رئیس پلیس راهور: صدور گواهینامه موتور برای زنان منع قانونی دارد/قانون گفته فقط آقایان

دویچه وله :رئیس پلیس راهور ایران اعلام کرد برای صدور گواهینامه موتورسواری بانوان به این دلیل که در متن قانون فقط کلمه آقایان آمده، منع قانونی وجود دارد. تا پیش از این ممنوعیت صریحی در این باره برای زنان وجود نداشت.

روابط عمومی فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی به نقل از کمال هادیان‌فر رئیس پلیس راهور ایران اعلام کرده است که صدور گواهینامه موتور برای زنان منع قانونی دارد.

رئیس پلیس ایران در توضیح علت منع قانونی صدور گواهیناتمه برای زنان گفته است "در متن قانون فقط کلمه آقایان آمده" و به این دلیل منع قانونی وجود دارد.

او اما تاکید کرد: «این موضوع را می‌توان با پیگیری فدراسیون موتورسواری و وزارت ورزش و ارائه پیشنهاد به دولت و بررسی آن در کمیسیون‌های کارشناسی مرتبط بررسی کرد و در صورت تایید و اصلاح قانون، این امکان برای بانوان نیز فراهم شود.»

تا پیش از وضع و تصویب قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹عموماً ممنوعیت صریحی در خصوص صدور گواهینامه موتور سیکلت برای زنان وجود نداشت، نگاه سلیقه‌ای در برخی شهرها موجب شد برخی زنان بتوانند گواهینامه موتورسیکلت بگیرند و برخی با "نه" مواجه شدند.

بر اساس تبصره ماده ۲۰ این مصوبه قانونی "صدور گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای مردان برعهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است". بنابراین پلیس ایران ممکن است بانوان موتورسوار را دستگیر و موتور سیکلت آنان را نیز توقیف کند.

محمد حسین حمیدی، رئیس پلیس راهوار تهران هشدار داده است که موتورسواری زنان موارد محدودی است و با آن برخورد شده و وسیله نیز توقیف خواهد شد.
ماجرا از کجا آغاز شد؟ 
مدتی قبل در همین خصوص یکی از زنان ساکن اصفهان که برای گرفتن گواهینامه رانندگی موتورسیکلت به راهنمایی و رانندگی شهرستان اصفهان مراجعه کرده بود  با پاسخ منفی مواجه شد اما او با طرح شکایت از نیروی انتظامی شهرستان مربوطه خواهان صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت شد.

در خصوص این پرونده دیوان عدالت اداری در مرداد ۱۳۹۸ با صدور یک رای بدوی اعلام کرد: «هیچ ممنوعیت قانونی برای زنان نسبت به گرفتن گواهینامه رانندگی موتور سیکلت وجود ندارد و تبصره ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی منعی برای این موضوع ایجاد نکرده است و این تصور را ایجاد نکرده که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نباید برای زنان گواهینامه موتورسیکلت صادر کند.»

البته پلیس راهور اعلام کرد که این رای، رای وحدت رویه نیست و فقط درباره یک پرونده صادر شده است.

حالا رئیس پلیس راهوار اصفهان بار دیگر گفته است: «اگر قرار بود بانوان هم گواهینامه رانندگی موتورسیکلت داشته باشند واژه مردان در این تبصره تاکید نمی‌شد و برای مردان و زنان عنوان می‌شد.»
+15
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  حواس مردم رو با حجاب و موتور سواری و دوچرخه سواری بانوان پرت میکنن تا بتونن راحتتر دزدی کنن. بر خودت و پدرت لعنت خمینی!
  12
  23
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد
  اینم باشه، سوال من اینه خانمها حق نفس کشیدن دارند یا نه؟ برید و خجالت بکشید و با تربیت کنندگان فرزندان آینده کشور این کارها را نکنید
  11
  20
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد
  اختیارتِ زن و مرد باید در تمامِ امور مساوی باشه، حتی ارث حتی دیه،. ولی با این خر تو خرِ رانندگی تو ایران اگه خانمها موتور برونن روزی ۱۰۰ تا کشته میدن
  11
  12
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن
  در نظامهای اسلامی تروریستی ، زن ستیزی یکی از ارکان ‌و پایه های اصلی زمامداریست!! اینکه میگه منع قانونی داره ، باید پرسید این منع قانونی رو کدوم احمقی و بر چه پایه و اساسی تدوین کرده!؟ بی شک ، یکی دوتا از آخوندهای گردن کلفت قوه قضائیه بعد از کوفت کردن یه دست سیراب شیردون پاک نکرده و کشیدن یک دو بسط تریاک و خیرسرشون با آروغهای ممتد این قانون مسخره و مزخرف رو سر شکمی ، راست و ریس کرده اند! زمانیکه دنیا در همه زمینه ها در حال تحول و تکامل و پیشرفته ، در عوض رهبران توتالیتر اسلامی ، جوامع را با سرعت ، رو به قهقرا و بازگشت به هزار و چهارصد و اندی پیش هدایت و رهبری میکنند!!. لعنت بذات کثیفشون.
  13
  17
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  در صدر اسلام هم همینطور بود. خانم ها موتور سوار نمیشدند. ولیکن سوار شدن بر الاغ آزاد بود و امروز اخلاف آن الاغها بر ما حکومت میکنند!
  6
  11
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  خانمها میتونن ترک موتور بشینن، ولی جلوش نه! 😀 جان مولی از این جوک خنده دارتر هست توی قرن ٢١؟ واقعا یکی میشه بیاد بگه اینا چه مرگشونه؟ یعنی بیشتر از این میشه توی مخ یک ادم ر..د!؟؟؟
  4
  9
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.