همسر نازنین زاغری در اعتراض به دولت بریتانیا دست به اعتصاب غذا زد

ریچارد رتکلیف و دخترش گابریلا در مقابل پارلمان بریتانیا در کمپینی برای آزادی نازنینبی بی سی :ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف در اعتراض به "ناکامی دولت بریتانیا در بازگرداندن همسرش به این کشور" دست به اعتصاب غذا زده است.

آقای رتکلیف اقدامات صورت گرفته توسط دولت بریتانیا را برای کمک به رهایی همسرش، "کافی ندانسته است".

حدود یک هفته پیش، پس از ماه‌ها انتظار و "بلاتکلیفی"، دادگاه تجدید نظر در تهران محکومیت یک سال زندان نازنین زاغری رتکلیف را عینا تایید کرد.

در صورت اجرای این حکم، به گفته همسر خانم زاغری او تا سال ۲۰۲۳ میلادی حق خروج از ایران و پیوستن به خانواده‌اش را نخواهد داشت.

نازنین زاغری از سال ۲۰۱۶ و در پی سفر به تهران برای دیدار با مادر و پدرش زندانی و به پنج سال زندان محکوم شد و کمی پیش از پایان دوران محکومیتش یک پرونده جدید علیه او باز شد که این حکم مربوط به آن است.

تولیپ صدیق نماینده پارلمان بریتانیا در توییتی نوشت از اینکه دولت بریتانیا اقدامی نکرده و نتوانسته نازنین را آزاد کند و به این دلیل ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری مجبور شده که بار دیگر دست به اعتصاب غذا بزند، متاسف است.

خانم صدیق نماینده محله "کیلبرن و همستد" لندن است؛ محله ای که خانواده رتکلیف در آن زندگی می‌کنند.

خانم صدیق افزود: "نباید کار به اینجا می‌کشید."

آقای رتکلیف در صفحه ویژه ای که برای اعتصاب غذای خود باز کرده است نوشته که از لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا پرسیده که واکنش دولت بریتانیا به تایید محکومیت جدید نازنین چیست؟ "اما هنوز پاسخی نگرفته است."
خواسته‌های همسر نازنین زاغری رتکلیف از دولت بریتانیاسنگ‌های رنگی در مقابل ساختمان وزارت خارجه بریتانیا برای آزادی نازنین؛ ریچارد رتکلیف و دخترش گابریلا و تعدادی دیگر امروز در مقابل ساختمان وزارت خارجه بریتانیا کمپین کردند

ریچارد رتکلیف با این اعتصاب غذا که دومین اعتصاب غذای او است و کمپین در مقابل دفتر نخست وزیر بریتانیا، از دولت بریتانیا می‌خواهد که

۱. نازنین زاغری و سایر شهروندان زندانی دو تابعیتی را به عنوان گروگان به رسمیت بشناسد

۲. مجازات عاملان، از طریق تحریم شخصی این افراد یا کشاندن ایران به دادگاه

۳. عمل به وعده نخست وزیر از سال ۲۰۱۷ مبنی بر تسویه بدهی به ایران

۴. متعهد کردن ایران به پایان دادن به گروگانگیری در بخشی از مذاکرات هسته‌ای و افزودن چنین شرطی برای احیای توافق هسته‌ای برجام.

آقای رتکلیف می‌گوید که برآورده شدن این خواسته ها باعث خواهد شد که شهروندان بریتانیایی در ایران از امنیت بیشتری برخوردار شوند.

امروز، یکشنبه ۲۴ اکتبر، همزمان با اعلام اعتصاب غذای ریچارد رتکلیف، او و دخترش در مقابل ساختمان وزارت خارجه بریتانیا کمپینی برگزار کردند.

نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در تهران، در نوروز سال ۹۵ همراه دختر خردسالش برای دیدار با پدر و مادرش به ایران رفت اما در هنگام بازگشت به بریتانیا بازداشت و در محاکمه‌ای که جزئیات آن مشخص نیست، به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد. او اتهاماتش را به طور کامل رد کرده است.

دادگاه انقلاب اسلامی تهران، ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ با احضار نازنین زاغری از داخل زندان، اتهام جدیدی علیه او مطرح کرد و خانم زاغری در دادگاه بدوی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به یک سال حبس تعزیری و یک سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.

وکیل او به حکم صادره در دادگاه بدوی اعتراض کرد اما به گفته وکیل خانم زاغری، "پرونده به شعبه ۵۴ تجدیدنظر ارجاع گردید و نهایتاً دادگاه تجدیدنظر بدون برگزاری جلسه رسیدگی رای دادگاه بدوی را عینا‌ً تایید کرده است."

پیشتر وزارت امور خارجه بریتانیا اتهام تازه علیه خانم زاغری را "غیرقابل قبول" خوانده بود و تشکیل پرونده جدید علیه او را اقدامی "وحشتناک" توصیف کرده و خواستار آزادی کامل او شده بود.
+5
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  این مرتیکه احمق دقیقا یک اهرم فشار سپاه بر ضد دولت انگلیس هستش که تلاش میگنه با خبرسازی و جریان سازی رسانه های انگلیس رو به جان دولت انگلیس بیاندازه تا تسلیم خواسته گروگانگیران بشوند و مثل دفعات قبل پول بدهند تا اون گروگان بدبخت بیگناه آزاد بشه حالا یا با شانتاژ و دانستن موضوع داره اینکارا رو میکنه یا از روی بی اطلاعی ولی در هر دو صورت گروگانگیرها رو امیدوار نگه داشته تا شاید فشارها دولت انگلیس رو‌مجبور به پول دادن کنه. متاسفانه پرداخت این پولها بدترین سناریو برای ایرانی های دوملیتی هستش و انقدر فرانسه و انگلیس و غیره پول دادند که انگار عوامل سپاه در بودجه سالیانه برای خودشون محاسبه میکنند که چندنفر در سال گروگان گرفته بشوند.
  6
  11
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.