قوه قضائیه علت مرگ مشکوک شاهین ناصری در زندان را «مسمومیت دارویی» اعلام کرد

شاهین ناصری شاهد شکنجه نوید افکاریدویچه وله :قوه قضاییه ایران می‌گوید علت فوت شاهین ناصری شاهد شکنجه نوید افکاری "مسمومیت دارویی" بوده است. سازمان حقوق بشر ایران قبلا به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرده بود که سازمان زندان‌ها مرگ ناصری را خودکشی اعلام خواهد کرد.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز چهارشنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) علت فوت شاهین ناصری، شاهد شکنجه نوید افکاری کشتی گیر اعدام شده را "مسمومیت دارویی" اعلام کرد.

خداییان در پاسخ به سئوالی در مورد علت فوت شاهین ناصری گفت: «در جلسه قبل اعلام کردم که نتیجه پزشکی قانونی اعلام نشده، اما اخیرا پزشکی قانونی نظر خود را اعلام کرده و علت مرگ وی را مسمومیت دارویی اعلام کرده است.»

شاهین ناصری کارشناس بازرگانی و یک زندانی عادی و غیرسیاسی بود. آقای ناصری شاهد شکنجه نوید افکاری در زندان بود و تا پایان عمرش گفته‌های خود درباره شکنجه افکاری را پس نگرفت.

سازمان عفو بین‌الملل مرگ ناصری را مشکوک دانسته و خواستار توضیح مقامات ایرانی شده است.

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در توییتر نیز منتشر شده گفته است مقامات ایران باید  "فورا درباره علل و شرایط پیرامون ناپدیدسازی قهری و مرگ مشکوک حین  بازداشت شاهین ناصری تحقیقات موثر، کامل، مستقل و بیطرفانه  انجام دهند".

عفو بین‌الملل در ادامه بیانیه خود نوشته است شاهین ناصری، ۴۹ ساله، پیش‌تر درباره شکنجه نوید افکاری، کشتی‌گیر و معترض ایرانی  که  در شهریور ۱۳۹۹ به طور مخیفانه اعدام شد، شهادت داده بود.

به گفته عفو بین‌الملل ناپدیدسازی قهری شاهین ناصری هم‌زمان با اولین سالگرد اعدام نوید افکاری صورت گرفت.

بر اساس اطلاعات دریافت شده توسط عفوبین‌الملل، شاهین ناصری یک روز قبل از مرگش با استفاده  از تلفن یک زندانی با حداقل دو نفر در خارج از زندان تماس گرفته و طی این تماس‌های تلفنی اعلام کرده بود که از بهداری زندان تماس می‌گیرد، از بابت عدم امنیت جانی خود نگرانی دارد و در یکی از  سلول‌های انفرادی زندان و در کنار چند زندانی دیگر قرار داده شده است.
سازمان حقوق بشر: مرگ ناصری خودکشی اعلام خواهد شد
سازمان حقوق بشر ایران قبلا گزارش داده بود که"یک منبع مطلع" به این سازمان گفته است: «احتمال دارد سازمان زندان‌ها بخواهد مرگ وی را خودکشی اعلام کند. ولی آقای ناصری نه فرد افسرده‌ای بود و نه فردی که مشکل روحی داشته باشد که بخواهد خودکشی کند. زن و بچه‌دار بود و به آینده‌اش امیدوار بود. هیچ بیماری خاصی هم نداشت که بخواهد به‌خاطر بیماری فوت کند».  
شهادت شاهین ناصری درباره شکنجه نوید افکاری
نوید افکاری ۲۲ شهریور ۹۹ در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد. گزارشات مختلفی از شکنجه او برای اخذ اعتراف اجباری منتشر شد اما قوه قضاییه ایران ضمن تکذیب شکنجه افکاری گفته بود که او در شرایط عادی اعتراف کرده است.

اما در همین زمان صدای شاهین ناصری که آن زمان مشغول گذراندن دوره محکومیت خود برای جرایم غیرسیاسی در شیراز بود، پخش شد که به عنوان شاهد شکنجه نوید افکاری، این ادعا را تکذیب می‌کرد.

شاهین ناصری که کارشناس بازرگانی بود، در برگه "تحقیق از شاهد" جزئیات روزی را توصیف کرده بود که نوید افکاری را در شیراز "هنگام شکنجه" دیده است.

بر اساس این چهار ورق شهادت‌نامه، شاهین ناصری گفته است هنگامی که در اداره آگاهی شیراز بوده صدای فریاد نوید افکاری را شنیده و صحنه کتک خوردن او به دست دو مامور لباس شخصی را به چشم دیده است.

نوید افکاری سنگری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله شیرازی، دو برادرش وحید و حبیب و جوان دیگری به نام سعید دشتکی به اتهام "مشارکت فعال" در حرکت‌های اعتراضی مرداد ماه ۱۳۹۷ در شیراز محاکمه و محکوم شدند. 
آخرین گفته‌های نوید افکاری  
نوید افکاری در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد اما آخرین گفته‌های او پیش از اعدام ثبت شد.

این کشتی‌گیر از جمله درباره شکنجه‌اش گفته است: «روی صورتم پلاستیک می‌کشیدند و مرا تا مرز خفگی و مرگ پیش می‌بردند. دست‌ها و شکم و پاهایم را به وسیله باتوم و اجسام سخت به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند و مکررا با الفاظ توهین‌آمیز و رکیک اهانت می‌کردند. مرا محکم می‌بستند و در بینی‌ام الکل می‌ریختند».
+38
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  به فرض هم راست بگید چرا یه نفر باید تو زندان مسموم دارویی بشه ؟ مگه رفته سر 4 راه خریده و مصرف کرده؟ یا نکنه رفته از داروهای تاریخ گذشته پدر بزرگش مصرف کرده؟ خر خودتونید و اغای انگلیسیتون
  1
  48
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
  ۴۱
  Momiji - توکیو، ژاپن

  راستش هر چه تو رکیک ترین فحشها گشتم ، شاید فحشی که مناسب حال جنایتکاران رژیم خبیث و ملعون مذهبی ایران پیدا کنم ، متاسفانه نتیجه ای نداشت ، چون فحش ها هم در مقابل خباثت و جنایات و فساد این مافیای مذهبی ، کم میارن و شرمنده میشن!!
  1
  50
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  الهی مجتبی و نوه هات مسمومیت دارویی بگیرن و جلوی چشم هات پرپر بشن.
  1
  45
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷
  ۳۸
  rey kasravi - لندن ، انگلستان
  این روزا که دادگاه این یارو نوری را توی سوید دنبال می کنم واقعا در عجب هستم این همه مجاهدین خلقی و چپی و چریکی ضد امپرالیسم امریکا ضد سلطنت بودند و اون شاه ایران پرست را کشیدند پایین در سوید پادشاهی که خیلی به آمریکا وابسته چکار می کنند و واقعا اینا سیستم پادشاهی سنتی را واسه مردم خودشدن نمی خواستند و خودشون همه اویزون سوید دانمارک نروژ هلند و بلژیک با سیستم های پادشاهی شدند و حالا جوانان رشیدی مثل شاهین و نوید و خیلی های دیگه باید طعمه دستان کثیف اخوند و سپاه وحشی بشوند.ننگ بر هر چه چریک فدایی و اقلیت و اکثریت مجاهد و جنگلی و توده ای جبهه ملی و ....
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۱
  ۴۴
  golden remix - استکهلم، سوئد
  جانی ترین رژیمی که دنیا به خودش دیده و باهاش معامله کرده و دم از حقوق بشر زده .
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.