«گسترش کشاورزی آرامگاه کوروش را در طی ۴۰ سال در فروچاله ها مدفون می کند»

 مقبره کوروش در پاسارگادرادیو فردا :یک کارشناس ارشد محیط زیست می‌گوید که در صورت حفر چاه و گسترش کشاورزی در پاسارگاد، مقبره کوروش تا ۴۰ سال آینده در فروچاله‌ها مدفون خواهد شد.

اسماعیل کهرم در واکنش به اظهارات اخیر عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری که مقبره کوروش را «مانع از کشاورزی و حفر چاه» در منطقه اعلام کرده بود، خطاب به او گفته است: «برای حل مشکلی که آن را ادعا کرده‌اید، کار ناتمام آقای خلخالی را شما تمام کنید و قبر کوروش و تمام ظواهر وجود یک حکومت تمدنی ۲۵۰۰ ساله را با تعبیه دینامیت و بمب، منفجر کنید!»

آقای ضرغامی روز ۲۲ مهر در جریان سفر استانی به فارس هم‌چنین گفته بود که «قوانین حریم‌ها باید مقداری انقباض پیدا کند».

او همچنین با اشاره به «عقب‌ماندگی بسیار» گردشگری و میراث فرهنگی در استان فارس، بودجه اختصاص‌یافته به مرمت و بازسازی بخش گردشگری این استان را «بی‌فایده» خوانده و گفته بود: «این مبلغ توزیع شده است و دردی را دوا نخواهد کرد».

این اظهارات واکنش‌هایی را از سوی فعالان حوزه گردشگری و کاربران شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

اسماعیل کهرم روز ۲۴ مهر در گفت‌وگو با سایت «امتداد نو» با اشاره به تاثیر خشک شدن زاینده‌رود بر سی‌وسه پل و پل خواجو در اصفهان به دلیل حفر چاه و گسترش کشاورزی گفته است که این سرنوشت برای مقبره کوروش نیز قابل انتظار است.

او در ادامه ضمن هشدار درباره «فرونشست دشت‌های ایران به دلیل استخراج بیش از حد از آب‌های زیرزمینی» گفته است که مردم پاسارگاد می‌توانند از راه توریسم به دلیل ظرفیت موجود مقبره کوروش از انجام فعالیت‌های کشاورزی بی‌نیاز شوند، اما در صورتی که «تولی‌گری در این منطقه بر عهده کسانی باشد که ارزش این میراث ارزشمند فرهنگی را دانسته و درک کنند».

بی‌توجهی به تخریب تدریجی و گاه عمدی آثار تاریخی و باستانی در سال‌های گذشته با انتقادهای بسیاری همراه بوده است.
+54
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  قابل توجه کسانی که کشور رو فارسیست می دانند. حکومت خامنه ای یک جنایت علوی صفوی لعنتی است که دشمن اتحاد اقوام ایرانی و دشمن قسم خورده تاریخ ایران باستان است و بس.
  14
  51
  یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  کوروش در حمله یا ساکاها یا ساها درآسیای میانه و یا قفقاز به دست تومروس آنا ترکها سر بریده شد چطور بدون یخچال و هواپیما جسدش به فارس منتقل می شد . حداقل یک سال طول می کشید. خودتان را فریب ندهید آنجا قبر مادر سلیمان است و برای خودتان تاریخ توهمی نسازید. اگر به جای توهم و خیال به دنیا و تاریخ به واقعی نگاه می کردید ایران در وضعیت این چنینی که نه گذشته دارد نه آینده ای برای متصور است. هر گشور را مردمانش با فرهنگ و فکر و شعورش می سازنند .
  34
  10
  یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. مطلقا اهمیت ندارد که در ان گور استخوان های کوروش یا یک سگ دفن شده باشد. انجا فقط یک نماد است که بهانه ای باشد تا ملت ایران دوره ای درخشان از تاریخ خودش را و حتما حقوق بشر را به یاد داشته باشد
  1
  10
  یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. دوست عزیز نظر شما به واقعیت نزدیکتر است.هرودوت هم همین نظر را بیان میکند که کورش در جنگ مرز رودخانه اراکس که همان رودخانه ارس در مرز ادربایجان است بدست سکاها کشته شده.ارمنی ها امروزه به رود ارس , به زبان ارمنی اراکس میگویند.
  7
  4
  یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.