ایران: به جمهوری آذربایجان توصیه می‌کنیم عنان کلام را داشته باشد

 توصیه سخنگوی وزارت خارجه ایران به جمهوری آذربایجانیورونیوز :تهران در پی اظهارات الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان مبنی بر قاچاق مواد مخدر از ایران به ارمنستان و سپس به اروپا، به مقام های باکو توصیه کرد که عنان کلام را داشته باشند و اجازه ندهند که طرف‌های ثالث برای آن‌ها دام پهن کنند.

آقای علی‌اف در نشست ویدئویی سران کشورهای مستقل همسود با بیان این ادعا که مقدار هروئین کشف شده در برخی از مناطق مرزی آذربایجان و ایران نسبت به سال‌های پیش دو برابر شده است، از این موضوع نتیجه گرفته بود که «ارمنستان در ۳۰ سال گذشته با همکاری ایران، از سرزمین‌های اشغالی آذربایجان به‌عنوان گذرگاهی برای قاچاق مواد مخدر به اروپا استفاده کرده است.»

در پی انتشار سخنان آقای علی‌اف، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی اش با خبرنگاران از مقام های جمهوری آذربایجان خواست تا مراقبت کنند و اجازه ندهند که روابط طبیعی تهران و باکو به وسیله دست‌های مصنوعی دچار خدشه شود.

البته این دیپلمات ایرانی در خصوص دست‌های مصنوعی که در تلاش هستند تا روابط تهران و باکو را بر هم زنند، توضیح بیشتری نداد.

مدتی است که روابط ایران و جمهوری آذربایجان بر سر آنچه که تهران آن را حضور نیروهای اسرائیلی در مرز خود می‌داند و باکو آن را رد می‌کند، متشنج شده است. تهران گسترش همکاری‌های نظامی و امنیتی اسرائیل با جمهوری آذربایجان را تهدید امنیتی برای خود می‌داند و نسبت به این موضوع هشدار داده است.

در هر حال آقای خطیب زاده با بیان اینکه «مقام های جمهوری آذربایجان از کانال‌های دیپلماسی پیام‌های خوب، سازنده و با نگاه برادرانه‌ای ارسال کرده‌اند»، خواستار ادامه گفتگوها از همین مسیر شد.

پیش‌تر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته بود: «اتهام‌زنی به کشوری که جامعه جهانی آن را به عنوان قهرمان مبارزه با مواد مخدر می‌شناسد، اثری جز بی‌اعتبارسازی کلام گوینده ندارد.» از همین رو این مقام ارشد امنیتی ایران به باکو توصیه کرده بود که مراقب «دام‌های پرهزینه شیاطین» باشند.
توئیت علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در خصوص اتهامات رئیس جمهور آذربایجاننشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران
آقای خطیب زاده در بخش دیگری از نشست مطبوعاتی امروز دوشنبه ۱۸ اکتبر از برگزاری نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در چهارشنبه هفته آینده در تهران خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفت که روسیه در نشست روز چهارشنبه هفته آینده وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران حضور خواهد داشت. به گفته آقای خطیب زاده، نشست تهران بر چگونگی کمک برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان متمرکز خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین در گفتگوی هفتگی خود با خبرنگاران، مذاکرات تهران و ریاض را که این روزها در جریان است مثبت ارزیابی کرد. با این حال او سفر یک هیأت عربستانی به ایران را تأیید نکرد.
+33
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  دم آذربایجان گرم. خیلی قشنگ ایران را سرچاش نشاند و تمام مبادلات ایران را متوقف کرد و ایران توان صادرات به روسیه گرجستان ترکیه را ندارد. با تواقفی که با ارمنستان در حال امضا شدن است ارمنستان را از وابستگی به ایران و روسیه نجات می دهد و ایران تماما از تمام مبادلات منطقه کنار گذشته می شود . بعد بیایید آرتیست بازی کنید
  25
  24
  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.