گفتگوی وزیر خارجه ایران و آذربایجان و دعوت از یکدیگر برای سفر به تهران و باکو

بی بی سی :حسین امیرعبداللهیان و جیحون بایراموف وزرای امور خارجه ایران و جمهوری آذربایجان در یک تماس تلفنی درباره تحولات در روابط دو جانبه صحبت کردند و از یکدیگر برای سفر به تهران و باکو دعوت کردند.

بنابر گزارش‌ رسانه‌های ایران، در این مکالمه حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران بار دیگر تاکید کرد: "توقع ایران این است که مشکل تردد ترانزیتی کامیونها مرتفع شود".

به گزارش خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان در ادامه گفته "ایران و جمهوری آذربایجان دشمنانی دارند و طرفین نباید به دشمنان فرصت اختلال در مناسبات بین دو کشور را بدهند و نگرانی‌ها را باید از طریق گفتگو و همکاری حل و فصل کنند".

بر اساس این گزارش، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز وعده داد که آزادی دو راننده کامیون ایرانی "پیگیری می‌کند".

پیشتر دولت آذربایجان دو راننده ایرانی را به اتهام "عبور غیرقانونی از مرز" و ورود از ارمنستان به آذربایجان بازداشت کرد. ایران خواهان "آزادی فوری" این رانندگان است.
مشکل از کجا آغاز شد؟
ایران و جمهوری آذربایجان در هفته های اخیر تنش لفظی کم سابقه ای با هم داشته اند به طوری که کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران جمهوری آذربایجان را متهم به زمینه‌سازی برای جنگ کرده و ارتش ایران هم در نزدیکی مرز دست به یک مانور زد.

این مانور ایران پس آن صورت گرفت که ترکیه و جمهوری آذربایجان رزمایشی را به نام "سه برادر" که پاکستان نیز در آن شرکت کرده بود، برگزار کرد. دو کشور ترکیه و جمهوری آ ذربایجان پس از مانور ایران باز دست به مانور مشترک دیگری با نام "برادری خلل‌ناپذیر"در منطقه نخجوان آذربایجان که هم‌مرز با ایران است زدند.

در جریان جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان، باکو توانست مناطق اشغالی خود را از ارمنستان پس بگیرد. بدین ترتیب بخشی از جاده گوریس قاپان (گوروش قافان) که مسیر اصلی ترازیت و انتقال بار کامیون‌های ایرانی به ارمنستان است در پی توافق آتش‌بس در کنترل جمهوری آذربایجان در آمد. بعدتر باکو اعلام کرد که از کامیون‌ها و تریلی هایی که از ایران از مسیر ۲۱ کیلومتری جاده گوریس- قاپان عبور می‌کنند، مالیات جاده و هزینه حمل و نقل بین المللی می‌گیرد.

تا چند ماه پیش، این جاده کامل در کنترل ارمنستان بود و تردد کامیون‌های ایرانی در آن بدون هیچ محدودیتی انجام می‌شد.

علاوه بر مسیر حرکت ترانزیتی کامیون‌ها، ایران می‌گوید اسرائیل در همکاری نظامی با جمهوری آذربایجان به نزدیکی مرزهای ایران آمده و این کشور حضور فیزیکی اسرائیل در مرزهای شمالی اش را تحمل نمی‌کند. رئیس جمهوری آذربایجان اما این اظهارات را رد کرد.

در این میان، دیدار وزیر خارجه ارمنستان از تهران، نیز باعث بروز حساسیت‌های بیشتری در روابط ایران و جمهوری آذربابجان شد.

با وجود تحولات دیپلماتیک اخیر امروز نیز رسانه‌های داخلی ایران گزارش دادند که دادستان‌های کل ایران به ارمنستان رفته و در دیدار با همتای ارمنی خود به بررسی وضعیت رود ارس و حقوق حوضه آبریز رودخانه پرداخته‌اند.
+39
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن
  اسرائیل نه تنها دشمن قدرتمندیه برای رژیم اخوندا بلکه دوستی اش با کشور ضعیفی مثل اذربایجان باعث شده رژیم اخوندی ناچار بشه از اذربایجان ناچیز حساب ببره.
  46
  39
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۹
  ۴۲
  sahandogli - لندن، انگلستان

  ایران دو روز هارت و پورت کرد بعد سر جای خود نشست. اگر واقعا ایران دنبال اسراییل است نباید آن را در آذربجان جستجو کرد بلکه اسراییل در تمام نقاط حساس ایران و سازمانهای اطلاعاتی نفوذ کرده است و این تهمت زنی ایران به نوعی توجیح عاجز ماندن در مقابل اسراییل است. اسراییل 30 سال است که با آذربایجان همکاری می کند همانطور که ایران کشور را مستعمره روسیه و چین کرد و نفت و پول ایران مفت به لبنان سوریه و ونزولا می دهد. آذرابایجان نه عراق و نه یمن است در مقابل آرتیست بازی ایران ایستاد و ساکتش کرد. ایران به آذابایجان و ترکیه نیاز حیاتی دارد و توافق آنها با ارمنستان ایران را از تمام معادلات منطقه حذف می کند و ارمنستان را از وابستگی به ایران و روسیه نجات می دهد و این است که ایران را ناراحت می کند.
  84
  28
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۴
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  اگر ما مردم ایران با عرضه بودیم.الان داشتیم درباره استاندار علی اف حرف می زدیم.و امثال این قرقره یو از پشت کیبورد برا ما رجز نمی خوند.واقعن پان ترکای ایران همون گربه کوره هستن.چه در ایران چه در ترکیه علیه کردها و هم ارامنه.هم تو تاریخشون هر هر ظلمی که بوده علیه اقوام اصلی منطقه انجام دادن و بازهم متوقع هستن که آدم حسابشون کنین.حقا که رضا شاه در حق برخی از این پیشه وری مسلکها خوب روشی بکار میبرد!
  18
  91
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲
  ۴۴
  golden remix - استکهلم، سوئد

  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. شما در مازندران جیب توریست ها را نزن، کتکشان نزن این خودش کمک بزرگی به ایران هست.
  88
  14
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  ایران هارت و پورت نکرد. آخوند‌ها هارت و پورت کردند.ربطی به ایران ندارد. کوشش نکنید. زیر قبا پان ترکیست نیش. به ایرانی‌‌ها بزنید. اگر ذره از اندیشه دارید. از آب گل الود ماهی‌ نگیرید. ما ایرانی‌‌ها با کسی‌ دعوا نداریم. به همسایگان احترام. کما پیش .مثل زمان قبل از آخوند. ولی بدور از آخوند. هر کسی‌ هم اتحاد ایران را زیر پرسش می‌‌برد. حالا از هر گوشه.پیش وری مسلک. یا رجب دوست. نباید حیران باشد.که با مقاومت مواجه. شما وسط دعوا نرخ مشخص می‌‌کنید. یک بار گفتم. اول ثابت کند. سخنگو ترک‌ها ایران هستید. بعد مدعی ارث و میراث شوید.فکر می‌‌کنم هموطن ترک ما از زمان نادرشاه تا آقا محمد خان.و ستار خان ‌ها ، به مریدان عثمان به اندازه کافی‌ نشان دادند.اون طرف هم از کانادا . یا میلیونر که مدام .سر فحش به ترک. مغول. می‌‌کشد. ربطی به ایران ندارد. وطن پرست دست پخته شیخ علی‌ است. روی دیگر سکه .کسی‌ است. که هر گونه هارت و پورت شیخ علی‌ به ایرانی‌ می‌‌بندد.تاریخ ما مثل یک کتاب است. کسی‌ که نخواند.فقط صفحه اول را می‌‌بیند. بی‌ دلیل نیست.که فرصت طلبی می‌‌کند.
  10
  70
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. یه جور درباره اذربایجان و ترکیه میگی که انگار هر کی ندونه داری درباره ابرقدرتها نظر میدی!1. این دوتا کشور خودتم میدونی اذربایجان که بدون ترکیه و اسرائیل توان نظامیش دربرابر ایران درحد یک استان هست.و ترکیه هم اقتصادش با ایران گره خورده و قط اقتصادی با ترکیه بیشتر طرف ترک رو متضرر میکنه بخاطر حجم واردات ما.شما فعلا بپا گا ترکیه قط نشه زمستون نزدیکه. بعدشم انقد ایران ایران نکن.این خامنه ای و سپاه اسلامی است نه کشور ایران . اذربایجان که مدعی خاک ماست چرا پاپس کشیده ؟. از چی میترسین ؟. شما که با اوهام خودتون 40میلیون طرفدار دارین؟. خب معطل چی هستین؟. همونقدر که تو سایت نسبت شما به ایراندوستان یک به ده هست . نسبت انگلهای خردوغانی در ایران هم همینطوره. اگر می بینی جوابتونو نمیدن چون تهدید جدی به حساب نمیاین
  12
  73
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  golden remix. چشم. شما هم بگرد ببین شعور و شخصیتت رو کجا جا گذاشتی پیرمرد!! خیلی وقته انگشت نما داری میگردی تو سایت
  7
  63
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹
  ۵۵
  Ahmad1345 - گوتنبرگ، سوئد

  گذشت زمان منتهی به افکار عجیبی میشود. یک باره یک تعداد از هموطنان به شکل نامفهوم طرفدار جمهوری ملاها شدند! جمهوری ملاها زیاد بد نیست چون مجاهدین و چپ ها را کشت! جمهوری ملاها زیاد بد نیست چون با "ترکها" درگیر شده! جمهوری ملاها زیاد بد نیست چون با همه در افتاده! (منفی دادن را فراموش نکنید !)
  60
  7
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۲
  ۴۴
  golden remix - استکهلم، سوئد
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. لااقل شما دیگه از شعور و شخصیت حرف نزن آمار تو و گروهت را دارم، یک عده تفرقه انداز لوزر که جز توهین و فحش دادن هنر دیگری نداردید .
  12
  2
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۴
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  golden remix. استاد آمار و گرا!!. حتمن شعور متعلق به تو و طایفه تو هست که به یک استان و مردمش دربست توهین می کنی!. تو که دلت با خردوغان و علی خرطوم هست چرا اینجا فارسی می نویسی.برو همون پیش همولایتی هات!اینجا صدها بار به من به استان من توهین شد در حالیکه من جز ترک عثمانی رو هدف نگرفتم.اگه یکی میگه هندی و افغانی و پاکستانی و کرد بی وطن توهین نیست ؟تفرقه نیست.اما ترک عثمانی بهتون بر میخوره.خب بخوره.وقتی امثال تو دشمن من باشن پس من راه درست رو برای کشورم دارم میرم. همینقدر که شعورش رو دارم خلاف یه عده رو بنام یه قوم نمی نویسم مشخصه که تو رو سیلیکون ولی هم ببرن دنبال چیپس و پفک میگردی!!خخ
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۲
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::golden remix - استکهلم، سوئد::]. Rahjoo با متانت و درایت سخن می گوید، مسائل را از دید تاریخی بیان می کند، اگر تو ایرانی هستی، هموطن ما هستی و در جنگ ممکن است به تو هم اسیب برسد، بمب که از آسمان می ریزد که ادرس نمی شناسد، در مقابل یورش بیگانه همه ی ما با هم هستیم، درون خانه اگر اختلاف داشته باشیم قابل حل است، همانطور که پدران تو از این سرزمین دفاع کردند، تو هم شهامت داشته باش،
  0
  2
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.