منظور ادوارد اسنودن، افشاگر مشهور آمریکایی، از توییت های مبهم فارسی چیست؟

روزیاتو نوشت: ادوارد اسنودن کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی که با افشای گسترده اطلاعات محرمانه در مورد عملیات گسترده جاسوسی و مراقبت در سطح بین المللی، توسط دولت ایالات متحده تحت تعقیب قرار گرفت، در روزهای اخیر با توییت های فارسی خود بسیار خبرساز شده است. اسنودن که اکنون به طور موقت در روسیه پناهنده شده است، در تاریخ ۲۱ اکتبر در توییتی به زبان فارسی نوشت: «دیوار موش داره و موش گوش داره»، توییتی بسیار مبهم که با گمانه زنی ها و شایعات بسیاری همراه شد. نکته عجیب تر اینکه اسنودن دیروز نیز یک توییت فارسی دیگر بدین مضمون منتشر کرد: «من فقط می گویم دلیلی وجود دارد که گربه ها محبوب هستند».
 
هنوز کسی نمی داند که منظور ادوارد اسنودن از این توییت های مبهم و مرتبط با زبان فارسی و ایران چیست اما انتظار می رود که طی روزهای آینده افشاگری هایی در این زمینه صورت گیرد و چه بسا شاهد توییت های فارسی بیشتری از اسنودن باشیم که ماجرا را شفاف تر نماید. ادوارد اسنودن در ۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۲ از محل کار خود در هاوایی به هنگ کنگ پرواز کرده و هزاران مدرک طبقه بندی شده آژانس امنیت ملی آمریکا را در اختیار رسانه ها قرار داد. وی در این اسناد نشان داد که دولت آمریکا با همراهی اروپایی ها و کمپانی های حوزه تکنولوژی از شهروندان جاسوسی کرده و تلفن ها و ایمیل های آن ها را رصد می کند.با این وجود، اسنودن مدعی شده است که بسیاری از مدارک و اسنادی که از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بیرون آورده را به خاطر ملاحظاتی، در اختیار رسانه ها قرار نداده است: «من یک یک مدارک را قبل از آزاد ساختن آنها بررسی کرده‌ام تا یقین حاصل کنم که حقیقتاً مناسب در اختیار عموم گذاردن هستند. مدارک گوناگون بسیاری هستند که اگر افشا می‌شدند ضربه مهمی به کشورها بودند، که من آنها را منتشر نکردم و بدین ترتیب هر مدرکی را قبل از تحویل به روزنامه‌نگاران معاینه و مطالعه کردم و اگر وقت کافی برای بررسی تمام این اطلاعات داشتم مایل بودم این مدارک را به روزنامه‌نگاران هر کشوری ارائه کنم». علیرغم اتهام جاسوسی از جانب دولت ایالات متحده و تحت تعقیب بودن، اسنودن گفته است که بیگناه است و به نظر خودش هیچ خطایی مرتکب نشده است.
 
او در مورد انگیزه خود از انتشار اسناد محرمانه امنیتی دولت ایالات متحده نیز گفته است: «من نمی‌خواهم در جامعه‌ای زندگی کنم که اعمالی چون جاسوسی از شهروندان و پریزم به وقوع می‌پیوندند. نمی‌خواهم در جهانی زندگی کنم که هر چیزی که بگویم یا هر عملی که انجام دهم ثبت می‌شود. تنها انگیزه من آگاه‌سازی مردم است. برای من از دیدگاه رضایت شخصی، مأموریتم تمام شده محسوب می‌شود. من هم‌اکنون برنده‌ام. به محض اینکه روزنامه‌نگاران کارشان را شروع کنند تمام آنچه که من می‌خواستم به انجام برسانم تأیید می‌گردد. باید به‌یاد داشته باشید، هدف من تغییر جامعه نبود. من می‌خواستم به جامعه این فرصت را بدهم تا تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد خود را متحول سازد یا خیر. من فقط می‌خواستم مردم بتوانند بگویند که چگونه می‌خواهند دولت بر آنها حکومت کند».
 
علیرغم اینکه ادوارد اسنودن از کشورهای بسیاری درخواست پناهندگی کرده بود، تحت فشارهای ایالات متحده، هیچ کشوری به او پناهندگی نداد اما روسیه اعلام کرد که به طور موقت به وی پناهندگی اعطا کرده و اکنون اسنودن در این کشور به سر می برد.
+80
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  فکر کنم اسنودن میخواد بگه که رنگ شورت خانواده سران مملکت به موساد و MI6 و CIA گزارش میشه
  18
  76
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Faraamarz - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  شاید داره به نقش ملا ولادیمیر در تنظیم خانواده جری موشه اشاره می کنه
  16
  36
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد

  به امید دیدار در ایران
  2
  39
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن
  به احتمال بسیار زیاد تحت نظر و خواسته دولت روسیه و با اهداف خاص اقدام به انتشار چنین توئیتهایی کرده! ساده انگاریست که تصور کنیم ، روسها بی طمع و بدون در نظر گرفتن خواسته هایی با اهداف رزیلانه ، به چنین شخصی پناهندگان موقت بدهند. حالا باید منتظر شد و دید که آیا توئیتهای بدون ابهامی از این شخص در فضای مجازی بیرون خواهد آمد یا نه !؟
  38
  47
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. میشه توضبح بدی چطور به این نتیجه موشکافانه رسیدی؟. واقعا هیچ ربطی نداشت! شاید هم اصلا نمیدونی جریان‌چیه و اسنودن خودش تحت تعقیبه اینهایی هست که اسم بردی؟ بعدشم حکومت ایران که هیچ اهمیتی به این چیزها نمیده و داره کار خودش رو‌میکنه! این حرفها برای دولتهای غربی خطر داره که چهره دموکراسی و مردمی نشون میدن و بعد پشت پرده اقدامات غیرقانی مثل شنود و جمع آوری اطلاعات مردمشون رو‌انجام میدند،نه حکومت ایران که اصولا به آزادی و دموکراسی و حقوق شهروندان اعتقادی نداره.
  30
  17
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::Dermis - لندن، انگلستان::] شما مثل اینکه در جریان نیستی که اسنودن ۱- مدارک از همه کشورها داره ۲- عرض بنده اینه که اسنودن مدارکی حتما داره که در داخل ایران انقدر جاسوس دستگاههای خارجی هستند و قدرت دارند که از تمام جزئیات خبردار هستند. البته این فرضیه است که به حقیقت بسیار نزدیک. حکومت ایران هم اهمیت میده یا نمیده را هم جزئی از استنباط جنابعالی است.
  8
  22
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  kakolzari - لندن، انگلستان
  داره میگه من اینجا تو روسیه خرج دارم کلی هم اطلاعات درباره شما دارم. اگه خرجمو ندین لوتون میدم.
  5
  18
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ekman - شیراز، ایران
  اشاره اسنودن به گربه ها محبوبند ایران است و شاخ و شونه کشیدن بین دو کشور همه کشک است پس ملت ایران هرگز نباید دل به کمک خارجی ببندند.
  16
  16
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. اتفاقا من کاملا دز جزیان ماجرای اسنودن هستم از اول تا الان.و اینکه سرویس اطلاعاتی حکومت ایران ضعیف کار میکنه و شبکه های جاسوسی غرب خصوصا اسرائیل کاملا در ایران فعال هستند هم همه میدونند جز خواجه حافظ شیرازی.منظور من این بود از کجا به این نتیجه رسیدی که این توئیت ها در باره مدارک مربوط به شنود CIA و MI6 و اسرائیل در ایران هست؟ چون اینها اصولا چیز secret و تعجب آوری نیست و همه میدونند و احتمالا قضیه چیز متفاوت و جدیدیه. اینکه گفتم حکومت اهمیت نمیده هم طبق مستندات و رفتارشون در موارد قبلی هست نه نظر شخصی من که بیایی جبهه گیری کنی. ما اینجا با سند و طبق مدرک حرف میتونیم بزنیم نه از روی شایعه و خیالبافی.
  15
  5
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::Dermis - لندن، انگلستان::]. اقا اصلا اسنودن پسرخاله شما و دیگران هم نه اخبار گوش می‌دهند و نه روزنامه و الباقی، کسی جبهه گیری نکرد شما یهویی زدی جاده خاکی، من نظرم را گفتم ، چطور نظر شما محترمه و مال دیگران اخی. التماس تفکر.
  1
  22
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  وقتی توئیت ها به زبان فارسی منتشر میشود با توجه به اینکه میدانیم مطلقا اسنودن فارسی نمیداند و حتی بعید است که بداند که ایران کجاست و بعیدتر که علاقه ای به ایران داشته باشد، دست روسیه را با همکاری اسرائیل دخیل ببینید
  6
  13
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  به نظرم صحبتش از گربه ها مفهوم خیلی واضحی داره. همه میدونیم هکرهایی با نام بچه گربه های ملوس حملات زیادی به مراکز خصوصی و شرکتهای آمریکایی و مقامات آنها داشتند و آی پی و کلمات پارسی و کلا ردی که انگار از قصد گذاشته میشه به ایران برمیگرده و ایشون یعنی اسنودن داره تلاش میکنه بگه بچه گربه ها ایرانی نیستند بلکه این روسها هستند که دارند با سو استفاده از نام ایران دست به تخریب و چه بسا ایجاد درگیری کاذب با آمریکا میکنند . همه میدونیم روسها بشدت از عادی شدن روابط ایران با غرب نگران بوده و هست و همیشه سنگ اندازی ها و کارهایی رو توسط عواملش انجام داده تا این روابط ایجاد نشه یا حداقل در تنش بمونه و یکی از حامیان و منتفعان اصلی تحریمهای ایران روسیه است پس با قدرت باید این شرایط رو‌حفظ کنند و اجازه رشد و قدرت گرفتن ایران داده نشه. اگر دقت کنید مهمترین حامی صدام و فروشنده اصلی سلاح به صدام شوروی بود ولی خودش رو حامی ایران هم نشون میداد و عوامل چپ گرا و مذهبی توسط روسها تغذیه میشدند تا آمریکا و غرب رو حامی صدام نشون بدهند.
  5
  10
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه
  این مزدور خودفروخته الان در ایران است چرا که طویله رهبری با وعده و دادن میلیونها دلار پول ادوارد اسنودن را به ایران کشانده و توئیت های فارسی مبهم ایشان در همین راستاست که نشان دهد در ایران است
  17
  2
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن
  [::paksan - ایران، ایران::]. نظرات شما در این خصوص تا حد زیادی قابل قبول میتونه باشه ، با اینحال باید منتظر توئیتهای بعدی و شاید کمی شفاف تر اسنودن ماند و دید که اصل ماجرا چیست؟
  16
  1
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.