ایرفورس‌تایمز: آمریکا یک بمب با قابلیت تخریب تاسیسات زیرزمینی ایران را آزمایش می‌کند

العربیه :«نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا»، در حال آزمایش بمب سنگرشکن 5000 پوندی جدیدی است که می‌تواند تاسیسات زیرزمینی هسته‌ای ایران و کره شمالی را مورد هدف قرار دهد.

به گزارش نشریه «ایرفورس‌تایمز»، یک جنگنده اف – 15 اِی که از پایگاه نیروی هوایی «اگلین» در فلوریدا برخواسته بود، پنج‌شنبه 7 اکتبر، یک بمب نفوذگر پیشرفته «جی‌بی‌یو – 72» را از ارتفاع 35 هزار پایی بر منطقه‌ای آزمایشی پرتاب کرد.

بر اساس اسناد بودجه مالی سال 2022، «نیروی هوایی آمریکا» قصد دارد در سال آینده با هزینه‌ای 36 میلیون دلاری، این سلاح 5000 پوندی را برای 125 واحد خود خریداری کند. به گفته «ایرفورس تایمز»، نیروی هوایی آمریکا از سال 2017 در حال تحقیق بر روی این بمب بوده است.

مایکل اوهانلون، مدیر پژوهش سیاست خارجی در موسسه «بروکینگز» در این زمینه به «ایرفورس تایمز» گفته است: «احتمال دارد این بمب جدید علیه مراکز زیرزمینی کره‌ شمالی و یا ایران استفاده شود.»

به نوشته این نشریه آمریکایی، این بمب احتمالا «به جای این‌که خرج تروریست‌ها در جنوب‌غرب آسیا شود، علیه کشورهایی می‌تواند استفاده شود که به دلیل جاه‌طلبی‌های سیاسی و نظامی خود، همیشه زیرذره‌بین آمریکا هستند.»

این بمب در مقابل سایر بمب‌های سنگرشکن مانند «مادر همه بمب‌ها» و یا بمب 30 هزار پوندی «نفوذگر مهمات انبوه» کوچک‌تر است.

به گفته «نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا» این بمب دارای فیوز الکترونیکی هوشمندی است که می‌تواند در مکان‌های از پیش‌برنامه‌ریزی‌شده فعال شود. به گفته نیروی هوایی ایالات متحده، دوام و کارایی این مدل در مقایسه با مدل‌های پیشین بیشتر و هزینه آن برای تدارک یک حمله کشنده، کمتر است.

انتظار می‌رود که این بمب در مقایسه با مدل جی‌بی‌یو –28 آسیب بیشتر و قابل‌توجهی به اهداف خود وارد کند.

پیش‌تر روزنامه «هاآرتص» در سپتامبر 2008 خبر داده بود که آمریکا از فروش بمب سنگرشکن جی‌بی‌یو –28 به اسرائیل خودداری کرده بود. به گفته این روزنامه اسرائیلی، تل‌آویو قصد داشت از این بمب برای حمله احتمالی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران استفاده کند.

مدل جدید جی‌بی‌یو – 72 قرار است جایگزین مدل پیشین جی‌بی‌یو –28 شود.

آزمایش این بمب جدید، همزمان با گفت‌وگوهای تل‌آویو و واشینگتن جهت بررسی «طرح جایگزین» در قبال ایران صورت می‌گیرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا از آمادگی این کشور برای روی‌آوردن به «گزینه‌های دیگر»، در صورتی که دیپلماسی با تهران به نتیجه‌ای نرسد، خبر داده بود.

در یک نشست مطبوعاتی، هنگامی که یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، به صورت ضمنی به گزینه نظامی علیه تهران اشاره کرد، بلینکن به‌طور خلاصه گفت: «اگر ایران مسیر خود را تغییر ندهد، ما آماده‌ایم که به سایر گزینه‌ها متوسل شویم.»

یائیر لاپید در این نشست گفت: «من فکر می‌کنم تمام جهان می‌داند که منظور از گزینه‌های دیگر چیست.»

اسرائیل نیز از سوی دیگر با افزایش حضور خود در دریای سرخ، اعلام کرده که برای مقابله با «تهدیدهای ایران» آماده است.

مقامات این کشور از جمله آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اظهار کرده بودند که تل‌آویو در حال گسترش طرح‌های خود علیه برنامه هسته‌ای ایران است. کوخاوی در این زمینه گفته بود: «عملیات‌های نظامی اسرائیل برای انهدام توانمندی‌های ایران در همه جبهه‌ها و در هر زمانی ادامه خواهد یافت.»

در ماه‌های گذشته، تاسیسات اتمی ایران چندین بار هدف حمله قرار گرفت. این حملات در حالی به اسرائیل نسبت داده می‌شود که مقامات تل‌آویو بارها هشدار داده‌اند مقابل تهدیدها و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» تهران تمامی گزینه‌ها را مدنظر دارند.
+34
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  همش دروغ، یه لولو خور خوره درست کردن به نامِ جمهوری اسلامی، ۲۰ سالِ دارن میگن ایران تا چند ماهِ دیگه بمب اتم داره! . احمق خودتی آقای آمریکا و البته اروپا، دیگه این حنا رنگی نداره
  2
  26
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  به همین خیال باشید مثل سگ از افغانستان بیرون رانده شدید و نیمه شب فرار کردید حالا واسه ایران قدرت نمایی میکنید بزدلان بی شرف
  17
  15
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این اخبار مطبوعاتی اغلب واقعیت ندارند و در عالم سیست برای خالی کردن پشت دشمن انتشار می یابند. امریکا هرگز به کره ی شمالی حمله نخواهد کرد. در مورد ایران هم قضیه مشکوک است. اگر اسرلائیل مجبور شود به تاسیسات اتمی ایران حمله کند شاید امریکا به ااسائیل بصورت غیر مستقیم یاری برساند
  3
  10
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  هروقت امریکا با دولتهای دیگر میخواهند با نظام اخوندی ایران مذاکره کنن اول امریکا به نوعی جمهوری اسلامی را تهدید میکند و بعد اسرائیل به نوعی دیگر . کاشت این تهدیدات را میگذاشتن برای زمانیکه از مذاکره نتجیه ای نمیگرفتن و به بن بست میرسیدن با جمهوری اسلامی ایران .
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  زرشک،،، شما تکلیف فرار از افغانستان و شکست از طالبان اول روشن کن بعد لقمه گنده بردار
  11
  12
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  شیطان بزرگ امریکا فراموش نکند ، که رژیم هم سردار بشکه فیروز آبادی که از پرخورری سقط شد ، را در زیر خاک دارد و در ضمن سردار بشکه همچنان قابلیت ترکیدن و انفجار زیر زمینی دارد
  5
  12
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد
  آمریکا غلط کرده ،همه مشکلات دنیا زیر سر چین،شوروی و آمریکا است
  9
  9
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن
  جنگی بشه رژیم سید علی ک...هیچ متحدی داره؟ در عجبم از پس اذربایجان فندقی برنیومدن چطور لاف میزنن و هارت و پورت میکنن و شاخ و شونه میکشن برای اسرائیل اتمی با متحدان قدرتمند قدرت. حتی بسیجیای کله پوک شستشو مغزی شده هم دگه فهمیدن رژیم حتی از عهده طالبان هم برنمی اید چون میداند متحد قوی چون پاکستان دارد.
  8
  12
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  امریکا می خواهد ایران بمب هسته ای داشته باشد
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان
  یعنی تا عمق ۷۰ کیلومتری زیر زمین ؟؟؟
  4
  3
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Parsina - بروکسل، بلژیک
  باز هم دمکراتهای سیاست باز و دغل و از همشون بدتر اوباما و این اوبامای دوم اومدن که سیاست چماق و هویج بازدوباره بکار بگیرن . حرف از این بمب از دوره اوباما و دقیقا موقعیکه گفتگوی بینشون به بن بست میرسید پیش کشیده میشد ۰
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  هنوز اعتقادات از بین نرفته. ببینید این امریکایی های شیعه مرتضی علی اسم بمب رو گذاشتن جی‌بی‌یو ... 72، اونهم فقط به خاطر ریش خونین حبیب ابن مظاهر و ٧٢ تا یار دیوانه حسین. این حسین کیست که عالم همه دیوونه خونه اوست
  4
  2
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Pooia - بریزبن، استرالیا
  آره جون ننه ات، تو اومدی بمب رو زدی و خدا حافظ ؟! تازه بعضی تأسیسات ۳۰۰ متر زیر زمین هست. با اینکه از آخوندها متنفرم ولی اینها دارایی مردم ایرانه که بابای تو هم نمی تونه اون رو ازشون بگیره
  10
  8
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  به امید روزی که با دنیا رابطه برقرار کنیم و عضو ناتو باشیم که حق واقعی ماست ، داخل را خودمان می سازیم، نسل بعدی در راه است، زنده باد دموکراسی ایرانی _اروپایی
  3
  2
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Parsina - بروکسل، بلژیک::]. دموکرات های دغلباز را درست آمده ای
  1
  2
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.