احمدی‌نژاد: ۴۰ سال است که هم ایران ضرر کرده هم آمریکا

سایت رویداد 24 : احمدی‌نژاد در گفتگو با شبکه تلویزیونی الان تی وی متعلق به امارات گفت عدالت در برجام رعایت نشده و قراردادی یک طرفه بود. راه‌حل یک چهارچوب عادلانه است. مشکل ایران و آمریکا با گفتگو قابل حل است.

احمدی نژاد که برای بازدید از نمایشگاه جهانی اکسپو به شهر دوبی در امارات عربی متحده سفر کرده بود، پیش از ترک این کشور به مقصد تهران، در گفتگو با شبکه تلویزیونی الان تی وی متعلق به امارات شرکت کرد

الان تی وی: اجازه دهید در مورد توافق هسته‌ای گفتگو کنیم. آمریکایی‌ها می‌خواهند JCPoA (توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین) را از سر بگیرند. کشور‌های اروپایی از فوریت جلوگیری از تجزیه کامل آن صحبت می‌کنند. دولت جدید اسرائیل نیز بسیار متفاوت از زمان نتانیاهو، از ترجیح احیای توافق خبر می‌دهد، این وضعیت را چگونه تحلیل می‌کنید و از اینجا به کجا می‌رسد؟

احمدی نژاد: توافق برجام قرار بود که مسائل بین ایران و آمریکا را حل کند. همه می‌دانیم که مساله بین ایران و آمریکاست. اروپایی‌ها هم در این قضیه تابع آمریکا هستند. سوال این است که آیا برجام توانست مساله را حل کند؟ یا حتی شدت اختلاف را کاهش بدهد؟ بعد از چند سال می‌بینیم که نه تنها اختلاف حل نشده بلکه بسیار پیچیده‌تر و عمیق‌تر شده است. معنایش این است که این توافقنامه، موفق نبوده و علت آن هم روشن است. در هر توافقنامه‌ای که عدالت رعایت نشود، آن توافقنامه نمی‌تواند مفید و موفق باشد. در برجام هم عدالت و حقوق ملت ایران رعایت نشد.

یک نمونه آن را برای شما بگویم. شش کشور مخالف فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند. ایران به عنوان یک طرف، سرگرم مذاکره با ۶ کشور دیگر است. در این توافقنامه یک هیئتی برای حل اختلاف بین آن ۶ کشور و ایران پیش بینی شده، اما جوری تنظیم شده است که تصمیمات باید به اتفاق آراء باشد.

معنایش این است که ایران همیشه بازنده است. آن ۶ کشور هر کدام یک رای دارند، می‌شود ۶ رای و ایران یک رای دارد، بنابراین همیشه بازنده است. حتی یک کشور از آن ۶ کشور مخالف باشد، ایران هیچوقت نمی‌تواند به حقوق خودش دسترسی پیدا کند. کمااینکه دیدیم وقتی آقای ترامپ یکطرفه قرارداد را کنار گذاشت، ایران نتوانست حقوق خودش را به دست آورد.

این قرارداد، یکطرفه و ناعادلانه است و حقوق ملت ایران در آن مورد احترام قرار نگرفته و نتوانسته است مشکلات را حل کند؛ بنابراین حالا می‌خواهند به چه چیزی برگردند؟

من فکر نمی‌کنم هیچکدام از طرفین بخواهند به آن برگردند. البته طرف آمریکایی ممکن است چنین تمایلی داشته باشد، زیرا کاملا یکطرفه مسلط است، ولی طرف ایرانی باید چه کار کند؟

من فکر می‌کنم باید یک چارچوب منطقی بر اساس عدالت و احترام طراحی گردد. به این معنا که حقوق ملت ایران به رسمیت شناخته شود و دو طرف به حقوق هم احترام بگذارند، آنوقت یک توافق پایدار بوجود خواهد آمد.

البته شما می‌دانید مساله هسته‌ای فقط یک بهانه است. اختلاف ایران و آمریکا عمیق‌تر از این حرف هاست. دیدید که توافق هسته‌ای نتوانست مساله را حل کند. معنایش این است که مشکل جای دیگری است. آن را عقلای دو طرف باید بنشینند و حل کنند.

۴۰ سال هم آمریکا ضرر کرد، هم ایران و هم کشور‌های منطقه ضرر کردند. بنشینند و مساله را حل کنند و به نظر من قابل حل است.
+31
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Babilon - هامبورگ، آلمان

  پفیوس دلقک چرا اون موقع که هشت سال با اون خامنه ای کار می کردی اینو نگفتی مفت خور الدنگ،....
  3
  30
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  مطلب را نخواندم ، ولی ژست فکر کردن احمدینژاد برایم جالب و خنده دار بود . آخه مگه احمدینژاد فکر هم میکند؟!؟
  4
  24
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  ممودی، امریکا کجا ضرر کرده گاگو، چشمای کورتون را باز کنید
  2
  26
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  تو ساکت شو!. میمون پررو
  4
  24
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.