عربستان: شتاب برنامه هسته‌ای ایران جهان را به نقطه‌ای بسیار خطرناک رسانده است

رادیو فردا :وزیر خارجه عربستان روز جمعه ۲۳ مهرماه طی نشستی مطبوعاتی در واشینگتن خواستار «از سرگیری فوری» مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران شد و هشدار داد که شتاب فعالیت‌های هسته‌ای ایران جهان را به نقطه‌ای «بسیار خطرناک» رسانده است.

فیصل بن فرحان گفت: «به نظرم ما در مرحله‌ای بسیار خطرناک هستیم. در واقع ما نظاره‌گر شتاب‌گیری فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستیم، فعالیت‌هایی که منجر به از بین رفتن ارزش (بازگشت به) برجام می‌شود.»

پیش از این ایالات متحده نیز هشدار داده بود پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران شاید به نقطه‌ای برسد که مذاکرات پیرامون بازگشت به برجام بی‌معنی شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، ۲۱ مهرماه با بیان این‌که فرصت ایران برای بازگشت به مذاکرات رو به پایان است، تصریح کرد: «اگر ایران تغییر رویه ندهد، ما آماده بررسی سایر گزینه‌ها هستیم.»

در این میان ایران به رغم گذشت چهار ماه از آخرین دور گفت‌و‌گوهای هسته‌ای، هنوز برای بازگشت به میز مذاکرات تاریخی مشخص نکرده است.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۳ مهر گفت ایران هنوز برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام با قدرت‌های جهانی آمادگی ندارد و می‌خواهد درباره متنی که قرار است هفته‌های آینده در دیدار با مقامات اتحادیه اروپا ارائه شود، گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه عربستان همچنین درباره چهار دور مذاکرات ریاض و تهران گفت ما گفت‌وگوها با ایران را آغاز کرده‌ایم اما به مرحله‌ای نرسیده‌ایم که بتوان گفت پیشرفت «اساسی» انجام شده است.

مذاکرات ایران و عربستان طی ماه‌های گذشته بیشتر حول جنگ یمن بوده و عربستان می‌گوید هنوز این مذاکرات در مرحله ابتدایی است.

آقای بن فرحان در نشست مطبوعاتی خود از تایید گزارش‌های منتشر شده درباره توافق عربستان با ایران برای باز کردن کنسولگری تهران در ریاض طفره رفت. عربستان در پی حمله به سفارتش در تهران در سال ۲۰۱۶ روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کرد.

وزیر خارجه عربستان روز جمعه همچنین دیداری با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود و رابرت مالی نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران داشت.

وزارت امور خارجه عربستان با انتشار بیانیه‌ای گفته است بن فرحان و مالی، درباره تشدید تلاش‌های مشترک علیه «نقض معاهدات بین المللی مربوط به توافق هسته‌ای توسط ایران» گفت‌وگو کردند.
+11
رأی دهید
-15

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.