حمله سایبری به سامانه کارت سوخت با پیام «خامنه‌ای بنزین ما کو؟!» بر بیلبوردها‎

رادیو فردا :رسانه‌ها در ایران روز سه‌شنبه، چهارم آبان‌ماه، از قطع توزیع بنزین در جایگاه‌های سوخت سراسر کشور به‌دلیل آن چه «اختلال» در سامانه هوشمند سوخت عنوان می‌کنند، خبر دادند.

این در حالی است که خبرگزاری ایسنا به نقل از همایون صالحی، رئیس انجمن کانون جایگاه‌داران سوخت، از حمله سایبری به پمپ بنزین‌های ایران خبر داده بود؛ خبری که اندکی بعد بدون هیچ توضیحی حذف شد.

در همین حال تصاویری در شبکه‌های اجتماعی از بیلبوردهای دیجیتال نصب‌شده در سطح شهر تهران منتشر شده که همزمان با اعتراضات آبان‌ماه، بر روی آنها این پرسش به چشم می‌خورد که «خامنه‌ای بنزین ما کو؟»
در همین زمینه خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه نوشت: «عکس‌های دریافتی از اصفهان نشان می‌دهد که بیلبوردهای دیجیتال در این شهر مورد حمله سایبری قرار گرفته و پیام «بنزین مجانی در #پمپ‌بنزین جماران» و «خامنه‌ای! بنزین ما کو» روی آنها دیده شده.»

این خبر هم پس از تنها چند دقیقه از وب‌سایت ایسنا حذف شد.

این خبرگزاری در خبر خود از «حمله سایبری از سوی عوامل خارجی» و همین طور تشکیل صف‌های طولانی در برابر پمپ بنزین‌ها در پی این اتفاق نوشته بود. ایسنا همچنین از ذکر یک کد در کنار عبارت حمله سایبری خبر داده بود: ۶۴۴۱۱ که به نظر می‌رسد شماره تماس با بیت آیت‌الله خامنه‌ای باشد.

اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران که در واکنش به افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین آغاز شد به سرعت به اعتراضی ضدحکومتی تبدیل شد و با خشونت و برخورد بی‌سابقه نیروهای امنیتی و اطلاعاتی علیه معترضان مواجه شد.

به گفته وزیر کشور وقت ایران، بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر در این اعتراضات کشته شدند، اما سازمان عفو بین‌الملل مشخصات ۳۰۷ نفر از کشته‌شدگان را اعلام و تأکید کرده است که شمار کشته‌شدگان می‌تواند بسیار بیشتر از این تعداد باشد. خبرگزاری رویترز نیز شمار کشته‌شدگان را حدود ۱۵۰۰ نفر عنوان کرده است.
خبری که ایسنا حذف کردبه نوشته خبرگزاری تسنیم، بررسی‌های میدانی و گزارش‌های مردمی به این خبرگزاری حاکی از «بروز مشکل فنی در سیستم سوخت‌رسانی» است و «پمپ بنزین‌ها در اغلب نقاط کشور دچار وقفه و اختلال در سرویس‌دهی شده‌اند.»

علی فروزنده، سخنگوی وزارت نفت، نیز این «اختلال» را تائید کرده و گفته:‌ «مشکل فنی ایجاد شده در سامانه کارت سوخت موجب وقفه در فرایند سوخت‌رسانی شد، اما مردم می‌توانند مانند سابق از بنزین با نرخ آزاد جایگاه‌ها استفاده کنند.»

وی از تلاش کارشناسان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای رفع مشکل خبر داده و به مردم نیز اطمینان داده که با توجه به این که سامانه کارت سوخت «آفلاین است سهمیه‌های آن‌ها ذخیره شده و مشکلی برای سهمیه‌های ذخیره شده در کارت‌ها به وجود نمی‌آید.»

آقای فروزنده همچنین مدعی شده که به‌دلیل این اختلال، شرکت ملی پخش سامانه هوشمند را از مدار خارج کرده است.

هفته گذشته در پی انتشار اخباری در شبکه‌های اجتماعی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خبر افزایش قیمت بنزین به ۱۴ هزار تومان را تکذیب کرد.
+116
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  kakoch - کاکوچ ، ایران
  زنده باد اینکارا درسته کم هزینه و بی دردسر و اثر گذار بر ذهن خواب آلود افکار جامعه!
  131
  133
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  جمهوری اسلام فقط ادعا داره، وگرنه پوچ و توخالیه.ببین چقدر سیستم امنیت اطلاعاتی کشور رو ه‌‌ک کردن ، که آخرش رسیدن به پمپ بنزین.
  15
  70
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.