تاثیرات باورنکردنی الکل روی بدن را بشناسید

دویچه وله :قبل از جایگزین کردن الکل با هر نوع نوشیدنی دیگر به‌یاد داشته باشید: الکل فقط در مقادیر کم سالم است؛ یعنی حدود یک وعده نوشیدنی در روز برای زنان (۳۰ میلی‌لیتر شراب یا ۳۵۰ میلی‌لیتر آبجو) و دو وعده برای مردان.

به‌گزارش WebMD مصرف الکل بیشتر از این میزان، بیش از آن که مزیت داشته باشد، همراه با خطرات فراوانی برای سلامت شماست. با این حال می‌توانید بنا به برخی دلایل، الکل را در حد متعادل به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید:

حفظ سلامت قلب: نوشیدن الکل در حد متعادل، خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و یا سخت‌شدن شریان‌ها را ۲۵ تا ۴۰ درصد کاهش می دهد. به این دلیل که مقدار کمی الکل می‌تواند سطح HDL (کلسترول خوب) شما را افزایش دهد. البته از سوی دیگر، نوشیدن زیاد الکل، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

فعال‌تر شدن: کسانی که در حد اعتدال الکل می‌نوشند، نسبت به افرادی که مشروب نمی‌نوشند، بیشتر ورزش می‌کنند و حتی ممکن است اثرات مفید بیشتری از ورزش دریافت کنند.

جلوگیری از سنگ کلیه: خطر ابتلا به سنگ کلیه در کسانی که آبجو را در حد اعتدال مصرف می‌کنند، ۴۱ درصد کاهش می‌یابد و این میزان برای کسانی که شراب می‌نوشند، ۳۳ درصد است. الکل، مانند کافئین موجود در قهوه و چای، باعث می‌شود که شما بیشتر ادرار کنید. این کار به پاک شدن بلورهای ریز تشکیل‌دهنده سنگ کلیه کمک می‌کند. با‌این‌حال، اگر بیش از حد بنوشید، بدن شما دچار کم‌آبی می‌شود و این خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کنار سایر مشکلات سلامتی افزایش می‌دهد.

بهبود زندگی جنسی: مطالعات نشان داده زنانی که یک یا دو لیوان شراب قرمز در روز مصرف می‌کنند، رضایت جنسی بیشتری نسبت به کسانی که این نوشیدنی را مصرف نمی‌کنند، دارند. مصرف یک لیوان نوشیدنی الکلی در روز همچنین ممکن است به افزایش سطح تستوسترون در مردان کمک کند. اما مردانی که بیش از حد مشروب می‌نوشند، میل و توانایی جنسی خود را از دست می‌دهند.

بهبود عملکرد مغز: مصرف یک یا دو نوشیدنی الکلی چند بار در هفته ممکن است احتمال ابتلا به آلزایمر را در شما کاهش دهد. در حقیقت، رژیم غذایی MIND که به‌طور خاص برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری طراحی شده، شراب را به عنوان یکی از ۱۰ گروه غذایی «سالم برای مغز» معرفی کرده است. همچنین نوشیدن الکل خطر سکته مغزی و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد؛ عواملی که هر دو می‌توانند آلزایمر را تسریع کنند.

بهبود قند خون: نوشیدن یک وعده کوکتل یا یک لیوان شراب همراه با شام ممکن است احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را در شما کمتر کند. دانشمندان دقیقاً نمی‌دانند چرا، اما حدس می‌زنند که ممکن است الکل در مقابله با سطح بالای قند خون به بدن شما کمک کند.
+5
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.