قوه قضاییه ایران برای بررسی حکم شلاق سارق سه بسته بادام هندی هیات ویژه تشکیل داد

 شهروند ۴۵ ساله ایرانی به اتهام سرقت سه بسته بادام هندی از یک مغازه به زندان و شلاق محکوم شد  قوه قضاییه ایران در پی صدور حکم ۱۰ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق برای سرقت سه بسته بادام هندی، از تشکیل یک هیات ویژه در دادگستری استان قم برای بررسی این حکم خبر داد.

پیشتر برخی منابع خبری از صدور حکم زندان و شلاق برای یک شهروند ۴۵ ساله ایرانی با سه فرزند به اتهام سرقت سه بسته بادام هندی از یک مغازه خبر داده بودند.

صدور حکم سنگین ۱۰ ماه حبس و ۴۰ ضربه شلاق برای دزدیدن سه بسته بادام هندی بازتاب های گسترده ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. برخی فعالان مدنی و کاربران شبکه‌های اجتماعی بر این نظرند که حکم صادره توسط دادگاه کیفری با بزه انتسابی تناسب ندارد.

اینک قوه قضائیه با صدور اطلاعیه ای وعده داده است که هیات مذکور «با توجه به لزوم تناسب بین جرم و مجازات و ابعاد حقوقی این پرونده» تلاش خواهد کرد تا از تمام ظرفیت های قانونی برای تقلیل مجازات و کمک به محکوم این پرونده استفاده شود.

حکم شلاق توسط دادگاه کیفری در حالی برای یک شهروند صادر شده که میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت استفاده از مجازات های «تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی» مانند شلاق را ممنوع کرده است.

از همین رو فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر همواره از قوه قضاییه ایران خواسته اند تا مجازات شلاق را از مجازات های خود حذف کند.
+45
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  در تاریخِ بشریت چقدر لعن و نفرینی نیست که از آیندگان برای خودتان نخریده باشید
  1
  23
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  amonbede - تهران، ایران
  دیدن برا سه بسته بادام نمی صرفه که ده ماه بهش جا با غذا بدن میخان تصمیم بگیرن احتمالا فقط شلاقشو بزنن
  20
  5
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اغلب افراد خیلی درستکار هم گاهی وسوسه میشوند و ممکن است که چیزی حتی بی ارزش از یک فروشگاه کش بروند و اینطور رفتار زشت از طرف یک دزد دائمی خواهد ساخت. بهترین مجازات این بود که مثلا ده برابر جریمه اش کنند. آبرویش را هم نبرند. بعلاوه وقتی از صندوق پرداخت رد نشده این کار اصلا دزدی نیست. خود من بارها بدون زنبیل بودم و بعلت بار اضافه تعدادی را در جیبم گذاشتم و سر صندوق پرداخت کردم. به یقین قاضی با فروشنده دوستی داشته و طرف را نقره داغ کرده و کتاب بینوایان ویکتورهوگو را هم نخوانده است
  1
  17
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  وقتی صحبت از انجماد قوانین اسلامی در ١٤٠٠ سال پیش میشه نمونه اش همینه. قاضی حکمی به اشتباه نداده. توی قران کدوم مجازات با جرم تناسب داره؟ یک تا موی زن بیرون باشه هزاران سال باید از مو اویزون باشند و در اتش بسوزند. یا جزای کسی که میگه خدانیست گردن زدنه.
  3
  15
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران
  مسلما از این دولت صد در صد بیسواد با این اقتصاد صد در صد فلج و بیمار نه بهبود و رونق اقتصادی بوجود میاد نه وعده وعید دهان پرکن مبارزه با فساد. ملت سرکارن مثل همیشه تنها چیزی که روز به روز شاهد آن خواهیم بود سوتی پشت سوتی رئیسی هستش. جالبه خود اردبیلی ها تو جلسه یه لحظه گفتن نکنه محقق اردبیلی برادر دوقلوی مقدس اردبیلی بوده ما خبر نداشتیم همچون ۱۰۰۰ مگاواباتها به شکل پروپگانی با سرعت لوکوموتیر تو اردبیل راه میرفته. فساد توی مملکت بیداد میکنه نمونه اش استاندار دزد سیلی خورده با چندین هزار میلیاردتومان دزدی و بخور بخور بعد میان برای بیچاره بخاطر دزدی  دو بسته بادام هندی حکم میبرن باید تف کرد به حیثیت نداشته تک تک شما مسئولین دزد .
  9
  16
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.