بهترین و بدترین سیستم بازنشستگی در سال ۲۰۲۱ متعلق به کدام کشورهاست؟

یورونیوز :رده‌بندی شاخص جهانی بازنشستگی که روز سه‌شنبه از سوی موسسه «سی‌اف‌ای»(CFA) و با همکاری «مِرسِر»(Mercer) منتشر شد، نشان می‌دهد که ایسلند در سال ۲۰۲۱ دارای بهترین نظام بازنشستگی در جهان است.

بر پایه گزارش سال ۲۰۲۱ شاخص جهانی بازنشستگی، افزون بر ایسلند، هلند و دانمارک از جمله کشورهایی هستند که با کسب شاخص بالای ۸۰ در دسته نخست بهترین سیستم بازنشستگی قرار گرفته‌اند. هلند در رده‌بندی سال گذشته این شاخص در صدر قرار گرفته بود و اسرائیل در جایگاه سوم قرار داشت که امسال به رده چهارم تنزل کرده است.

در محاسبه این شاخص سه معیار عمده بررسی می‌شود: نخست تکافوی نظام بازنشستگی توسط عواملی همچون میزان رشد دارایی‌ها، طراحی کارآمد، سطح حمایت مالیاتی از آن و عواید سالانه آن ارزیابی می‌شود. سپس ثبات نظام بازنشستگی بر پایه بررسی میزان پوشش آن، بدهی دولت‌ها و رشد اقتصادی کشور امتیازدهی می‌شود. در نهایت هم یکپارچگی این نظام بر اساس ارتباط کارآی مقررات، شیوه حفاظت از منابع و میزان هزینه‌های عملیاتی آن سنجیده می‌شود.
گزارش سال ۲۰۲۱ شاخص جهانی بازنشستگی همچنین حاکیست که در میان ۴۳ نظام بازنشستگی که مورد مقایسه قرار گرفته‌اند، کانادا در رده دوازدهم، آلمان در رتبه چهاردهم، آمریکا در جایگاه نوزدهم و فرانسه در رده بیست و یکم قرار دارند. در میان کشورهای خاورمیانه نیز امارات عربی متحده در رتبه بیست و دوم و عربستان سعودی در جایگاه بیست و ششم جای دارند.

بر اساس این گزارش، بریتانیا و چین که به ترتیب در رتبه‌های نهم و بیست و هشتم قرار دارند، بیشترین بهبود را نسبت به سال گذشته در نظام بازنشستگی خود ثبت کرده‌اند.

اما سیستم بازنشستگی تایلند و آرژانتین که به ترتیب در رده آخر و چهل و دوم قرار گرفته‌اند، دارای ضعف‌های اساسی تشخیص داده شده و به عنوان بدترین نظام بازنشستگی در میان ۴۳ کشور مورد بررسی، معرفی شده‌اند.

نظام بازنشستگی ایران در این بررسی جای نداشته ولی در میان کشورهای همسایه این کشور، تنها سیستم بازنشستگی ترکیه مورد مقایسه با ۴۲ کشور دیگر قرار گرفته و رتبه سی و نهم به آن اختصاص داده شده است.

مرسر شرکتی است در حوزه منابع انسانی، حقوق بازنشستگی و مشاوره سرمایه‌گذاری فعال است و هدف بهبود نظام بازنشستگی در جهان را دنبال می‌کند.
+13
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.