اوکراین از ایران خواست مدارک سرنگونی هواپیما را تحویل دهد

دادستان کل اوکراین ایران را به نقض تعهداتش متهم کردهبی بی سی :دفتر دادستان کل اوکراین بار دیگر از ایران خواسته است تا مدارک پرونده سرنگونی پرواز ۷۵۲ را در اختیار کی‌یف بگذارد.

ایرینا وندیکتووا، دادستان کل اوکراین، ایران را به نقض تعهدات بین‌المللی‌اش متهم کرده است.

خانم وندیکتووا پس از دیدار با حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان و دستیار سفیر کانادا در اوکراین گفته ایران آخرین درخواست همیاری حقوقی اوکراین را بی‌پاسخ گذاشته است.

او در عین حال گفته در تحقیق درباره این فاجعه، کانادا متحد اصلی اوکراین برای کشف حقیقت است.

از میان ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اوکراینی که در ۱۸ دی ۱۳۹۸ با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد، بسیاری از آنها شهروند یا مقیم کانادا بودند.


ایرینا وندیکتووا گفته اوکراین تا به حال ۲۴ درخواست همیاری حقوقی بین‌المللی به ایران فرستاده، که ایران پاسخ‌های کاملی به آنها نداده و مورد آخر را هم بی‌پاسخ گذاشته است.

همیاری حقوقی بین‌المللی برای تحقیق یا پیگرد قضایی و در شرایطی به کار می‌رود که توافق‌های معمول همکاری پلیس یا استرداد کاربرد ندارد.

دادستان اوکراین گفته در شرایطی که اتفاق در خارج از قلمرو اوکراین افتاده و مقام‌های اوکراینی به بقایای هواپیما و شاهدان و مظنونان کلیدی دسترسی ندارند، متاسفانه همه کشورهای درگیر حاضر به تشکیل یک تیم تحقیق مشترک نشده‌اند.

مقام‌های ایرانی تا چند روز پس از سرنگونی هواپیما سعی در لاپوشانی دلیل آن داشتند.

دستگاه قضایی ایران در پیگیری پرونده چند نفر را به "بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی و عدم رعایت نظامات و مقررات" متهم کرده‌ که تنها یکی از آنها در بازداشت بوده است.

در مقابل چندین نفر از معترضان به سرنگونی آن هواپیما و سوگواران قربانیان در مجموع به سال‌ها زندان و چند نفر هم به تحمل شلاق محکوم شده‌اند.
+22
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.