شهر اِنجیلیِ «سدوم» را ممکن است یک سیارک نابود کرده باشد

العربیه :«سدوم و عموره» دو شهر مشهور در متون دینی ابراهیمی هستند که مطابق روایات، خداوند به خاطر گناهکاری مداوم‌ مردم‌شان آنها را نابود کرد. دانشمندان اخیرا به شواهدی دست پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد «سدوم» ممکن است شهر باستانی «تل‌الحمام» در اردن باشد، که به احتمال قریب به یقین 3600 سال پیش در اثر برخورد یک سیارک با زمین نابود شده است.

به گزارش «بیزنس اینسایدر»، روایتی که دانشمندان بازسازی کرده‌اند این‌گونه اتفاق می‌افتد که سیارکی با سرعت حدود شصت هزار کیلومتر در ساعت وارد جو زمین شده و در فاصله چهار کیلومتری سطح زمین بر فراز تل‌الحمام منفجر می‌شود، که نیرویی تخریبی 1000 برابر بمب اتمی ایجاد می‌کند که در جریان جنگ جهانی دوم روی شهر هیروشیما در ژاپن افتاد.

انفجار سیارک باعث می‌شود دمای هوا به سرعت تا 2000 درجه سانتیگراد بالا برود، که باعث می‌شود چوب و پارچه، و شمشیر و نیزه، و خشت و سفال ذوب شوند. تمام شهر به طرفه‌العینی در آتش می‌سوزد و خاکستر می‌شود، و از 8000 نفر اهالی شهر و حیوانات خانگی‌شان هیچ اثری نمی‌ماند. این احتمال وجود دارد که داستان نابودی این شهر سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر رسیده باشد تا اینکه سرانجام در «کتاب مقدس» ثبت شده باشد.

به منظور شبیه‌سازی این رویداد، دانشمندانی از کشورهای مختلف نزدیک به پانزده سال پژوهش‌های طاقت‌فرسا و حفاری‌های گسترده انجام دادند، که شامل تجزیه و تحلیل دقیق مواد حفر شده توسط پژوهشگرانی در ده ایالت آمریکا و همچنین کانادا و جمهوری چک بود.

سال‌ها پیش، هنگامی که باستان‌شناسان برای اولین بار به کاوش در ویرانه‌های تل‌الحمام پرداختند، برای آنها مشخص بود که طوفان آتش‌زای شدیدی این شهر را نابود کرده است. با این وجود، آنها می‌دانستند که این امر ناشی از آتشفشان، زلزله، یا جنگ نبوده است، چرا که هیچ یک از آن وقایع قادر به ذوب فلزات، سفال، و خشت خام در آن قطع گسترده نیستند.

برای درک آنچه ممکن است اتفاق افتاده باشد، دانشمندان از یک برنامه کامپیوتری فوق پیشرفته استفاده کردند که به آنها اجازه می‌دهد بر اساس اطلاعات برخوردهای شناخته‌شده شهابی-سیارکی و انفجارهای هسته‌ای، بسیاری از جزئیات یک رویداد برخورد کیهانی احتمالی را به صورت تخمینی محاسبه کنند.

مطابق این محاسبات، به نظر می‌رسد که نابودگر تل‌الحمام یک سیارک بوده باشد. دانشمندان برای اثبات این محاسبه، شواهدی مستحکم در مکان یافته‌اند. مثلا، در این محل دانه‌های شن و ماسه فشرده‌شده به نام «کوارتزِ شوک» یافت شده که تحت فشار بسیار بالا که در وقایعی مثل برخورد اجرام خارجی به زمین به وجود می‌آید، شکل می‌گیرند.

از طرف دیگر، آزمایش‌ها مشخص کرد که سفال و خشت خام در تل‌الحمام در دمای بالای 1500 درجه سانتیگراد ذوب شده است. به علاوه، ریزگلوله‌‌هایی از جنس آهن و ماسه بخارشده در محل یافت شده که در دمای 1590 درجه سانتیگراد ذوب شده‌اند. تمام این شواهد نشان می‌دهند که درجه حرارت شهر بیشتر از دمای آتشفشان، جنگ، و آتش‌سوزی معمولی بوده است. تنها فرایند طبیعی که باقی می‌ماند، برخورد جرم فضایی با زمین است.

شواهد مشابهی در مکان‌های برخوردهای شناخته‌شده پیدا شده که تل‌الحمام را کاندید برخورد جرم کیهانی می‌کند. دانشمندان تخمین می‌زنند که سیارک تل‌الحمام باید تقریبا هم‌اندازه سیارکی باشد که در سال 1908 در منطقه تونگوسکای روسیه حدود هشتاد میلیون درخت را به زمین انداخت. همچنین، آنها می‌گویند که این سیارک نسخه کوچکی از سیارک ده کیلومتری بوده که حدود 65 میلیون پیش دایناسورها را منقرض کرد، و بقایای آن در «حفره چیکشولوب» مکزیک هنوز قابل مشاهده است.

سیارک‌ها و دیگر اجرام کیهانی کماکان تهدید بزرگی برای سیاره زمین هستند. تا سپتامبر 2021، بیش از 26000 سیارک نزدیک به زمین و صد ستاره دنباله‌دار نزدیک به زمین شناسایی شده است. به احتمال زیاد، میلیون‌ها نمونه دیگر از این اجرام کیهانی وجود داشته باشد که هنوز شناسایی نشده‌اند، و ممکن است برخی از آنها همین الان در حال حرکت به سوی زمین باشند.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.