هشدار آویگدور لیبرمن درباره احتمال برخورد نظامی اسرائیل و ایران در آینده نزدیک

آویگدور لیبرمن که در دولت‌های مختلف بنیامین نتانیاهو وزارت‌خانه‌های مهمی چون خارجه و دفاع را در اختیار داشتبی بی سی :هم زمان با تلاش‌های بین المللی برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام،‌ آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل، هشدار داده است که هیچ توافقی برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نمی کند. او رویارویی نظامی با ایران را اجتناب ناپذیر خوانده و آن را تنها راه جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به توان هسته‌ای توصیف کرده است.

آقای لیبرمن روز پنجشنبه (۲۱ اکتبر) در گفتگو با سایت خبری والا گفت: "در مورد رویارویی با ایران فقط موضوع زمان مطرح است که این زمان خیلی طولانی نخواهد بود."

وزیر دارایی اسرائیل گفت: "هیچ روند دیپلماتیک یا توافقی برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نمی کند."

رئیس حزب راستگرای اسرائیل بیتنو (اسرائیل خانه ماست) گفت که ایران برای اسرائیل از بقیه چالش‌ها یک مشکل بزرگتر است زیرا "آنها اعلام کرده اند که سیاست آنها نابودی اسرائیل است و منظورشان همین است."

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه شنبه این هفته در کمیته دفاعی و سیاست خارجی پارلمان (کنست) حاضر شد و خواهان افزایش بودجه درخواستی دولت برای ارتش شد. بنی گانتس هشدار داد که بودجه اضافی برای آمادگی به منظور حمله احتمالی به برنامه هسته‌ای ایران ضروری است.

مقامات ارشد اسرائیلی در حالی در خصوص توسل احتمالی به گزینه نظامی هشدار می دهند که کانال ۱۲ تلویزیون این کشور دوشنبه شب گزارش داد که دولت اسرائیل خواهان اختصاص یک بودجه ۱/۵ میلیارد دلاری برای تقویت قابلیت حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران است. بنا بر آن گزارش، یک میلیارد دلار در بودجه امسال درنظر گرفته شده است و نیم میلیارد دلار در بودجه سال آینده - مبالغی که در نهایت باید به تصویب کنست برسد.

گفته می شود که بودجه یاد شده قرار است که صرف بهبود هواپیماها، گردآوری اطلاعات از جمله با ماهواره و تسلیحات خاص شود.

خبرگزاری فرانسه اخیرا به نقل از یک مقام امنیتی ناشناس اسرائیل خبر داد که ایران "به تولید مواد لازم برای سلاح هسته‌ای از هر زمان نزدیکتر است" اما هنور دو سال تا یک بمب اتمی فاصله دارد. این مقام اسرائیل افزود: "ما خود را آماده تمام گزینه‌ها و سناریوها می‌کنیم از جمله عملیات نظامی."
ایران بارها درباره عواقب حمله احتمالی اسرائیل هشدار داده استایران همواره تاکید کرده قصد ساخت بمب اتمی ندارد و برنامه هسته‌ایش صلح‌آمیز و برای تولید انرژی و تحقیقات است.

مذاکرات هسته‌ای در تابستان، با پایان گرفتن دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی و روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی متوقف شد.

رسانه‌های ایران به تازگی خبر دادند که مذاکرات به زودی در بروکسل از سر گرفته می‌شوند اما سخنگوی اتحادیه اروپا گفت نمی‌تواند تایید کند که گفتگویی صورت خواهد گرفت یا زمان آن کی خواهد بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا بر آنچه توقف "تحریکات هسته‌ای" و بازگشت ایران به روند دیپلماتیک خواند، تاکید کرده است.

آقای بلینکن در دیدار روز دوشنبه خود با رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، بر حمایت محکم آمریکا از ماموریت راستی آزمایی آژانس، از جمله در ایران تأکید کرد.
+29
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ءخه هر وقت خطر سقوط آخوند نزدیک باشه باید یک جوری مردم رو پشت آخوند به صف کنند.
  5
  18
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اگر آخوندهای فاشیست خود بزرگ بین و ضد بشر همچنان اصرار به ساخت بمب اتم داشته باشند حمله ی محدود نظامی محتمل است و در این مورد بخصوص امریکا و روسیه با اسرائیل همراهی خواهند کرد
  7
  17
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  سگی که زیاد واق واق میکنه پاچه نمیگیره. از اخوند متنفرم ولی جرات به ایران حمله کردن را ندارید با اون شکمت.
  13
  22
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momiji - توکیو، ژاپن
  ای که شماها هم نمودید ما رو ، اونقدر نزنین تا دیر بشه و اونا بزنن ، بزنین دیگه !! از مردم ایران که بخار مُخاری بلند نمیشه ، شاید عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد ، در دستان شماست !! فقط خواهشاً زیر بناهای مملکت رو بیخیال شین و فقط تجمع عمامه بسرها و مقرهای سپاه و پاستور رو مجلس و قوه قضائیه رو هم تو لیست قرار بدین.
  13
  25
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  شما اول تکلیف حزبالله و غزه روشن کن بعد حرفه‌ای گنده تر از دهنت بزن، یک مشت کشورک عرب زیر سلطه امریکا ترسوندین با حرفاتون واقعا فکر میکنین ایران هم میترسه ؟؟؟ من میگم خیر اقای شکم گنده تا به تا ما به شما میخندیم چون میدونیم خودتون مضحک کردین
  13
  19
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین::]. تکلیف غزه مشخص است. یک مشت اکثرا متعصب مذهبی را در محاصره نگهداشته اند. هر چند سال یکبار این ها بجای ساخت مملکتشان کمک های خارجی را تبدیل به موشک میکنند. شیر که در پستانشان افتاد شروع به موشک پراکنی کرده و بدجوری توسری می خورند و عقب می نشینند و روز از نو روزی از نو. در لبنان هم این ها عر و تیزی میکنند و جرات فرستادن یک گلوله ندارند چون شخم خواهند خورد. در اسرائیل بیش از 2 میلیون عرب زندگی میکنند اما شما عقب افتاده ها تحمل یک نفر یهودی را بعنوان هموطن درجه سوم هم ندارید و بعلت مسلمانی فکر میکنید مثل صدر اسلام وظیفه دارید که ان ها را از دم تیغ بگذرانید
  4
  13
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  متاسفانه سیاست های ناجوانمردانه امریکا باعث شده که هر رزیم دیکتاتوری که مورد تهدید قرار میگیره برای امنیت! و یا تثبیت خود طرف بمب اتم بره، مثل لیبی، عراق، سوریه. کره شمالی و ایران هم از این مسئله جدا نیست
  5
  10
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  برخورد از این بیشتر!!
  0
  3
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  با حمله به ایران چیزی بدست نمیاری چون اینجا سوریه و عراق و لبنان نیست و شاید سرنوشت کاری کنه که دوباره در کتاب اهل عتیق بنویسند که ایرانیان بنی اسرائیل رو دوباره نجات داد .
  2
  5
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.