جزئیات ایجاد رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد امر به معروف در دانشگاه‌های ایران

مراسم 'تجلیل از فعالان عرصه عفاف و حجاب و امر به معروف و نهی از منکر' در استان فارسبی بی سی :سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در ایران جزئیات بیشتری درباره راه‌اندازی رشته دانشگاهی مرتبط اعلام کرده و گفته تفاهم‌نامه‌ای در این ارتباط میان دانشگاه آزاد اسلامی، موسسه بینش مطهر و ستاد امر به معروف امضا شده است.

علی خان‌محمدی به خبرگزاری کار ایران گفته که به‌زودی این رشته در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد راه‌اندازی خواهد شد؛ هرچند هنوز تاریخی برای پذیرش دانشجو اعلام نشده است.

دو روز پیش یکی از مسئولان ستاد امر به معروف و نهی از منکر از راه‌اندازی این رشته خبر داد که باعث واکنش‌های گسترده در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی شد. از جمله این سوال مطرح بود که فارغ‌التحصیلان این رشته در کجا به کار گرفته خواهند شد.

آقای خان‌محمدی به ایلنا گفته که ستاد امر به معروف و نهی از منکر استخدام این افراد را تضمین نمی‌کند و تعهدی برای استخدام آنها ندارد، اما دانش‌آموخته‌های این رشته برای استخدام در شوراهای امر به معروف اداره‌ها که تشکیل شده، اولویت دارند و همچنین می‌توانند به عنوان استاد استخدام شوند.

بر اساس توضیحات سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، بخش عمومی این رشته شامل مبانی امر به معروف در قرآن و روایات، احادیث، مباحث عقلی و نظرات علما در حوزه فقهی در خصوص امر معروف و نهی از منکر است.

به گفته این مقام، بخش تخصصی رشته شامل چگونگی امر به معروف و نهی از منکر در حوزه بهداشت و درمان، محیط زیست و اقتصادی است.

صدیقه وسمقی، پژوهشگر فقه و اسلام در تهران به فرناز قاضی‌زاده در برنامه صفحه دوی بی‌بی‌سی فارسی گفت که اعتقاد دارد که این ستاد به دلیل ناکارآیی و شکست خوردن در جامعه، سعی کرده تعاریف و مفاهیم جدیدی به نقش خود اضافه کند که آن هم به گفته خانم وسمقی موفق نبوده است.

او می‌گوید در این زمینه حرف تازه‌ای وجود ندارد "چرا که اگر وجود داشت، می‌تواند مانع نقدهای موجود شود. "

خانم وسمقی می‌گوید در سال‌های گذشته نهادهای زیادی سعی کرده‌اند با استفاده از دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه آزاد به کارمندان خود مدرک و از نظر آمار و عدد آنها را ارتقا بدهند.
در حال حاضر دوره‌های آموزشی ستاد امر به معروف به صورت رایگان در حال برگزاری استستاد امر به معروف می‌گوید به صورت عمومی و غیردانشگاهی در حال حاضر ۱۰ هزار نفر در دوره‌های عمومی امر به معروف شرکت کرده‌اند.

این ستاد اصرار دارد که امر به معروف و نهی از منکر فقط مختص به پوشش و حجاب افراد نیست اما آنچه در جامعه ایران از این ستاد برداشت می‌شود، گشت‌های ارشاد و تذکر بیشتر به زنان در زمینه پوشش آنان است.

مهران صمدی، از مدیران ستاد امر به معروف و نهی از منکر چندی پیش گفته بود: "اگر امروز به یک هموطن توصیه می‌کنیم که ماسک بزند یا اگر به یک عابر می‌گوییم از خط عابر یا پل عابر پیاده تردد کن، داریم امر به‌ معروف می‌کنیم؛ و اگر به یک هم‌وطن می گوییم که سفر غیرضروری نرود یا اگر به یک راننده گفته می‌شود که چراغ‌قرمز را رد نکن یا اگر به یک کاسب توصیه می‌کنیم که گرانفروشی نکند؛ یا اگر به یک همسایه توصیه می‌کنیم که با آب شرب ماشین را نشوید؛ داریم نهی‌ از منکر می‌کنیم. "

این سخنان و اعلام خبر ایجاد رشته دانشگاهی امر به معروف و نهی از منکر همزمان بود با انتشار ویدئویی که در آن چند مامور گشت ارشاد که یکی از آنها مرد است با خشونت زنی را با گرفتن دست و پا و همچنین با کمک یک وسیله شکار زنده‌گیری حیوانات داخل ماشین پلیس می‌کشانند.
+3
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  این جانیان مسلمان از آلمان نازی و گشتاپو ماشین تبلیغاتی عظیم تر ایجاد کردند . علت موفقیت این جآنیان .....؟ اکثریت این ملت به اسلام و حسین و مهدی ایمان دارد. این ملت لیاقتی بیش از این اخوندها ندارد
  0
  18
  ‌پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  رشته تحصیلی جدید ، فضولی اسلامی در زندگی مردم از دانشگاه سیده رییسی ، ۶ روز کلاس ششم رو بخونید مردک دکترای فضولی بگیرید
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. اگر غر می‌‌زنی‌.پس تا اخر غر بزن. نصف کاره نزار. این را هم هم بگو. این همه دلار برای این مزخرفات از کجا می‌‌اورند ؟ پول آن از جیب بنیان گذار نوین دولت اسلام .حضرت بایدن صادر می‌‌شود.ربطی به ملت ایران ندارد. چقدر ملت ایران کشته دهند؟ چقدر فریاد اوباما یا با ما یا با آنها. مگر همین دیروز یکی‌ از ملت ایران مادر ستار بهشتی‌ فریاد نزد. بایدن دلار به این‌ها نده؟ چه گفتید ؟ زنیکه دهاتی بیسواد؟ خودش ننوشته. یکی‌ براش نوشته. بعد آنقدر بیشرم در اینجا. ملت ایران لیاقت آخوند دارند. سالی‌ نیست. که کشته ندهند. سالی‌ نیست که به خیابان نیایند. چکار کنند دیگر؟ بیچارگی ملت ایران .داشتن دوستانی مثل شما است. چیزی که شما راجع به ملت ایران می‌‌گوهید. بیشتر راجع به خودتان است. تا ملت ایران.من نمی‌‌دانم شما چه دینی دارید. انجیل می‌‌گوید. خدا می‌‌خواهد.تا شما سخنان گنگ و ابله را با کار خوب وادار به سکوت کنید، انگار به شما نمی‌‌خورد. چندین سال است. که ملت ایران کار خوب انجام می‌‌دهد.
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.