ترکیه دو مامور ایرانی را به ظن تلاش برای ربودن یک نظامی سابق ایران دستگیر کرد

تصویری از ویدیویی که خبرگزاری آناتولی از عملیات دستگیری منتشر کردبی بی سی :خبرگزاری رسمی ترکیه از دستگیری هشت نفر از جمله "دو مامور ایرانی" خبر داده که به گفته مقام‌های امنیتی قصد ربودن یک نظامی پیشین ایرانی را داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی سازمان اطلاعات و پلیس ترکیه در عملیاتی مشترک در استان وان، واقع در مرز ایران، هشت نفر از جمله دو مامور اطلاعاتی ایران را دستگیر کرده است.

به گفته مقام‌های اطلاعاتی این افراد "قصد ربودن و بازگرداندن اجباری یک مقام پیشین نظامی ایران را داشتند."

مقام‌های استان وان ترکیه گفته‌اند که شش نفر دیگر "همدستان محلی" ماموران ایرانی بوده‌اند.

این مقام‌ها هویت دستگیرشدگان یا فردی را که گفته شده نقشه ربودن او را کشیده بودند، اعلام نکرده‌اند.
چه اطلاعاتی از این عملیات منتشر شده؟
به گزارش خبرگزاری آناتولی فردی که قصد ربودنش را داشتند ساکن شهر وان بوده و از او با نام اختصاری م. الف یاد شده است.

عملیات دستگیری مظنونان این پرونده در روز ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) انجام شده اما درباره آن خبررسانی نشده است.

به گفته مقام‌های امنیتی ترکیه دستگیرشدگان شبکه‌ای با بودجه ۳۰ هزار دلار برای عملیات آدم‌رربایی تشکیل داده بودند.

به نوشته خبرگزاری رسمی ترکیه دستگیرشدگان به همسر فردی که قصد ربودنش را داشتند، پیشنهاد داده بودند در ازای همکاری با آنها ده هزار دلار دریافت کند و او را تهدید کرده بودند که اگر این پیشنهاد را نپذیرد خانواده اش را در ایران آزار خواهند داد.

بنا بر این گزارش سازمان اطلاعات ترکیه پیشاپیش از عملیات ربایش خبردار شده بوده و ساعت ۹ شب ۲۴ سپتامبر در حالی که یکی از ماموران ایرانی به همراه همدست ترکیه‌ای خود قصد ورود به خانه فرد مورد نظر برای ربودن او را داشتند، آنها را دستگیر کرد.

ماه بهمن سال گذشته هم ترکیه یک کارمند کنسولگری ایران در استانبول را برای تحقیقات درباره قتل مسعود مولوی در سال ۲۰۱۹ در این شهر بازداشت کرد.

مسعود مولوی آبان سال ۱۳۹۸ به ضرب گلوله در استانبول کشته شد. گفته می‌شد که او سابقه کار برای نهادهای اطلاعاتی ایران را داشته و سپس در شبکه‌های اجتماعی با عنوان "جعبه سیاه" مطالبی را با ادعای افشاگری اسناد علیه حکومت منتشر ‌کرده بود.
مسعود مولوی آبان سال ۱۳۹۸ در استانبول به قتل رسیدحبیب اسیود، یکی از رهبران گروه‌های مخالف حکومت ایران هم یک سال پیش در سفر به استانبول ربوده و به ایران منتقل شد.

دو ماه بعد از ربودن او مقام‌های امنیتی ترکیه گفتند که ۱۳ نفر را در ارتباط با این پرونده دستگیر کرده‌اند که همگی شهروندان ترکیه و اعضای باند ناجی شریفی زیندشتی، قاچاقچی بین‌المللی بودند که اصالتا ایرانی است.

خبرگزاری رسمی ترکیه در آن زمان گزارش داد که یافته‌های اطلاعاتی این کشور نشان می‌دهد که وزارت اطلاعات ایران از سال ۲۰۱۵ از شبکه باند زیندشتی و زیرمجموعه‌های آن برای ترور و ربودن مخالفان حکومت ایران در ترکیه استفاده کرده است.

ماموران اطلاعاتی و امنیتی ایران در سال‌ها اخیر چندین نفر از مخالفان و منتقدان را از کشورهای همسایه ربوده و به ایران منتقل کرده‌اند.

روح‌الله زم یکی از این افراد بود که در عراق ربوده شد و بعد از انتقال به ایران زندانی و اعدام شد.
+103
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momiji - توکیو، ژاپن

  ظاهراً عثمانی دیگه حیاط خلوت تروریستهای سپاه قدس نیست ، عملی قابل تقدیر ! بالاخره بعضی وقتها ، بدها هم میتونن حرکتی مثبت و شایسته انجام بدهند ، البته اگر حرکتشون دچار زد و بندهای پشت پرده قرار نگیره !!
  11
  90
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  تبلیغات دروغ، جوسازی، سم پراکنی را نباید از چشم انداخت، بویژه در این مرحله از روابط ایران با ترکیه، قضاوت در مورد اینگونه اخبار باید با احتیاط باشد، بویژه هنگامی که صحنه گردان عثمانی هستند. البته آدم ربایی هم از جانب عثمانی و هم رژیم ایران روشی شناخته شده است و هرگز پذیرفته نیست، به هر دلیلی. بزودی روشن خواهد شد جریان چیست
  32
  18
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  اردوغان، ترکیه رو یه موقعی واسه این چنین روزهایی حیاط خلوت اطلاعات سپاه چارپایان کرده بود که مخالفان رژیم جعلی جمهوری اسلامی رو قلع و قمع کنن و حالا که وقتش رسیده و آتو زیاد شده، داره گوش آخوندها رو خوب میپیچونه. اون از نحوه افشای ربایش "حبیب اسیود" که یه رسوایی واسه اطلاعات جمهوری اسلامی شد و اینم از الان که جوابی به تنش های جمهوری اسلامی با آذربایجان دادن.
  7
  35
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  فکر کنم ترکها هم بخوبی پی بدین حقیقت برده اند که حکومت اخوندی ایران نظامیست فرصت طلب و جنایتکار و نباید به این حکومت جنایت پیشه بیش از این اجازه داد تا هر غلطی خواست در خاک ترکیه انجام دهد !
  5
  43
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  احتمالا دوات ترکیه بوی الرحمن ج.ا حس کرده است . چون مثل سابق علاوه بر آنکه در ربودن ایرانیان با ج.ا همکاری نمیکند ، به دستگیری اطلاعاتی های ج.ا اقدام میکند
  4
  19
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  golden remix - استکهلم، سوئد
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. آفرین به این تیزبینی، گویا وجود مشکلات زیاد درترکیه عثمانی سبب شده تا با تمرکز رو ایران ازبار روانی مشکلاتشون کم کنن!
  3
  3
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::golden remix - استکهلم، سوئد::]. ترکیه با تمام دنیا مشکل جدی دارد، در ظاهر چنین به نظر نمی رسد، حتی به جرات می توان گفت که اگر در ایران ایدئولوژی تندی نباشد، ما هیچ مشکلی با دنیا نداریم، ترکیه با یونان و روسیه، آلمان تا حدودی، با فرانسه مشکل جدی تر از ما دارد، ارمنستان و کردها که جای خود دارد، ترکیه یک کشور پر از اضداد است که روزی از درون خواهد پاشید، استانبول که تا چند ماه دیگر شاید با زلزله به تل خاکی تبدیل شود، من ایران خودم را هرجور هست دوست دارم
  1
  5
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.