«سراشیبی سقوط جمهوری اسلامی»

براساس آمار، نرخ مرگ‌ومیر مبتلایان به کرونا در ایران از کشورهای دیگر بالاتر استایندیپندنت فارسی :روزنامه اورشلیم‌پست، در یادداشتی، بحران فاجعه‌بار کرونا در ایران را نتیجه تعلل و بی‌عملی عامدانه رژیم جمهوری اسلامی می‌داند و به پایان رسیدن دوران رژیم فعلی حاکم بر ایران، هم‌زمان با پایان همه‌گیری کرونا را محتمل می‌داند.

اورشلیم‌پست روز شنبه، اول آبان‌ماه، در یادداشتی می‌نویسد: «با توجه به آنچه که امروز درنتیجه تعلل و بی‌عملی رژیم و انجام ندادن اقدام‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از گسترش خطرناک کرونا و مقابله با آن در ایران می‌بینیم، هیچ‌کس قادر نیست پیامدهای این وضعیت را پیش‌بینی کند؛ اما هزاران و شاید حتی میلیون‌ها ایرانی جان خود را در اثر کرونا از دست خواهند داد.»

در این یادداشت آمده است: «مبالغه نیست اگر ادعا کنیم که بیش از ۹۵ درصد مردم ایران در حال حاضر به این نتیجه رسیده‌اند که انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ در آن کشور، اشتباهی قطعی بوده که پیامدهای وحشتناکی برای خودشان و همچنین برای مردم خاورمیانه و باقی جهان داشته است.»

نویسنده به این اشاره کرده است که «بسیاری از روشنفکران ایرانی این همه‌گیری را نمادی از فضاحت و ناکارآمدی حکومت ایران می‌دانند» و تعداد زیادی از ایرانی‌های ساکن ایران یا خارج از کشور، بیش از پیش به این نتیجه رسیده‌اند که «پایان همه‌گیری کرونا، پایان رژیم فعلی حاکم بر ایران را نیز به همراه خواهد داشت».

براساس این یادداشت، کودتای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران به دو دلیل قابل تصور نیست: «اول این‌که آن‌ها پیش از این نیز، از ابتدای انقلاب، قدرت ملی، اقتصاد و غیره را در اختیار داشته‌اند و دوم آن‌که سپاهیان مشروعیت و جایگاه ملی خود را از دست داده‌اند که درنتیجه آن، اکثریت بزرگ مردم ایران به آن‌ها اعتماد ندارند و از آن‌ها متنفرند.»

نویسنده یادداشت به‌عنوان نمونه‌ای از جایگاه نیروهای سپاه پاسداران برای مردم ایران، به قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران که در دی‌ماه سال ۹۸ (ژانویه ۲۰۲۰) کشته شد، اشاره می‌کند و می‌نویسد: «او که مسئول مرگ میلیون‌ها نفر سوری، لبنانی، یمنی، عراقی، افغان و ایرانی بود، در نگاه اکثریت قریب به اتفاق آزادی‌خواهان ایرانی نمادی از ترور و تروریسم محسوب می‌شد.»

بنابر این یادداشت، چند سال گذشته از نظر مخالفت‌های مردمی با حکومت جمهوری اسلامی، تعیین‌کننده بوده است و «کشف جسد مومیایی‌شده رضاشاه پهلوی، پدر محمدرضاشاه، در سال ۱۳۹۷، گسترش تمایل و درک عمومی مردم ایران نسبت‌به نیاز فوری برای تغییر نظام سیاسی و ملی و بازگرداندن آن به دوران سلطنت شاه را سرعت بخشید.» 

به اعتقاد نویسنده، امروز عموم مردم ایران بیش از پیش به این نتیجه رسیده‌اند که حکومت جمهوری اسلامی ایران یک نظام کاملا فاسد است و از بودجه عمومی کشور برای تامین مالی تروریسم و تفرقه‌افکنی در خاورمیانه و سایر نقاط جهان سوء‌استفاده می‌کند. ازسوی دیگر، بنابر این یادداشت، «رژیم تروریستی در ایران بدیهی است که مایل است در قدرت باقی بماند و هر کاری انجام خواهد داد تا توده‌ها را از تظاهرات اعتراضی یا ابراز نارضایتی آشکار باز دارد. در این وضعیت، جمهوری اسلامی همه‌گیری کرونا را ابزاری مناسب برای ساکت نگه داشتن مردم و جلوگیری از بیان آزادانه مخالفتشان با حکومت می‌‌داند که بی‌سروصدا مرگ و ترس می‌آورد. این درحالی است که تنها چند ماه پیش از آغاز همه‌گیری کرونا، در آبان‌ماه سال ۱۳۹۸، نیروهای سرکوبگر، ۱۵۰۰ ایرانی را به‌دلیل ابراز آشکار نارضایتی‌شان از حکومت در خیابان‌ها کشته بودند.»

براساس یادداشت اورشلیم‌پست، درحالی‌که آمارها از جان‌باختن کمتر از «دو درصد» مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در چین و دیگر کشورهای جهان خبر می‌دهد، این رقم در ایران احتمالا به «۳۰درصد» می‌رسد، زیرا حکومت جمهوری اسلامی برخلاف کشورهای دیگر که با این بیماری مقابله می‌کنند، عامدانه از این کار امتناع کرده است. هم‌زمان، جمهوری اسلامی ایران بارها مدعی شده است که به‌دلیل تحریم‌های مالی ایالات متحده آمریکا علیه ایران، امکان خرید وسایل، داروها و واکسن مورد نیاز برای مبارزه با کرونا را ندارند، درحالی‌که مقام‌های آمریکایی تاکید کرده‌اند که غذا و دارو شامل تحریم‌ نمی‌شود.

بسیاری از پزشکان و پرستارانی که در بیمارستان‌های ایران جان خود را برای نجات مردم در دوران همه‌گیری گرونا به‌خطر انداخته‌اند، معتقدند که برای حکومت کنونی ایران، «زندگی انسان‌ها ارزش چندانی ندارد».

در این یادداشت همچنین به این نکته اشاره شده است که وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران، ظاهرا مرگ صدها نفر از شهروندان ایرانی جان‌باخته از کرونا در شهرهای مختلف را به بیماری‌های دیگر نسبت داده و علت واقعی مرگ آن‌ها را کووید-۱۹ اعلام نکرده است؛ درنتیجه، وقتی خانواده و نزدیکان این جان‌باختگان برای مراسم خاکسپاری آن‌ها جمع می شوند، ممکن است افراد زیادی به ویروس آلوده شوند.

مقام‌های بهداشتی جمهوری اسلامی درمورد آغاز موج ششم همه‌گیری کرونا در ایران هشدار داده‌اند و نویسنده یادداشت معتقد است که «در روزهای آینده جمهوری اسلامی قادر به کنترل همه‌گیری در ایران نخواهد بود و گسترش فاجعه‌‌بار همه‌گیری ممکن است علاوه‌بر عواقب ویران‌کننده در کشور، سلامت بین‌المللی را نیز به خطر بیندازد».
+105
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  ۵ درصد هنوز اعتقاد .انقلاب خیلی‌ خوب بود.قبلا ۱۰ درصد بودند. ۵ درصد امت ریش.که در این میان .عقیده آنها عوض شده. هفته گذشته با کمال حیرت دیدیم. فک و فامیل شیخک در زبان ادبیات گفتند..... خوردیم. غلط کردیم. ۵ درصد مانده. یک عده .خلقی و ملت مظلوم فلسطین. دمکرات.که هنوز دست بر نمی‌‌دارند. از آنجا می‌‌شناسیم. اسم پهلوی که می‌‌یاد.انگار باتون الکتریکی‌ به آنجا مبارک فرو کرده.نشان دیگر کیف دستی آنها است.اگر دیدید. دامن کوتاه دارند .ولی کیف دستی باد کرده.بدانید. در آن یک چادر است. برای ری دادن .در جلوی سفارت آخوند ها.آنقدر وطن وطن آقا آقا می‌‌کنند. که مانده، که امت ریش است، که خلقی فلسطینی .دمکرات؟ خود امت ریش هم صداشون در آمده.یعنی‌ چه ؟.این‌ها که از ما بهتر ریش لیس می‌‌زنند.
  9
  50
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان. هر چند با اکثرش موافقم اما بعضی از لغاتت واقعا چندش اوره !
  4
  17
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  43 ساله که چشم و گوشمون از این حرف پُره. اسرائیل خودش اینها را حفظ کرده که دکونش باز بمونه. اصولا تغییر موفق یک نظام به بالندگی شعور اجتماعی و ارادهء مردم بستگی داره نه اِلِمان های دیگر.
  0
  37
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.