ایران در ماه‌های آینده با ونزوئلا «سند همکاری ۲۰ ساله» امضا می‌کند

 دیدار حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با فلیکس پلاسنسیا گونسالس، وزیرخارجه ونزوئلا در تهرانرادیو فردا :وزیر خارجه ایران از امضای سند همکاری‌های ۲۰ ساله با ونزوئلا در ماه‌های آینده خبر داد اما توضیحی در مورد جزئیات این سند نداد.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان روز دوشنبه، ۲۶ مهر در نشست خبری مشترک با فلیکس پلاسنسیا گونسالس، وزیرخارجه ونزوئلا که اخیرا به تهران سفر کرده، بدون اشاره به زمان دقیق و جزئیات گفت که امضای این سند در جریان سفر رئیس جمهور ونزوئلا به تهران در ماه‌های آینده صورت خواهد گرفت.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران نیز روز دوشنبه در دیدار با وزیر امور خارجه ونزوئلا، گفت: «آمریکای لاتین بخصوص ونزوئلا جزو اولویت‌های دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است و برای توسعه مناسبات دوجانبه باید برنامه روشن و بلندمدت طراحی شود.»

ونزوئلا یکی از متحدان جمهوری اسلامی در آمریکای جنوبی به‌شمار می‌رود که در پی اتخاذ سیاست‌ها و موضع‌گیری‌های مشابه علیه آمریکا در سال‌های اخیر مراودات سیاسی و اقتصادی قابل توجه از جمله در حوزه نفت با ایران داشته است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۲۴ مهر گزارش داده بود که یک ابرنفت‌کش با پرچم ایران با محموله دو میلیون بشکه نفت خام سنگین دریافتی از شرکت دولتی «پترولئوس دی ونزوئلا» در آستانه ترک یک بندر ونزوئلا قرار دارد.

بر اساس این گزارش این محموله دو میلیون بشکه‌ای بخشی از توافق بین «پترولئوس دی ونزوئلا» و شرکت ملی نفت ایران است که براساس آن ایران در ازای ارسال فرآورده‌های نفتی از ونزوئلا نفت خام دریافت می‌کند.

برپایه این گزارش، ونزوئلا به دلیل کمبود مواد و تجهیزات لازم در پالایشگا‌ه‌های خود با بحران کاهش تولید فرآورده‌های سبک نفتی مواجه است و مبادله با ایران در همین راستا انجام می‌شود.

پیش از این امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در فروردین امسال با واکنش‌های بسیاری از سوی شهروندان، کاربران شبکه‌های اجتماعی و کارشناسان همراه شد.

بسیاری از منتقدان این قرارداد را در تعارض با منافع ملی ایران می‌دانند.
+4
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران
  کور کور را پیدا میکند ، آب گودال را . بیا سوته دلان گرد هم آییم.
  1
  13
  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱
  ۶۱
  mina minavand - هانور، آلمان
  کوری عصا کش کور دیگه میشه.
  1
  11
  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.