جف بیزوس از طرح «پارک فضایی» رونمایی کرد

رادیو فردا :شرکت اکتشافات فضایی «بلو اوریجین» از برنامه خود برای پرتاب یک ایستگاه فضایی تجاری به مدار زمین در نیمه دوم این دهه خبر می‌دهد.

«بلو اوریجین» شرکت گردشگری فضایی است که جف بیزوس، بنیان‌گذار میلیاردر شرکت آمازون، برای بسترسازی تورهای فضایی آینده راه‌اندازی کرده است.

جف بیزوس روز دوشنبه سوم آبان اعلام کرد این ایستگاه به صورت یک «پارک تجاری چندمنظوره» با مساحتی حدود سی هزار فوت مکعب خواهد بود و قرار است حداکثر ۱۰ نفر را در خود جای بدهد.

وب‌سایت تبلیغاتی این ایستگاه نیز می‌گوید این «پارک فضایی» که «صخره مرجانی مدار» (Orbital Reef) نامیده شده، مکانی عالی برای «هتلداری فضایی»، «فیلم‌سازی در شرایط بی‌وزنی» و «انجام تحقیقات پیشرفته» خواهد بود.

به گفته شرکت «بلو اوریجین»، مسافرانی که در این پارک فضایی مستقر شوند، هر روز ۳۲ بار غروب یا طلوع خورشید را تجربه خواهند کرد.

در ساخت این ایستگاه قرار است شرکت‌های بوئینگ، «سیرا اسپیس» و «جنسیس» شرکت داشته باشند و شرکت مهندسی «ردوایر اسپیس» و دانشگاه ایالتی آریزونا نیز از آن پشتیبانی خواهد کرد.

شرکت مهندسی جنسیس، مستقر در مریلند، فضاپیمای تک‌نفره خود را در اختیار این پروژه قرار می‌دهد که قرار است به عنوان جایگزینی برای لباس‌های فضایی حجیم، در هنگام عملیات خارج از ایستگاه، انجام وظیفه کند.
دانشگاه ایالتی آریزونا نیز رهبری کنسرسیومی متشکل از ۱۴ دانشگاه را بر عهده خواهد داشت که به عنوان یک شورای مشورتی در زمینه پژوهش‌های مورد نیاز این پروژه عمل خواهند کرد. میزان سرمایه‌گذاری روی این پروژه هنوز مشخص نیست.

اعلام این پروژه جدید در حالی صورت می‌گیرد که «بلو اوریجین» در حال حاضر برای از دست ندادن قراردادهای مهم ناسا با شرکت «اسپیس‌ایکس» رقابت دارد که یکی از آنها مأموریت ۲.۹ میلیارد دلاری سفر به ماه است. «بلو اوریجین» قضیه از دست دادن پروژه سفر به ماه را اکنون به دادگاه کشانده است.

ابتکار ایجاد «صخره مرجانی مدار» یکی از چندین تلاش تازه برای سرمایه‌گذاری در بخش نوظهور تجارت فضایی است.

مدیر اجرایی «بلو اوریجین» به خبرنگاران گفت: «بیش از ۶۰ سال است که ناسا و سایر سازمان‌های فضایی، پروازهای مداری و سکونت فضایی را توسعه داده‌اند و زمینه را برای کسب‌وکار ما در این دهه آماده کرده‌اند.»

او افزود که «ما دسترسی انسان به مدار پایینی زمین را بهبود خواهیم بخشید، هزینه‌ها را کاهش خواهیم داد و تمام خدمات و امکانات مورد نیاز برای عادی‌سازی پروازهای فضایی را ارائه خواهیم کرد.»

اوایل سال جاری میلادی، ناسا راهبردی را برای اطمینان از «حضور مستمر انسان» در مدار پایین زمین، با استفاده از شرکت‌های خصوصی اعلام کرد و این شرکت‌ها را «پیشگام این راه» لقب داد.
+1
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین
  واسه دزدا خوبه. جیب مردم و بزنن برن تو پارک هوایی و همون مردم ابله واسشون هورا و کف بزنن.
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.