راه حل خامنه ای برای جلوگیری از حملات به مساجد شیعیان افغانستان

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار با "میهمانان کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی" در بخشی از سخنانش با اشاره به حملات اخیر به مساجد شیعیان در افغانستان گفت که "یکی از راه‌های جلوگیری از حوادث، حضور مسئولان کنونی این کشور در مراکز و مساجد و یا تشویق برادران اهل سنت به حضور در اجتماعات مشترک است."

در پی حملات انتحاری به نمازگزاران شیعه در قندوز و قندهار در دو جمعه پی در پی، جمعا بیش از ۲۰۰ کشته و شمار زیادی زخمی به جا گذاشت. گروه داعش -شاخه خراسان - مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است.

گروه داعش بارها شیعیان را "خطرناک" توصیف کرده و آنها را تهدید کرده که از "بغداد تا خراسان" هدف حمله قرار خواهد داد.

طالبان این حملات را محکوم کرده است و مسئولان امنیتی دولت طالبان گفته‌اند که پس از این مسئولیت تامین امنیت مساجد شیعیان را برعهده می‌گیرند.

رهبر ایران افزود: "امروز کلمه شیعه و سنی در ادبیات سیاسی آمریکایی‌ها هم وارد شده در حالی‌که آنها با اصل اسلام مخالف و دشمن هستند."

سایت رهبر ایران بخشی از سخنان رهبر ایران را نشر کرده است که گفت: "حوادث تأسف‌بار و گریه‌آور افغانستان در این دو جمعه‌ گذشته است که مسجد مردم و مسلمان را، در حال نماز را، منفجر کردند. چه کسی منفجر می‌کند؟ داعش. داعش کیست؟ داعش همان مجموعه‌ای است که آمریکایی‌ها - همین گروه دموکرات آمریکا - صریحاً گفتند که این را ما به وجود آوردیم، البته حالا نمی‌گویند و انکار می‌کنند."

روزهای روایت اهل سنت از تولد پیامبر اسلام در ۱۲ ربیع‌الاول تا ۱۷ ربیع‌الاول به روایت اهل تشیع در سال‌های اولیه پس از انقلاب اسلامی ایران به پیشنهاد آیت‌الله حسینعلی منتظری، و موافقت آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، رسما به عنوان "هفته وحدت اسلامی" نامگذاری شد. آقای متظری در آن زمان قایم‌مقام آقای خمنیی بود.

در هفته وحدت، کنفرانس علمای شیعه و سنی در ایران برگزار می‌شود.

آقای خامنه‌ای بر وحدت شیعه و سنی تاکید کرده و گفت که وحدت مسلمانها "تاکتیکی" نیست.

به گفته رهبر ایران "وحدت و اتحاد مسلمانها یک امر تاکتیکی نیست که بعضی خیال کنند حالا به خاطر شرائط خاصی ما بایستی با همدیگر متحد باشیم، نه یک امر اصولی است. هم‌افزایی مسلمانها لازم است؛ اگر مسلمانها متحد باشند هم‌افزایی میکنند، همه‌شان قوی می‌شوند. اتحاد مسلمانان یک فریضه‌ی قطعی قرآنی است."

در پی انفجار مرگبار در مسجد شیعیان در قندوز، رهبر حکومت ایران در پیامی که در توییتر نشر شد از "مسئولان کشور همسایه و برادر افغانستان" خواست که عاملان را مجازات کنند.
+9
رأی دهید
-59

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  گذشته نشان داده است که خود نظام آخوندی در حملات به مساجد و تفرقه انداختن بین اقوام منطقه مشارکت زیادی داشته است. برای حکومت اسلامی اصلا مهم نیست که چند تایی افغانی شیعه کشته شوند اما آنها می خواهند که حضور پر رنگی در سیاست افغانستان داشته باشند.
  6
  62
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن

  عجب راهکار احمقانه ای !! مرتیکه خرفت و مُفنگی ، کدوم احمقی حاضر میشه بیاد ، قاطی افرادی بشه که قراره برن رو هوا!؟ گذشته از اون رژیم تمامیخواه و مستبد شیعه ، طی چهار دهه چنان عرصه رو بر اقلیت‌های مذهبی خصوصاً ، برادران سُنیش ( حالا اینجا که کار گیره سُنیها میشن برادران سُنی ) تنگ کردند ، طوریکه مساجدشون رو تخریب و هزار جور فشار و سختگیری براشون تجویز میکنند ، حالا این پفیوز چلاق از گوشت قربونی میخواد.
  4
  58
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  بشین سر جات پیری. گدای روضه خون رو چه به اظهار نظر.
  6
  64
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد
  بابا ایول اصلا کسی به این فکر نکرده بود، از کی تا حالا آب با روغن مخلوط میشه، شما از صبح تا شب به امیرشان فحش میدین بعد میخواهید نماز وحدت بخوانید
  3
  15
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  منظور خامنه ای از اتحاد شیعه و سنی یکطرفه است ، یعنی سنی ها زیر نظر شیعه ها باشند ، ودر تهران و شهرهای بزرگ ایران ، بهیچ وجه با مساجد خودشان دیده نشوند . ضمنا چرا در مورد مسایل مسلمانان چین و روسیه نظری نمیدهد؟!؟ همه مواضع مذهبی خامنه ای سیاسی است ، و اسلام و شیعه و سنی بهانه(ظاهری) است
  0
  0
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.