با دو عضو جنسی زنانه و‌ مردانه بدنیا آمدم

ایران وایر - شایا گلدوست  :«با هر دو اندام جنسی منتسب به زنانه و مردانه به دنیا آمدم. کلیتوریس من از اندازه معمول بزرگ‌تر بود، به شکلی که شباهت به اندام جنسی منتسب به مردانه داشت اما کوچک به نظر می‌رسید. با وجودی که با واژن و کلیتوریس به دنیا آمده‌ام اما کروموزوم‌هایم XY بودند؛ کروموزوم‌هایی که به جنس مرد نسبت داده می‌شوند.»
 
«ملیکا امینا» خود را یک فرد «اینترسکس» یا «میان‌جنسی» معرفی می‌کند. اینترسکس یا میان جنسی به افرادی گفته می‌شود که اندام جنسی، کروموزوم‌ها و یا هورمون‌ها و یا ویژگی‌های ثانویه جنسی آن‌ها با معیارهای دوگانه جنسی زن و مرد مطابقت ندارند. در زبان فارسی در بسیاری از مواقع از کلمه «دوجنسه» برای اشاره به افراد اینترسکس استفاده می‌شود که توهین‌آمیز و اشتباه است. 
 
به زبان ساده‌تر، نوزادی متولد می‌شود که اندام جنسی او با ویژگی‌ها و صفات بیولوژیکی که از نظر علم پزشکی برای جنس زن و مرد تعریف می‌شود، هم‌خوانی ندارد و متفاوت است. این تفاوت‌‌ها می‌توانند آشکار و از بدو تولد در ظاهر اندام جنسی قابل مشاهده باشند یا این که نهفته و به اندام‌های جنسی داخلی، کروموزوم‌ها و هورمون‌های فرد مربوط باشند و در سال‌های بعد و با بالا رفتن سن بروز کنند. ممکن هم هرگز علایمی نداشته باشند و فرد بدون این که بداند، تا پایان عمر با این تفاوت‌ها زندگی کند؛ به عنوان مثال، نوزادی با اندام جنسی منتسب به زنانه متولد می‌شود اما درون بدن خود بخش‌هایی از اندام جنسی منتسب به مردان را نیز دارد و یا برعکس، نوزادی که با اندام جنسی منتسب به مردانه متولد شده است اما بخش‌هایی از اندام جنسی منتسب به زنانه را به صورت نهفته دارد. یا حتی نوزادی متولد می‌شود که ظاهر اندام جنسی او ترکیبی از هر دو اندام جنسی منتسب به مردانه و زنانه است و این مساله به وضوح قابل مشاهده است.
 
ملیکا روزهای کودکی خود را بسیار‌ خوب به یاد می‌آورد: «به خاطر دارم که از دوران کودکی مدام به دکترهای مختلف مراجعه می‌کردیم. پدر و مادرم مرا پیش دکتر‌های مختلف می‌بردند تا دلیل این تفاوت را پیدا کنند. آن‌قدر که دکترها بدن و اندام جنسی‌ام را معاینه می‌کردند، این موضوع برایم تبدیل به بخشی از زندگی‌ام شده بود. با وجودی که بسیار آزار دهنده بود اما می‌دانستم که مدام می‌بایست به دکتر مراجعه کنیم و آن‌ها نیز به بخش‌های خصوصی بدنم دست می‌زنند. آزاردهنده‌تر از این، نگاه متعجب پدر و مادر و دکترها در زمان معاینه بود. می‌دانستم که این اتفاق برای همه افراد نمی‌افتد؛ مثلا برادرم مدام به دکتر مراجعه نمی‌کند. به همین دلیل احساس تفاوت می‌کردم اما از علت آن سر در نمی‌آوردم.»
 
در مواردی، این تفاوت‌ها در سال‌های ابتدایی زندگی فرد به هیچ عنوان قابل مشاهده نیستند و با بالا رفتن سن و مخصوصا در دوران بلوغ با نشانه‌هایی خود را نشان می‌دهند که دلیل‌شان می‌تواند تفاوت در هورمون‌های جنسی و یا کروموزوم‌های فرد باشد. 
 
ملیکا می‌گوید: «از حدود پنج یا شش سالگی دکتر برایم هورمون تجویز کرده بود؛ هورمون‌هایی که منتسب به مردانه‌اند. البته آن موقع در آن سن نمی‌دانستم که چرا باید این داروها را مصرف و درد این تزریق‌ها را تحمل کنم اما گویی پزشکان و خانواده‌ام تصمیم گرفته بودند که از من یک مرد به اصطلاح ایده‌آل بسازند. این هورمون‌ها در سال‌های آینده تاثیرات منفی خود را بر‌ روی صدا و با رشد موهای زائد بدنم نشان دادند.»
 
با وجودی که او تمایلات مردانه و زنانه را به صورت مشترک در خود احساس می‌کرد اما عقیده دارد که این کلیشه‌های نسبت داده شده به زنان و مردان بی‌معنا و تعاریف اشتباهی‌ هستند که در ذهن ما جای گرفته‌اند. 
 
ملیکا خود و تمایلاتش را فرای تعاریف دوقطبی زنانه و مردانه، «نان‌باینری» و یا «غیردوگانه» تعریف می‌کند: «تمایل به بازی‌های دخترانه و پسرانه داشتم. دامن می‌پوشیدم و با پسر‌ها فوتبال بازی می‌کردم. خانواده‌ام هم این موضوع را پذیرفته بودند اما خودم می‌دیدم که برادرم شبیه به من نیست. دوران ابتدایی را به مدرسه پسرانه رفتم اما تقریبا از پنجم دبستان ناچار شدم که مدرسه‌ام را عوض کنم به این دلیل که سینه‌هایم رشد کرده بودند و اندام و رفتارم بسیار شبیه به دخترها بودند. به همین دلیل به پیشنهاد مسوولین مدرسه، به مدرسه دخترانه رفتم و پنجم دبستان و سه سال راهنمایی را آن‌جا ادامه دادم.»
 
با این وجود، او تفاوت خودش را در مدرسه دخترانه نیز بسیار احساس می‌کرد ، عضو تیم بسکتبال مدرسه بود و به گل‌زن معروف تیم تبدیل شده بود. اما مشکلات سر جای خود بودند: «در رخت‌کن با دختر‌های دیگر لباس عوض نمی‌کردم، به این دلیل که برجستگی کلیتوریسم مشخص بود و سوال برانگیز می‌شد. حتی برای رفتن به استخر نیز مشکل داشتم و هم‌کلاسی‌ها درباره این برجستگی مرا سوال‌پیچ می‌کردند. به یاد دارم که در نوجوانی دل‌‌درد‌های بسیار عجیبی داشتم که با مراجعه به پزشک مشخص شد که در داخل شکمم بیضه دارم. البته در همان زمان نیز متوجه شدند که رحم و تخمدان ندارم. پزشکان تصمیم گرفتند که بیضه‌ها را با جراحی خارج کنند؛ تصمیمی برای بدن من که خود در آن هیچ دخل و تصرفی نداشتم.»
 
می‌گوید تمامی این کشمکش‌های پزشکی و مشکلاتی که در مدرسه در تعامل با هم‌سن و سال‌هایش داشته است، باعث شده‌اند تا بعد از دوران دبیرستان، ادامه تحصیل ندهد. با وجودی که در رشته هنر در دانشگاه پذیرفته شده بود اما آمادگی روانی لازم را برای ورود به یک محیط جدید در خود نمی‌دید: «از مشهد به تهران مهاجرت کردیم. پدرم دکتر تازه‌ای در تهران پیدا کرد. او اولین پزشکی بود که تشخیص داد من اینترسکس هستم. به پیشنهاد او تصمیم گرفتم که جراحی کنم؛ البته این‌ بار با تصمیم خودم. می‌خواستم یک دختر باشم، با وجودی که همه سعی می‌کردند به من بفهمانند که مرد بودن بهتر است و راحت‌تر می‌توانم زندگی کنم.
 
از همه روزها و سال‌های زندگی‌ام که در مطب‌های دکتر‌های مختلف گذشته بود، خسته بودم. می‌خواستم به این روند فرسایشی خاتمه دهم. به همین دلیل حدود ۲۰ سالگی تحت عمل جراحی قرار گرفتم و حالا با اندام جنسی منتسب به زنانه و به عنوان یک زن زندگی می‌کنم.»
 
با وجودی که کمتر درباره افراد اینترسکس صحبت می‌شود اما آمار نشان می‌دهد به طور میانگین از هر هزار و ۵۰۰ نوزادی که متولد می‌شوند، یکی از آن‌ها اینترسکس یا میان‌جنسی است. به دلیل عدم آگاهی و دانش کافی، اگر این تفاوت‌ها در اندام جنسی فرد از بدو تولد قابل مشاهده باشند، خانواده‌ها و پزشکان به جای فرد تصمیم به جراحی می‌گیرند بدون این که حق طبیعی او را بر بدنش و هویت جنسیتی‌ که در سال‌های بعد جنسیتش را با آن تعریف خواهد کرد را در نظر بگیرند. مشکل افراد اینترسکس یا میان‌جنسی، تفاوت در جسم و اندام جنسی آن‌ها نیست. مشکل، طرز تفکر اشتباه و دیدگاه غلطی است که ما نسبت به جنس، جنسیت و روابط جنسی انسان‌ها داریم و افراد را با معیارها و چارچوب‌های دوگانه جنسی و جنسیتی می‌سنجیم و سعی داریم انسان‌ها را در آن جای دهیم و تا تغییر این دیدگاه، راه درازی را در پیش داریم.
+48
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  باید از خدا پرسید که منظورت از خلق این بنده خدا چی بود.
  26
  20
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل
  یعنی خدای جاهل، نادان هم تشریف دارن . درود بر تکامل
  16
  35
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  خیلی چیزهاست که انسان خودش انتخاب نمی کنه ، ۹۹٪ زندگی جبریه ، نوشته عملم کردند بدون پرسش ، خب وقتی کرموزومهات بررسی شد و معلوم شد xy هستی بقیه ش باید با جراحی و هورمون درمانی پیش بره ، متاسفانه نمیتونن واستن بزرگ شی و تصمیم بگیری کاریش نمیشه کرد ، خیلی چیزها تو تعریف انتخابیه ولی عملن اینطور نیست ، دینت رو خودت انتخاب نمیکنی جبر جغرافیست ، قوم و نژادت ، حتی دوستانت ، بستگی داره کی جلو راهت سبز میشه ، تصمیم نمیگیری مدرسه بری یا نری خانواده تصمیم می گیرن ، سربازی به زور میری بعدش از ترس حرف مردم باید زن بگیری ، از ترس حرف مردم باید بچه دار شی ، باید کار کنی ، باید بچه ها تو بزرگ کنی ، باید پدربزرگ و مادر بزرگ بشی ، آخرش هم باید بمیری ، هیچ کاریش نمیشه کرد ، همه ش بایدیه ، باید باید باید ، انتخاب در کار نیست ، بایدیه
  15
  20
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. خریتِ حمایت از آخوند چی؟ اونهم جبریه؟ یا احمق ها انتخاب میکنند که از جانیان حمایت کنند؟!
  6
  29
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  وقتى انسان مى خواهد با عیال شرعى خود نزدیکى کند، اگر ((بسم الله )) نگوید، شیطان حاضر مى شود و با آن مرد همکارى کرده و در نطفه او شرکت مى کند. این شراکت باعث دگرباش شدن طفل می‌گردد.
  45
  7
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. دینت رو‌خودت انتخاب نمیکنی؟!! کی گفته؟ مگه دین نژاد و جنس و ملیته؟؟ دین یعنی اعتقاد به یکسری چیزها.هرکی آزاده انتخاب کنه هرکدوم‌رو یا هیچکدوم‌رو.
  2
  10
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان
  اینکه کسی با اعضای جنسی هم نر و هم‌ ماده متولد بشه خیلی خیلی نادر هست و به این دوجنسیتی نمیگن.دو‌جنسیتی یا ترنس که خیلی هم فراوون هستند اینهایی هستند که از نظر روحی و فکری خودشون رو جنس مخالف بدن بیولوژیکیشون حس میکنند و بعضا با جراحی و یا آرایش و مصرف هورمون خودشون رو شبیه جنسی میکنن که از نظر روحی به اون گرایش دارند.
  1
  7
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. یعنی پدر طوسی بسم الله نگفته بوده؟!
  1
  2
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. ولیکن اگر بسم الله گفت و کودک نیز به هنگام تولد یا علی صدا زد، یک پدر سوخته جنایتکاری از آب در خواهد آمد که نگو!
  1
  5
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Dermis - لندن، انگلستان::]. جامعه شناسی میدونی چیه بابا جون ؟ جامعه شناسهای ایران تو همین زمینه با آخوندها اختلاف و جدل دارند ، علم جامعه شناسی میگه دین ارثیه ولی آخوندها میگن نه انتخابیه، حالاشما خودت فکر کن اون بچه تازه به دنیا اومده که تو گوشش اذان میگن تا مسلمون شه اختیاری از خودش اراده داره که بگه نگید نمیخوام مسلمون شم ؟!! ختنه ش میکنند میتونه انتخاب کنه بگه نمیخوام ؟! یهودی زاده ها یهودی میشن مسیحی زاده مسیحی میشه بودایی زاده بودایی میشه ، گاو پرست زاده گاو پرست میشه ، نمیشه ؟؟؟؟؟ همه انتخاب میکنند ؟ !! مطالعه میکنند و بعد انتخاب ؟!! نه عزیز برادر جبریه انتخابی نیست ، موفق باشی
  4
  2
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. سبک مغز جان خریت حمایت از آخوند ارثی نیست اگه بود ممد دماغ پهلوی باید مثل پدرش از آخوند حمایت نمیکرد و بهشون رو نمیداد ، مثل پدرش شجاع و مبارز می‌بود ولی ممد دماغ بی عرضه مملکت رو دو دستی تحویل دوستش خمینی داد و زد به چاک ، عین اشرف غنی اعلام کرد نخواستم خونریزی بشه !!!!!!!‌، در حالی که با رفتنش بیشتر خونریزی شد و زندگی چهار نسل رو خراب کرد
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. تحویل دوستش خمینی داد چون میدونست لیاقت تو بیشتر از آخوند نیست.حالا بخور و لذتش رو ببر.
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. ببین آخوندها و مسلمونهای تندرو خیلی دوست دارند اینجور بگن که دین اسلام موروثیه و “مسلمان زاده مسلمون هست” ولی تو‌ ادیان رایج،فقط دین یهود هست که جنبه موروثی یا نژادی داره.یا همون ethnicity.یعنی یهودی بودن چه طرف مذهبی باشه چه لائیک،یکجور نژاد هست و با خون منتقل میشه اما اسلام و مسیحیت و غیره اینجور نیستن.ما چیزی به اسم نژاد مسلمون یا نژاد مسیحی نداریم چون از سیاه پوست آفریقا تا زردپوست چین و اندونزی و یا عرب و ترک و سفید پوست مو بور بوسنی مسلمون هست و تبار و‌نزادشثن با هم کاملا متنفاوت.اسلام و مسیحیت به اعتقاد هستن نه قومیت و‌نژاد و واضحه کسی با اعتقاد به چیزی متولد نمیشه! مخصوصا وقتی مستند داریم که قبل اسلام ایرانیها زرتشتی و مهرپرست بودند.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.