجات بدهیم که اگر اکنون به دادشان نرسیم، جان خواهند باخت. خیلی پیچیده نیست."

ارزش سهام تسلا، تولیدکننده خودروهای الکترونیکی سه‌شنبه از یک تریلیون دلار گذشت. تسلا اولین تولیدکننده خودرو در جهان است که به باشگاه شرکت‌های یک تریلیون دلاری وارد می‌شود.

چهار شرکت اپل، آمازون، مایکروسافت و مالک گوگل در کنار تسلا اکنون پنج شرکت ثروتمند جهان هستند.

تسلا روز دوشنبه بعد از آن ارزش سهامش بالا رفت که با کمپانی کرایه ماشین هرتز قرارداد بست ۱۰۰ هزار خودرو به آن تحویل بدهد.

به این ترتیب ارزش سهام و ثروت شرکت تسلا از ۹ کارخانه عمده تولید ماشین در دنیا بیشتر شده است.

شش میلیارد دلاری که رئیس برنامه جهانی غذا در سازمان ملل متحد به آن اشاره کرده که برای نجات گرسنگان در معرض مرگ فعلی کافی است، حدود دو درصد از ثروت خالص ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا است که بلومبرگ به تازگی حدود ۲۸۹ میلیارد دلار تخمین زده است.

ثروت آقای ماسک از زمان شروع همه‌گیری کرونا تقریبا دو برابر شده و از رقبای خود بیشتر شده است.

برنامه جهانی غذا دو روز پیش هشدار داد در صورتی که فورا اقدام نشود، بیش از ۲۲ میلیون شهروند افغانستان در زمستان با گرسنگی روبرو خواهند شد. همزمان، نهاد حمایت از کودکان نیز می‌گوید به دلیل بحران غذایی "بی‌سابقه" تقریبا ۱۴ میلیون کودک افغان گرسنگی می‌کشند.

دیوید بیزلی، مدیر اجرایی این نهاد گفته است "افغانستان اکنون، اگر بدترین نباشد، یکی از کشورهایی است که با بدترین بحران بشری روبرو هستند...ما در حال شمارش معکوس برای رخ دادن یک فاجعه هستیم."

نهاد حمایت از کودکان چند روز پیش به نقل از امام یک مسجد در کابل گزارش داد که هشت کودک بی‌سرپرست افغان بر اثر گرسنگی جان باخته‌اند.

بسیاری از افغان‌ها این روزها دارایی منازل خود را برای خرید غذا می‌فروشند. کشورهای خارجی به خصوص آمریکا از دسترسی دولت طالبان به پول ذخیره افغانستان در خارج جلوگیری کرده است زیرا که این کشورها در حال بررسی چگونگی تعامل با این گروه تندرو هستند. این باعث شده که معاش/حقوق کارمندان دولت هم پرداخته نشود.

برنامه جهانی غذا همچنین می‌گوید در اتیوپی بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در معرض قحطی و مرگ ناشی از گرسنگی هستند.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد و نهادهای دیگر سعی داشته‌اند در میانه بحران جنگ و درگیری‌ها در این کشور به مردم کمک برسانند اما راه‌های دسترسی محدود است.

دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا می‌گوید پول و ذخایر این نهاد تمام شده و نمی‌داند چطور به مردم کمک برساند.
+26
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  داستان این سازمان یه چیزی شبیه چند میلیون مراکز خیریه در ایران هستش که پول و‌خیرات مردم رو میگیرند و‌بخشی به حالت تبلیغات پخش میشه و بقیه اش معلوم نیست چیکار میشه. این همه انواع خیریه تو ایران هستش که اگر تقسیم بر حمعیت مناطق بشوند میبینید که اگر عملکرد واقعی داشته باشند به راحتی باید فقر ریشه کن بشه ولی ۹۹ درصد این خیریه ها و درمانگهای و بیزینس های خیریه همشون برای گرفتن آب و برق و گاز و حتی زمین و امکانات مجانی و بخصوص ندادن مالیات هستش و پولی هم که جمع میشه خرج منافع خودشون میشه بخصوص آیات عظام و نماینده های ولایت و خانواده و اطرافیان‌مقامات که از بقل اسامی امامان و غیره که واسه خیریه هاشون انتخاب میکنند از واردات و گرفتن ارز و زمین ارزان دولتی گرفته تا وامهای کلان‌ارزان‌و خالی کردن جیب پولدارا به اسم امام زمان و فاطمه و غیره. این سازمان جهانی هم داستانش همینه عمده پولی که بهشون داده میشه هزینه حقوق و مسافرتها و حق ماموریت ایناست حالا گیر داده به دو درصد‌ثروت فلانی که شک نکنید یک و نیم‌درصدش خرج خودشه
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.