یهودیان تندرویی که از ایران درخواست پناهندگی کردند چه کسانی هستند؟

سایت رویداد 24 :هفته گذشته یک گروه یهودی ارتدوکس افراطی اعلام کردند که قصد دارند گواتمالا را به مقصد عراق و از آنجا به سمت ایران ترک کنند. این گروه یهودی اسرائیلی که به حریدی‌های لو طاهور معروفند، یک گروه ضد صهیونیستی‌اند که در سال ۲۰۱۸ از ایران درخواست پناهندگی کرده‌اند.

گروه لو طاهور یکی از فرقه‌های دینی از یهودیان حریدی است که حدودا ۵۰۰ نفر عضو دارد و در گواتمالا زندگی می‌کنند. سال ۲۰۱۹ میلادی دادگاه فدرال آمریکا پرونده‌ای را افشا کرد که در آن به بیعت این گروه با جمهوری اسلامی و درخواستشان برای پناهندگی در ایران اشاره شده بود.

هفته گذشته گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد حدود نیمی از اعضای این گروه یهودی قصد دارند به سمت فرودگاه گواتمالا به مقصد کردستان عراق بروند و از آنجا به ایران منتقل شوند. علت رسانه‌ای شدن این خبر، نگرانی اسرائیل از استفاده ایران از اعضای گروه یهودی لو طاهور علیه امنیت ملی این رژیم است.
تصاویر خانواده‌های این فرقه یهودی در فرودگاه گواتمالا توجه بسیاری از ایرانی‌ها را به خود جلب کرد. چادر‌های سیاه و رو بنده زنان و نوع پوشش مردان این فرقه سوالات زیادی را درباره ماهیت آن‌ها به وجود آورده است.

رویداد‌۲۴ در این گزارش آیین‌ها و آداب و رسوم عجیب و البته بسیار آشنای فرقه حریدی یهودیان را مورد بررسی قرار داده است. اگر هیچ ایده‌ای در مورد این فرقه ندارید سریال کوتاه «آن ارتدکس» می‌تواند شما را تا حدی با آیین حریدی‌ها آشنا کند.

حریدی‌ها فرقه‌ای از یهودیت‌اند که حتی به زعم خود کوچک‌ترین انحراف از سنت قدیمی یهودیت را نمی‌پذیرند. در رسانه‌های اسرائیل بعضا از این گروه تحت عنوان «طالبان یهود» یاد می‌شود. اعضای این گروه را می‌توان در آمریکا، بلژیک، بریتانیا و در ناحیه محدودی از اسرائیل پیدا کنید.
آداب و رسوم حریدی‌ها
قرائت تورات برای مردان حریدی یک وظیقه مادام العمر است و برای این منظور مردان حریدی باید تا آخر عمر در حوزه علمیه تحصیل کنند. از زمان بن گوریون، محصلان دینی از پرداخت شهریه معاف شدند و از همان زمان حاردی‌ها برای تحصیل در حوزه علمیه بر خلاف سایر دانشجویان شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنند و حتی کمک هزینه هم دریافت می‌کنند.

مردان حاردی اغلب به مدارسی می‌روند که در آن آموزش علوم ریاضی، علوم و انگلیسی وجود ندارد. خاخام‌های حاردی این علوم را سکولار و مزخرف می‌دانند. اسرائیل بودجه این مدارس را هر سال تامین می‌کند هرچند فارغ التحصیلان این مدارس اغلب در اقتصاد مدرن بیکار می‌مانند. در نتیجه این شرایط کمتر از نیمی از مردان حاردی می‌توانند وارد بازار کار شوند.

زنان حاردی وضعیت وخیم تری دارند. دختران لو طاهور از سه سالگی مجبور به پوشیدن حجابند. اغلب اجازه فعالیت سیاسی به زنان حاردی داده نمی‌شود و آن‌ها را با زور مجبور به فرزند آوری می‌کنند. به طور متوسط هر زن حاردی ۷.۱ فرزند به دنیا می‌آورد که از هر گروه دیگری در اسرائیل میانگین بالاتری است.

اسرائیل یارانه اندکی برای هر کودک می‌دهد که اغلب زندگی زنان حاردی با این یارانه سپری می‌شود. جمعیت حاردی‌ها با این نرخ زاد و ولد هر ۱۶ سال یک بار دو برابر می‌شود. این نرخ چهار برابر نرخ رشد جمعیت اسرائیل است. در حال جاضر جمعیت کل فرقه حاردی در اسرائیل به ۹.۵ میلیون نفر می‌رسد که تقریبا ۲۰ درصد جمعیت اسرائیل است.
زنان حاردی بعد از ازدواج حق نمایش مو‌های سرشان را ندارند و باید بین پوشیدن روسری یا گذاشتن کلاه گیس یکی را انتخاب کنند. کلاه گیس‌های زنان هم نباید چندان زینتی باشند و باید مو‌های ساده و آرایش نشده را انتخاب کنند. زنان حاردی حق آواز خواندن در مکان‌های عمومی را ندارند.

در دین یهود، شنبه‌ها روز تعطیل است و کار کردن در روز تعطیل کراهت دارد، اما در فرقه حاردی این سنت خیلی جدی‌تر اعمال می‌شود. خانواده‌های حاردی روز شنبه حق هیچ کاری اعم از پخت و پز را ندارند. پلیس امنیت اخلاقی در خیابان پرسه می‌زند و هر کسب و کاری که روز شنبه تعطیل نباشد را جریمه می‌کنند.
شباهت تندرو‌های یهود و اسلام
اگر هنوز از میزان شباهت‌های میان این فرقه و برخی اسلام گرایان تندرو تعجب نکردید باید بدانید واکنش حاردی‌ها به شیوع کرونا نیز به طور اعجاب آوری به برخی از اسلام گرایان نزدیک بود. حاردی‌ها حاضر به تعطیلی مدارس، نماز‌های جماعت، عروسی‌ها یا مراسم خاکسپاری برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا نبودند و همین مساله تنش زیادی در اسرائیل ایجاد کرد. نتانیاهو هم از ترس بی حرمتی به دین یهود سعی می‌کرد توصیه کارشناسان برای اجرای قرنطینه را اعمال نکند.

نحوه ازدواج حاردی‌ها هم جالب توجه است. یک مستند ساز آمریکایی در سال ۲۰۱۴ موفق شده برای نخستین بار وارد این فرقه شده و از فرآیند انتخاب همسر در این قوم مستند سازی کند. حاردی‌ها از طریق یک واسطه که برای آشنایی به او پول پرداخت می‌کنند با افراد مختلف قرار ملاقات می‌گذارند. این قرار‌ها به طور سنتی نباید زیاد طول بکشد و معمولا ظرف دو یا سه جلسه قرار خصوصی دختر و پسر حاردی باید با حضور خانواده‌ها رسمیت بگیرد.

آداب و رسوم ازدواج آن‌ها نیز چندان برای ما غریب نیست. زنان و مردان حاردی قبل از ازدواج حق ندارند همدیگر را لمس کنند و این کار در دین یهود حرام است.
+84
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Janhamin - تهران، ایران

  اینا حاردی ها هستند و لورل ها هم داریم که طالبان هستند. لورل هاردی.
  9
  61
  ‌چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  danyou - تل آویو، اسرائیل

  جمعیت حاردی ۹.۵ میلیون در اسرائیل که ۲۰ درصد جمعیت کل اسرائیل هست ؟ کل جمعیت اسرائیل ۸.۸ میلیون هست . این مقاله سرتاسر پر از غلط هست. مذهبیون تندرو کلا جایی در دنیای امروز ندارند . خود مردم معمولی در اسرائیل هم با تندروها مشکل دارند.
  7
  73
  ‌چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  شما مگه هر روز دم از دمکراسی نمیزنید خوب بزارید برند ایران چرا جلوشون رو گرفتید؟
  27
  25
  ‌چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  هر چی بیمار مالیخولیایی و شیزوفرنیست و فاشیست میاد اون دور و بر،مخصوصا ایران!
  5
  59
  ‌چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ابلهانی به حکومت ابلهان میروند. مخ این ها 6000 سال است که رشد نکرده است
  3
  18
  ‌چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. کسی‌ جلو این‌ها را نگرفت. ولی فکر نمی‌‌کنی‌.به اندازه کافی‌ خودمان. خر مذهب داریم.؟ جناب شیخ علی‌ کافی‌ نیست؟ رابی میکاهیل هم بیاد بشیند .بغل دستش ؟ قوز بالا قوز. پیام خطاب به دوستان دیگر. نه توله بسیجی. دوستانی که عقل دارند و مایل بدانند.که این فرقه عجیب. چگونه زندگی‌ و فکر می‌‌کنند.یک فیلم بسیار زیبا در Netflix است.با نام Unorthodox . شیوه زندگی‌ این‌ها را در نیویورک نشان می‌‌دهد.بسیار جالب است برای دیدن
  7
  18
  ‌چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  دنیا رو به دو قسمت تقسیم کنید هر کی میخواد برگرده به عصر حجر بره یک طرف هر کی هم که میخواد مدرن زندگی کنه بره یک طرف دیگه، دنیا به این بزرگی جا برای همه هست
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Yashar-azar - لندن، انگلستان
  اگر پاشون ایران برسه ج ا تبلیغات بزرگی خواهد کرد، آیا صیغه در دین اینها هم است؟؟؟
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اینها میخواهند با این ادعا که یهودی طرفدار حجاب کامل هستند وارد ایران بشوند و در داخل ایران به نفع اسرائیل جاسوسی کنن !
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.