برای جلوگیری از سکته مغزی، خودسرانه آسپرین نخورید

دویچه وله :سال‌هاست که پزشکان به افراد مسن توصیه می‌کنند که به‌طور مرتب آسپرین مصرف کنند تا خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهند. اکنون، به نظر می‌رسد که این دستورالعمل می‌تواند خطرناک باشد.

به‌گزارش نیویورک‌تایمز تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خطرات مصرف آسپرین بیشتر از فواید آن است. یک تیم ویژه ۱۶ نفره از متخصصان در ایالات متحده بر اساس مطالعه جدیدشان ثابت کرده‌اند که چرا آسپرین نباید یک درمان پیشگیرانه باشد.

آنها می‌گویند: «اگر سابقه حمله قلبی و سکته مغزی ندارید، نیازی به مصرف آسپرین فقط به این دلیل که مسن هستید، ندارید.»

آسپرین یک رقیق‌کننده خون است که می‌تواند با جلوگیری از تشکیل لخته در عروق خونی منتهی به قلب یا مغز به مقابله با سکته‌های قلبی و مغزی کمک کند.

با این حال مصرف آسپرین همچنین می‌تواند باعث خونریزی شدید شود و کشنده باشد، به‌ویژه در افراد مسن. از این رو محققان این پژوهش جدید توصیه کرده‌اند، بزرگسالان ۶۰ سال به بالا نباید روزانه آسپرین مصرف کنند تا خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهند.

در مطالعه اخیر، متخصصان با بررسی ۱۹ هزار فرد بالای ۷۰ سال دریافتند خطر بیماری قلبی یا سکته مغزی در کسانی که روزانه آسپرین مصرف می‌کنند، در مقایسه با دیگران کاهش نمی‌یابد.

البته تاکید بر این نکته ضروری است که دستورالعمل‌های جدید در مورد افرادی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده‌اند و اکنون روزانه آسپرین مصرف می‌کنند، صدق نمی‌کند. به‌گفته کارشناسان، حتی افرادی که سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی ندارند و مدتی است که دوزهای پیشگیرانه استفاده می‌کنند، نباید قبل از مشورت با پزشک اقدام به ترک دارو کنند.

این اولین بار نیست که متخصصان دستورالعمل استفاده از آسپرین را به عنوان یک درمان پیشگیرانه لغو می‌کنند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد نیز این احتمال را ارائه می‌دهد که در برخی موارد این خطر از مزایای مصرف دارو بیشتر است، به‌ویژه در موارد بزرگسالان و افراد مسن بدون مشکلات سلامتی.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.