تزریق سینوفارم موجب لغو اردوی اسکی‌بازان ایران در اتریش شد

دویچه وله :اردوی ملی‌پوشان اسکی ایران در اتریش برای کسب آمادگی حضور در المپیک زمستانی پکن به علت استفاده از واکسن سینوفارم منحل شد. فدراسیون اسکی ایران نیز خواستار پرداخت ۱۱۰۰ یورو توسط ورزشکاران برای اعزام به این اردو شده بود.

بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ از روز چهارم تا ۲۰ فوریه (۱۵ بهمن تا اول اسفند) در پکن، پایتخت چین، برگزار می‌شوند. ورزش اسکی ایران نیز مانند دوره‌های پیشین المپیک‌ زمستانی، در المپیک پکن حضور خواهد داشت.

تا کنون اسکی‌بازان زن و مرد ایران موفق به کسب سه سهمیه المپیک در ماده‌های اسکی آلپاین و اسکی صحرانوردی شده‌اند. با توجه به محدودیت‌های تمرین اسکی در ایران، اعزام به مسابقات بین‌المللی و اردوهای خارجی تنها گزینه مناسب برای کسب آمادگی حضور ملی‌پوشان اسکی ایران در المپیک محسوب می‌شود.

در همین رابطه نخست برنامه اعزام تعدادی از اسکی‌بازان ایران به یک اردوی تمرینی در کشور اتریش در نظر گرفته شده بود. اما تشکیل این اردو به دو علت عجیب و متفاوت از هم، سرانجام لغو شد.

گفته می‌شود که اکثر اسکی‌بازان ایران واکسن "سیونوفارم" تزریق کرده‌اند. به گفته فدراسیون اسکی ایران، طبق مقررات اردوی تمرینی در اتریش واکسن‌های فایزر، مدرنا، جانسون اند جانسون، آسترازنکا، سینوفارم و سینواک، مورد تائید میزبان اردو قرار گرفته‌اند.

اما اشخاصی که از واکسن‌های سینوفارم و سینواک استفاده کرده‌اند، اجازه رفت و آمد در اماکن عمومی، مانند هتل‌ها و رستوران‌ها را ندارند. به همین ترتیب با توجه به این شرایط الزامی، حضور ورزشکاران ایران در اردوی اتریش با یک مانع اساسی روبرو شد.

دیگر مانع جدی اعزام ملی‌پوشان اسکی ایران به اردوی تمرینی در اتریش، موضوع پرداخت هزینه این سفر اعلام شده است. فدراسیون اسکی ایران برای اعزام ملی‌پوشان اسکی این کشور به اردوی برون‌مرزی، پرداخت مبلغ هزار و ۱۰۰ یورو و تقبل هزینه سفر را از سوی ورزشکاران، به عنوان "پیش‌شرط" اعلام کرده بود.

تهیه این مبلغ نیز چالش مالی بزرگی برای اسکی‌بازان ایران محسوب می‌شود. این در حالی است که کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) بودجه لازم را برای تامین مخارج اردوهای آماده‌سازی ملی‌پوشان ایران در اختیار فدراسیون اسکی ایران قرار داده است.
+19
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.