گفتگو با سرگردی که جمهوری اسلامی قصد ربودن او را در ترکیه داشت

 مهرداد آبدارباشی، سرگرد سابق ارتش ایران که جمهوری اسلامی قصد داشت او را در ترکیه برباید صدای آمریکا :رسانە‌های ترکیە روز چهارشنبه ۲۱ مهر از خنثی شدن یک عـملیات آدم‌ربایی در استان وان در شرق کشور و بازداشت دو مأمور اطلاعاتی ایران خبر دادند.
 
شخصی که قرار بود در این عملیات ربوده شود «مهرداد آبدارباشی» نام دارد که خلبان سابق ارتش ایران است و سه سال پیش به ترکیه پناهنده شد.
 
این آدم‌ربایی با دخالت سازمان اطلاعات ترکیه و همکاری پلیس این کشور شکست خورد و هشت نفر، از جمله ۶ شهروند ترکیه، دستگیر شدند.
 
مهرداد آبدارباشی در گفت‌وگوی اختصاصی با سوران خاطری گزارشگر بخش فارسی صدای آمریکا از آنچه باعث شد ایران را ترک کند گفت.
 
به گفته او، بیش از سه سال پیش و وقتی نیروهای سپاه در سوریه هدف حملات اسرائیل قرار گرفتند، سپاه تصمیم گرفت از نیروهای ارتش هم استفاده کند.
 
این نظامی سابق ایران افزود، در سال ۹۷ چند تا از همکاران من به ما اعلام کردند که آماده باشید تا چند هفته دیگر توجیه می‌شوید تا به سوریه اعزام شوید.
گفتگو با سرگردی که جمهوری اسلامی قصد ربودن او را در ترکیه داشت آقای آبدارباشی گفت برای نرفتن به سوریه بهانه‌هایی آورد که همین باعث شد کار او به اطلاعات سپاه کشیده شود و چند مرحله مورد بازجویی قرار گرفت.
 
وی در نهایت تصمیم به ترک وطن گرفت و برای نجات جان خود و خانواده‌اش به نزدیکترین کشوری که ممکن بود، یعنی ترکیه، گریخت.
 
این خلبان سابق ارتش ایران درباره دلیل تلاش برای ربودن او گفت، خودشان گفته بودند که من برای آنها ارزشی ندارم، اما این کار یک نمایش قدرت خواهد بود.
+106
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  جوانان وطن برای حفظ بشار اسد زرافه باید به کام مرگ برن و خود سوریه هم نیست و نابود شده و مردمش در کشورهای مختلف آواره شدن و درحال حاضر سودش را روسیه میبره ازمداخله در سوریه. بهار عربی برای کشورهایی که علیه دیکتاتورها ایستادن خوب بود به جز سوریه که خامنه ای ک. دخالت کرد. یه نگاهی به کشورهایی که رژیم اخوندی مثلا خواسته حمایت کنه ایا واقعا برایشان ارامش اورده؟از فلسطین لبنان عراق تا یمن و سوریه. چیزی جز بدبختی و فلاکت چیزی نبوده.
  29
  183
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hiwa68 - رتردام، هلند

  در حد راننده تاکسی. خودت را جای یک راننده تاکسی بزار‌. چرا به راننده تاکسی توهین میکنی. آنها احمق هستند این توهین را کردن تو دیگه تکرار نکن. در ایران شخصیت یک فرد را با شغل یا درآمد میسنجند. بزرگترین اشتباه. هنوز که هنوزه این فرهنگ نیاز به تربیت دارد. من هم که ایران بودم نمی‌دانستم. اروپا یاد گرفتم. اینجا به شدت ایران نیست.
  41
  72
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  جناب سرگرد،پناهندگی میخواهی؟آنرا به تو می دهند!ولی این را بدان که ننگ و خفت را برای خودت خریدی!اینهمه پناهنده در اروپا علاف و سرگردان شما هم روی آنها!ولی امیدوارم دراروپا به افسردگی حاد دچارنشوی!
  89
  14
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  این آقا اصلا نمی داند «اطلاعات»یعنی چه!چگونه کسی که هیچ از «امنیت و اطلاعات» نمیداند،اینهمه اراجیف می بافد؟!مرد ناحسابی،چه کاره بودی که سازمان اطلاعات برایت دام پهن کند؟برای سرهنگ وسرتیپ هم اینکار را نمی کنند!الی ماشاالله الان چیزی که زیاد داریم سرگرد و سرهنگ است!ولی اکثرشان حقوق بگیرومانند کارمندساده هستند و به هیچ اطلاعات امنیتی و فوق امنیتی دسترسی ندارند!حداکثر چهار پروندهُ بی اهمیت درکشوی خوددارند!
  66
  13
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  شک ندارم این آقاسرگرد ازکورد های غیور است.غیورهای پناهنده
  42
  20
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  این حیف میشه تو ترکیه باید بره نروژ و انگلیس وسوئداونجاها همشهریاش منتظرن فقط باید مراقب قایق باشه که چپ نکنه بعد مجبور بشن مثل اون خونواده که غرق شدن برشون گردونن ایران
  46
  17
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  نمیدونم چرا حس کردم اون علی جوانمردی نامرد که یکی دوبارتو همین نیویورک بخاطرکارهاش رسواشد پشت این داستانه.البته فکر بدنکنین ها.خیلی غیوره.بخدا اگه تو رستورانی جایی ببینمش یه مشت تودهنش میزنم.البته بخاطر غیور بودنش میزنم.
  41
  19
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  خیلی عجیبه ترکیه همیشه با جمهوری اسلامی در تحویل دادن و حتی کشتن پناهندگان همکاری میکرده، ترکیه جای امنی برای پناهندگان نیست
  12
  34
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  خیلی عجیبه ترکیه همیشه با جمهوری اسلامی در تحویل دادن و حتی کشتن پناهندگان همکاری میکرده، ترکیه جای امنی برای پناهندگان نیست
  11
  26
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  بدترین نوع پناهندگی این نوع هست چون اولا این آقا به خاطر شغلی که داشته دیگه اصلا نمیتونه به ایران برگرده و احتمالأ مشگلی خواهد شد برای خودش و خانواده‌ ایی که همراهش هست دلیل دیگه چون اینها شاید اطلاعات مخفی یا چیزی داشته باشن احتمال هست توسط امنیت اون کشور که درخواست پناهندگی داده تحت نظر قرار بگیرن و مشگلات خودشو داره، به نظر من ایشون خودشو انداخته توی دریای متلاطم و ریسک بزرگی کرده برای خودش و خانوادش. کارش اشتباه محض بوده
  17
  19
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  در رابطه با لو رفتن و دستگیری عوامل مزدور این برنامه آدم ربایی ، نمیدانم چرا به ساندیس خورهای این سایت( کامنت های فوق) برخورده است !؟! شاید میترسند که آخر عاقبت خودشان همینطوری شود ؟!؟
  14
  32
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. بنده به شما قول میدهم ایشان هیچ نمی داند!ازشما تعجب میکنم که فکر میکنید یک حداکثر خلبان هلیکوپتر(یا هواپیما)می تواند اطلاعات کل سیستم وتجهیزات ارتش را بداند!آیا یک راننده مثلأ اتوبوس یا خلبان هواپیمادرآمریکا(یااروپا) ازتمام سیستم اتوبوسرانی یا هوانوردی کشور متبوعهُ خود اطلاعات فوق سری دارد؟؟ایشان هم نهایت ده بیست نفرهمکار یا رئیس بخشی از سیستم را می شناخته که الان نزد آنهاهم بی اعتبار شده است!
  27
  8
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Democ.IR - تهران، ایران
  این جناب کار کاملا عقلایی و صحیحی انجام داده. البته اگر ماجرا همانطور باشد که ایشان تعریف می کند؛ متاسفانه جمهوری اسلامی هرچه که بگوید قریب به یقین فریب و دروغ است و منبع دومی برای حرف های ایشان نیست و ناچارا به داستانی که ایشان گفته اکتفا می کنیم. نقد من به ایشان و البته هم قطارانشان این است که اینگونه مسائل را (درگیر کردن ارتش در ماجراجویی های سپاه چهارپایان) می بایست سرموقع افشا می کردند و سر و صدا راه می انداختند، نه الان که در موضع ضعف قرار دارند. نقد من به امثال ایشان این است تا زمانی که در ارتش جایشان خوش است، صدا و انتقادی از خودشان بروز نمی دهند و بعضا به ابزار سرکوب مردم هم بدل می شوند، اما پای جانشان که به میان می آید، فورا ورق بر می گردد و برای حفظ جانشان اقدام می کنند. گذشت آن زمان که به اسم شرافت و غیوری، هرچه به سرتان می زدند نباید صدایتان در می آمد. امروزه حداقل مقداری شهامت داشته باشید و برای رفاه فرزندانتان هم که شده، در زمان مقتضی در برابر ظلم قیام کنید.
  3
  7
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::خلبان مهرداد آبدارباشی, ترکیه::] آقای خلبان: بنده خوشحالم که از دام و تله یک خفاش دست ساز نجات پیدا کردی. ولی یک نقد ریز به حرفاتون! من اَگه جای شما بودم نقل قول راجع به راننده تاکسی رو اینطوری بیان میکردم: با احترام به همه رانندگان تاکسی اطلاعات اینو به من گفت. البته شما تنها نیستی. هستن دوستانی توی همین سایت وقتی توی سیاست میافتن طوری ویراژ میدن , انگاری با چرچیل تخته نرد بازی کردن. وقتی صحبت از دانشمندی و شعر و فلسفه بشه ,مدعی هستن که خیام براشون چایی سرو میکرده.ولی حرفاشون چییه؟ یارو کچله. سیاه زنگیه. مردیکه کوتوله. اون خانم خپل گندهه.دیگه فکر نمیکنن این حرفها قطعاً به کسایی بر میخوره. البته توی علامه بودن ما هیچ شکی نیست. ولی باز هم احتیاج به تمرین داریم تا بیشتر یاد بگیریم.
  1
  14
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  Vartanchortan - هامبورگ، آلمان
  من هم مثل خیلیها زمان جنگ سرباز بودم اونم تو کردستان کسیکه از جنگ فرارکنه و بره اسمشو میشه فقط بیعرضه گذاشت چه سربازش چه سرگردش.اینم بگم از گروهان ما فقط سه نفر زنده موند یکیش من بودم ولی ازجنگ فرار نکردم هنوزم بعداینهمه سال گاهی وقتا خواب همرزمهام رو می بینم بعداینهمه سال
  9
  2
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Dozakhi - شفیلد، انگلستان
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. خودتو چطوری رفتی ترکیه. نکنه اردوغان اومد وسط ولایتتون و گفت الا و بلا من این نخبه و عقل کل رو میخوام، زد زیر بغلش و برد انکارا. راستی اردوغان یاقچی. اگه دچار افسردگی شدی بگو اتا اردوغانت دو رکعت نماز میت برات بخونه.
  2
  10
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hiwa68 - رتردام، هلند
  [::Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. من هم شرط میبندم که شما از یک جا ! شانس آوردید که آمریکا هستید. آخر مگر میزارند یک کورد خلبان بشه.پستهای مهم را به سنی و بخصوص کورد نمیدند.
  1
  5
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::hiwa68 - رتردام، هلند::]. نمنه بالام جان؟اون دریادار شهرام ایرانی که فرمانده نیرودریایی شده هم سنیه هم کورده شانسی اون یارو مرتضی سربندی کهآدم مهمی توبساط حکومت بود وریحانه جباری هم اونو باچاقوزد اونم کورد وسنی بود.
  1
  1
  شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.