آمریکا: هیچ‌کس به جز ما نمی‌تواند به سوالات ایران در خصوص لغو تحریم‌ها پاسخ دهد

العربیه :ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر لزوم بازگشت ایران به میز مذاکرات وین گفت، هیچ‌ کشوری به جز آمریکا نمی‌تواند به سوالات ایران در خصوص مسائل مربوط به لغو تحریم‌ها پاسخ دهد.

پرایس، دوشنبه 25 اکتبر، در نشست مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا، با حمایت از اقدام اتحادیه اروپا در خصوص برگزاری مذاکرات بروکسل گفت، «مقصد نهایی» می‌باید در وین باشد.

او افزود آمریکا از اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» حمایت می‌کند اما اگر ایران به دنبال بازگشت به برجام است، آن‌ها باید به وین سفر کنند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز روز گذشته، ضمن ابراز «عدم مخالفت با گفت‌وگوهای میان تهران و اروپایی‌ها در بروکسل»، در عین حال تاکید کرد: «این گفت‌وگوها نباید به ضرر مذاکرات وین میان ایران و گروه 1+4 تمام شود.»

ند پرایس پیش‌تر در جریان نشستی مطبوعاتی به خبرنگاران گفته بود که برگزاری جلسه‌ای میان ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین «ضرورت» ندارد.

از سوی دیگر، مقامات ایران و اتحادیه اروپا گفته‌اند که مذاکره‌کننده ارشد این اتحادیه، این هفته به منظور گفت‌وگو درباره از سرگیری مذاکرات برای احیای «برجام» با همتای ایرانی خود در بروکسل دیدار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دوشنبه، 25 اکتبر 2021، علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران و نماینده ارشد این کشور در مذاکرات هسته‌ای، در یک سلسله توییت اعلام کرد که روز چهارشنبه به بروکسل خواهد رفت تا با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره مذاکرات به گفته او «نتیجه‌محور» گفت‌وگو کند.

کنی تاکید کرد که سایر امضاکنندگان برجام باید آمریکا را به‌خاطر تحریم‌هایی که علیه ایران به کار بسته «شماتت» کنند؛ و افزود تهران مصمم به شرکت در مذاکراتی است که به «لغو تحریم‌ها» می‌انجامد. از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در ایران، مقامات تهران روی لغو تمام تحریم‌های دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، به عنوان «پیش‌شرط»ی برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای تاکید کرده‌اند.

رابرت مالی در واکنش به اظهارات روز گذشته باقری کنی گفته است که «پاسخ سوالات ایران در وین است و نه بروکسل.»

از سوی دیگر، پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا هم گفت که در نشست روز چهارشنبه، انریکه مورا، مذاکره‌کننده اصلی اتحادیه اروپا که اوایل ماه جاری به تهران سفر کرده بود تا مقامات ایران را به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای تشویق کند، با کنی دیدار خواهد کرد. استانو افزود سرویس دیپلماتیک اتحادیه اروپا «از هیچ تلاشی برای از سرگیری مذاکرات با شرکت همه طرف‌ها در وین دریغ نمی‌کند..»

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین برای احیای برجام، در ماه ژوئن سال جاری پس از شش دور بی‌نتیجه متوقف شد، و پس از رئیس جمهور شدن ابراهیم رئیسی در ایران، هنوز تاریخی برای از سر گیری مذاکرات تعیین نشده است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که اگر ایران به پای‌بندی کامل به مفاد توافق هسته‌ای 2015 بازگردد، حاضر است آمریکا را دوباره وارد برجام کند.
+12
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.