انتشار شواهد کشف نخستین سیاره فراخورشیدی توسط اخترشناسان آمریکایی

 تصویری از سیارات فراخورشیدی در یک منظومه شمسی خارجی با یک ستاره خورشیدییورونیوز :اخترشناسان برای نخستین بار از دریافت شواهدی اولیه خبر دادند که نشان از کشف نخستین سیاره فراخورشیدی در فاصله ۲۸ میلیون سال نوری از کهکشان راه شیری دارد.

برآورد اولیه ستاره‌شناسان نشان می‌دهد که این سیاره می‌تواند به اندازه زحل باشد؛ سیاره‌ای که در کهکشان گرداب(Messier 51a) و خارج از کهکشان راه شیری قرار دارد.

پیش از این، بیش از چهارهزار و ۸۰۰ سیاره خارج از منظومه شمسی کشف شده بود که به جای خورشید به دور دیگر ستارگان دیگر می‌چرخیدند اما تمامی آنها در داخل کهکشان راه شیری قرار داشتند.

ستاره‌شناسان این کشف تازه را با استفاده از تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا که توسط سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا(ناسا) ساخته شده، به دست آورده‌اند. آنها معتقدند کاهش شدت پرتوهای ایکس در منظومه‌ای که آنها مشاهده می‌کردند، نشان از عبور سیاره‌ای از مقابل یک سیاه‌چاله دارد.

البته برخی ستاره‌شناسان این احتمال را مطرح کرده‌اند که کاهش شدت پرتو ایکس می‌تواند به دلیل عبور توده‌ای از گاز یا غبار رخ داده باشد ولی کاشفان احتمالی نخستین سیاره فراخورشیدی در پاسخ گفته‌اند که مجموعه یافته‌های آنها این احتمال را رد می‌کند.

یافته‌ اخیر اخترشناسان جدید در نشریه نیچر استرونومی(Nature Astronomy) منتشر شده و بر پایه آن محققان ادعا کرده‌اند که در انتظار یافتن سیارات فراکهکشانی بیشتری هستند.

جولیا برنتسون از دانشگاه پرینستون واقع در نیوجرسی آمریکا، به عنوان یکی از نویسندگان این مقاله گفته است: «ما می‌دانیم که ادعایی هیجان‌انگیز و جسورانه مطرح کرده‌ایم، بنابراین انتظار داریم که سایر ستاره‌شناسان با دقت آن را بررسی کنند؛ هر چند که ما فکر می‌کنیم که استدلال ما قوی است.»
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.