طعنه شمخانی به اردوغان: بزرگ‌نمایی اسرائیل «نشانه قدرت است یا مسلمانی؟»

رادیو فردا :دو روز پس از اظهارات رئیس جمهور ترکیه مبنی بر این که تقابل ایران با آذربایجان «کار ساده‌ای نیست»، یک مقام ارشد جمهوری اسلامی به آن واکنش نشان داده است.

رجب طیب اردوغان روز ۲۸ مهر در جمع نمایندگان رسانه‌های ترکیه و در آستانه سفر خود به جمهوری آذربایجان، گفته بود: «ایران به دلیل روابط آذربایجان و اسرائیل، به تقابل با آذربایجان نمی‌پردازد. شمار شهروندان ترک‌ در ایران معلوم است و دولت این کشور هم این را در نظر دارد. این کار ساده‌ای نیست.»

اظهارات آقای اردوغان پاسخ به پرسشی درباره تمرینات نظامی اخیر ایران در نزدیکی مرز با آذربایجان بود.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز شنبه اول آبان در حساب کاربری توییتر خود سخنان رئیس جمهور ترکیه را «بزرگ‌نمایی» قدرت اسرائیل توصیف کرد و به کنایه نوشت که رجب طیب اردوغان «داعیه رهبری جهان اسلام» را دارد.

او عنوان کرد: «بزرگ‌نمایی هیبت پوشالی رژیم صهیونیستی، توسط حاکمی که داعیه رهبری جهان اسلام را دارد، نشانه قدرت است یا مسلمانی؟».

دریابان شمخانی سپس بدون ذکر نام کردها، ترکیه را متهم کرد که کردهای کشور خود را هدف قرار می‌دهد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نوشت: «ترس از اقوام، سهم حکومتی است که با داغ و درفش با آنان روبرو می‌شود نه ایران که گلستانی از اقوام است.»

رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که تنش اخیر میان ایران و آذربایجان «اشتباه بوده» و «به نظر می‌رسد که دولت جدید ایران این تنش را ادامه ندهد».

ابراهیم رئیسی روز ۲۹ مهر در دیدار با نمایندگان و استاندارهای آذربایجان شرقی و غربی گفت «اجازه نخواهیم داد که صهیونیست‌ها ارتباط ما با همسایگان را دچار اختلال کنند».

اظهارات رجب طیب اردوغان در شرایطی بیان شد که تنش میان تهران و باکو، تا حدی رو به فروکش نهاده و آذربایجان همان روز دو راننده کامیون ایرانی را که به مدت چند هفته در بازداشت نگاه داشته بود، آزاد کرده بود.

دولتمردان و فرماندهان نظامی ایران در دوره اخیر از حضور نیروهای اسرائیلی در خاک جمهوری آذربایجان و در نزدیکی مرز ایران ابراز نگرانی کرده و به صراحت گفتند که هدف از رزمایش اخیر ارتش ایران در نزدیکی مرز با آذربایجان، نمایش توان بازدارندگی بوده است.

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان، که حکومت او مورد حمایت ترکیه است و ارتش او نیز هم از سوی ترکیه و هم از جانب اسرائیل تسلیح می‌شود، از ایران خواسته بود که شواهد ادعای خود در مورد نفوذ اسرائیل در آذربایجان را ارائه کند.

مقامات ترکیه، از جمله حکمت حاجی‌اف، معاون رئیس جمهور، در روزهای اخیر تکرار کردند که کشورشان در جریان جنگ ۴۴ روزه چند ماه پیش میان آذربایجان با ارمنستان برای بازپس‌گیری بخش‌هایی از قره‌باغ علیا، حمایت قاطعی از ارتش باکو نشان داد و «قلب ترکیه برای آذربایجان می‌تپید».

رجب طیب اردوغان این هفته در سفر به آذربایجان برخی طرح‌های مرزی را افتتاح خواهد کرد اما به باکو نمی‌رود.
+54
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  یه سوال : گردن این کو؟ دوستا و فامیل این میتونند بگند ما یه پارتی گردن کلفت تو نظام داریم ؟ سخت درگیر این سوالم
  14
  23
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  وقتی بدون دلیل منتقی 40 سال است که اخوندها تشنه به نابودی اسرائیل هستند و دور اسرائیل را در لبنان و غزه و سوریه گرفته اند بعنوان دفاع از خود این حق اسرائیل است که در تقابل خودش را به مرزهای ایران نزدیک کند. مثل مصر و اردن و امارات با شرایط مساوی دوستی کنید و دوستی ببینید. اسرائیلی ها هم معمولا قول و عملشان یکی هست و کوچکترین خصومتی با ایرانیان ندارند و نه مثل شما که ده ها بار با عربستان شل کن سفت کن کردیده اید
  7
  21
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  البته اینکه "ایران گلستانی از اقوام است" را درست گفته. ترکیه چون خودش از آوار فروپاشیده خلافت عثمانی ساخته شده و بعد از از دست دادن هویت اسلامی به دنبال هویت جدید با پانترکیسم و تک قومی ادامه وجود داده, درکی از جوامع چند قومی در طول هزاران سال ندارد. اردوغان هم به قول اروپایی ها که میگویند "دزدها فکر میکنند همه دزدی میکنند" فکر میکند همه دولتها باید از اقوام اقلیت خود وحشت داشه باشند.
  8
  28
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  حوادث بزرگی در این چند سال رخ داده است که پایه های رژیم اردوغان را سست کرده است، قیمت گاز بالا رفته است، جنگ های لفظی و سرزمین خواهی هایش با یونان و اروپا راه به جایی نبرده است، جسد مومیایی »عثمانی« با همه ی داروها زنده نشد، لیر ترکیه در سقوط آزاد، ایرانیان و خارجی های دیگر دیگر سرمایه گذاری در ترکیه نمی کنند، کرونا کمر توریسم را شکست، جامعه و خانواده ها به بن بست رسیده اند، داعش و اسلام راه به جایی نبرد، دموکراسی حرف اخر را زد، در عراق و سوریه بن بست کامل، سفرای ده کشور را در حال اخراج! این عثمانی خودش را چسبانده به جمهوری باکو، که نگذارند ایران با دنیا رابطه برقرار کند، متاسفانه سیاست های غلط در ایران هم مزید بر علت شده که چرند تحویل بدهد، شمار کردها و اقلیت های دیگر هم در باکو و هم در ترکیه مشخص است
  9
  23
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  چه گلستانی از اقوام !!! چند مدرسه برای آموزش زبان ترک و دیگر اقوام غیر فارس در ایران است؟چند مسجد برای سنی مذهب ها در این گلستان است ؟! چه در گذشته وچه حال سعی بر از بین بردن زبان،فرهنگ و حتی مذهب اقوام ایرانی شده و نیت ایران شیعه پارسی بیش نیست. ریشه این ترس و ....چیست؟! حق گرفتند است نه دادنی.به امید روزی که مساوات برای تمام اقوام باشد.
  10
  6
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.