آماده‌باش نیروهای حشد الشعبی پس از شکست در انتخابات اخیر عراق

العربیه :مقتدا صدر، روحانی شیعه و رهبر جریان صدر گفت که تاخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق و اختلافات سیاسی در مورد چگونگی تعامل با صندوق‌های رای آسیب زیادی به اعتماد مردم وارد می‌کند.

صدر، شامگاه سه‌شنبه، 12 اکتبر، نسبت به ارتکاب اقدامات محاسبه‌نشده هشدار داد و خواستار خویشتنداری گروه‌های سیاسی شد.

همزمان گروه شبه‌نظامی حشد الشعبی، پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات و شکست در انتخابات پارلمانی اخیر عراق، به نیروهای خود آماده‌باش داد و اعلام کرد، در صورت غیبت افراد در مراکز نظامی اقدام به اخراج آنها خواهد کرد.

مقتدا صدر در واکنش به این اقدام حشد الشعبی در صفحه توییتر خود نوشت: «اختلافات سیاسی و تاخیر در اعلام نتایج انتخابات پیش از ضرر به ائتلاف‌های سیاسی باعث آسیب به مردم می‌شود چرا که چنین اقداماتی به کاهش سطح خدمات‌رسانی و تشدید فعالیت‌های تروریستی منجر خواهد شد.»

وی افزود که همه را به خویشتن‌داری، حفظ وحدت ملی و التزام به روش‌های قانونی در صورت اعتراض به نتایج انتخابات دعوت می‌کنم.

بسیاری از اشخاص و گروه‌های سیاسی نسبت به واکنش‌های تندروانه به نتایج انتخابات پارلمانی عراق هشدار دادند.

ائتلاف «فتح»، شاخه سیاسی گروه‌های شبه‌نظامی مسلح با رد نتایج اولیه انتخابات عراق، به نیروهای خود اعلام آماده‌باش داد و خواستار بازگشت همه عناصر خویش به مراکز نظامی شد.
انتخابات عراقاحمد الاسدی، سخنگوی ائتلاف فتح به تلویزیون «النجباء» گفت که مخاطب اعتراض آنها ائتلاف‌های سیاسی نیستند بلکه این اعتراض به کمیسیون انتخابات عراق است که در اعلام نتایج تردید می‌کند.

از سویی کاخ سفید برگزاری انتخابات عراق را تبریک گفت و خواستار تایید هر چه سریعتر نتایج آن شد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشست با خبرنگاران گفت: «به حکومت عراق برای برگزاری انتخابات زودهنگام تبریک می‌گویبم. پس از تایید نتایج انتخابات، امیدواریم هر چه زودتر پارلمان و دولت جدید عراق تشکیل شوند.»

وایولا فون کرامون، مسئول ناظران اتحادیه اروپا، هم گفت که انتخابات عراق به خوبی مدیریت شد و آرامش و امنیت خوبی را در روز رای‌گیری شاهد بودیم.

او اظهار داشت که رای‌دهندگان به آسانی و بدون ممانعت رای خود را به صندوق انداختند و افزود: «اتحادیه اروپا با 100 ناظر و 59 دیپلمات بر روند انتخابات عراق نظارت کرد.»

کمیسیون انتخابات عراق نیز سه‌شنبه اعلام کرد که پذیرای اعتراض و شکایات نسبت به نتایج انتخابات پارلمانی اخیر است.

خبرگزاری رسمی عراق روز گذشته اعلام کرد که 97 زن در انتخابات پارلمانی برنده شدند.

بنا به نتایج اولیه، ائتلاف صدر با کسب 73 کرسی پیشتاز این انتخابات است.

ائتلاف «تقدم» با 38 کرسی و ائتلاف «دولت قانون» با 37 کرسی نیز به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.
+2
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  دمکراسی به سبک اسلامی امامی. در اسلام همه آزاد هستند. هر کسی‌ می‌‌تواند مخالف باشد. به شرط اینکه مخالف اسلام نباشد. حالا ۱۰۰ توله بسیجی بیار و بگو. تفسیر کنید. خودشان هم نمی‌‌دانند. چه آش شله قلمکار این اسلام است. به آخوند گفتند. در اسلام روح و معجزه هم وجود دارد. گفت ۱۰۰ در صد.مثلا پسر من شهید شده. ولی زنش هر سال یک بچه می‌‌زاد. از صدر اسلام تا کنون.ما این معجزه را تجربه می‌‌کنیم
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.