آثار دوازده هزار ساله از احتمال استفاده انسان از تنباکو

بقایای سوخته یکی از دانه های تنباکو که در یوتا کشف شدبی بی سی :پژوهشگران می گویند کشف چهار بذر سوخته تنباکو در یک اجاق باستانی حاکیست که شاید ساکنان اولیه آمریکا ۱۲۳۰۰ سال پیش از این گیاه استفاده می کردند.

این حدود نه هزار سال قدیمی تر از شواهدی است که تا پیش از این از استفاده انسان از تنباکو به دست آمده بود.

محققان معتقدند که شکارچیان-گردآوران در صحرای بزرگ "سالت لیک" (دریاچه نمک) ممکن است این ماده را می مکیده یا دود آن را استنشاق می کرده اند.

تا پیش از این قدیمی ترین شواهد استفاده از تنباکو، یک پیپ ۳۳۰۰ ساله بود که در آلاباما کشف شده بود.

باستان شناسان این دانه های یک میلیمتری را در محوطه موسوم به "ویشبون" پیدا کردند که یک اردوگاه کهن در این صحرا واقع در شمال ایالت یوتا در غرب آمریکا است.

آنها در این محوطه بقایای یک اجاق قدیمی را پیدا کردند که دور آن را آثار عتیقه سنگی و استخوانی احاطه کرده بود. اینها شامل استخوان اردک، ابزارهای سنگی، و یک نوک نیزه با نشانه هایی از خون ماموت یا نوعی فیل بود.

دانشمندان در مقاله ای علمی در نشریه رفتار انسانی "نیچر" می گویند که یافته های تازه حاکیست که شکارچی-گردآوران بومی آمریکا ممکن است هنگام پختن غذا یا ساخت ابزار از تنباکو استفاده می کردند.
این دانه ها در صحرای بزرگ سالت لیک در شمال یوتا پیدا شدگیاه تنباکو، حاوی ماده اعتیاد آور نیکوتین، بومی قاره آمریکاست.

با رسیدن اروپایی ها به آمریکا در پایان قرن پانزدهم کشت و توزیع تنباکو در سطح گسترده شروع شد.

دارون دوک از گروه تحقیقات مردم شناسی غرب دور به نشریه "نیو ساینتیست" گفت: "دانه های تنباکو شگفتی بزرگی بود. اینها بسیار ریز هستند و به ندرت در طول زمان حفظ می شوند."

"این حکایت از آن دارد که مردم نسبتا زود به خواص نشئه کننده تنباکو پی بردند، یعنی خیلی پیش از آنکه کشت و زراعت آن در هزاران سال بعد شروع شود."

امروز صحرای بزرگ سالت لِیک یک دریاچه خشک است، اما ۱۲۳۰۰ سال قبل یک ناحیه بزرگ مردابی بود.

آقای دوک درباره آن گردآوران-شکارچیان گفت: "اطلاعات ما از فرهنگ آنها اندک است. برای من چیزی که در این یافته بیشتر باعث کنجکاوی می شود دریچه ای است که به روی یک فعالیت ساده اجتماعی در گذشته ای غیرمدون می گشاید. قوه تخیل هم اینجا واقعا افسار پاره می کند."
+2
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  اون بقایای سوخته ته سیگار جنتی است افتاده رو فرش رییس قبایل کومانچی
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.