دادگاه حمید نوری؛ جلسه به تشنج کشیده شد

بی بی سی :بیست و هفتمین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم سوئد متشنج شد و قاضی دستور تنفس داد. حمید نوری متهم به مشارکت در اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال ۶۷ است.

در این جلسه حسین سید احمدی که چهار تن از اعضای خانواده‌اش اعدام ‌شده‌اند درباره اعدام برادرش محسن سید احمدی در کشتار ۱۳۶۷ در زندان گوهردشت شهادت داد و با اشاره به "قتل" شماری از اعضای مجاهدین در کمپ اشرف، نیروی قدس سپاه را "تروریست" خواند. حمید نوری در پاسخ سازمان مجاهدین را "جنایتکار" خواند و جلسه به تشنج کشیده شد و قاضی تنفس داد.

حسین سید احمدی به عنوان شاکی در دادگاه حاضر شد.

در این جلسه همچنین خدیجه برهانی زندانی سیاسی سابق که شش برادرش اعدام شده‌اند، به سوال‌های دادستان سوئدی دادگاه پاسخ داد.

کنت لوئیس وکیل خدیجه برهانی در معرفی او گفت متولد ۱۳۴۷ است و شش برادرش را حکومت ایران کشته است. به گفته کنت لوئیس، حسین و احمد برهانی اردیبهشت ۶۷ از قزوین به زندان گوهردشت منتقل و در کشتار زندانیان سیاسی اعدام شدند.

یک برادر دیگر خدیجه برهانی در سال‌ ۶۰ در قزوین و دیگری در زندان اوین تهران اعدام شده‌اند. به گفته خانم برهانی، دو برادر دیگر او نیز در دو عملیات‌ چلچراغ و فروغ جاویدان کشته شدند.

خدیجه برهانی خود در سال ۱۳۶۰ در ۱۲ سالگی در قزوین دستگیر اما با ضمانت آزاد شد و در سال ۱۳۶۴ از ایران خارج شد و به مجاهدین پیوست.

بنابر شهادت خانم برهانی، حسین برهانی در سال ۱۳۶۰ در قزوین در ۱۷ سالگی به اتهام فروش نشریه مجاهد دستگیر و به حبس ابد محکوم شده بود.

خدیجه برهانی می‌گوید سال ۱۳۶۷ از طریق سازمان مجاهدین از اعدام‌ها اطلاع پیدا کرده است و سپس خانواده‌اش مرگ برادرش حسین برهانی در زندان گوهردشت را به او اطلاع داده‌اند.

او به دادگاه گفت: "پس از مراجعه مادر، ساعت مچی حسین را تحویل می‌دهند اما از احمد هیچ چیز تحویل نمی‌دهند".

خدیجه برهانی می‌گوید پدرش ابوالقاسم برهانی از روحانیون شناخته شده قزوین و امام جماعت مسجد جامع شهر بود. او می‌گوید ماموران سپاه پدر و مادرش را هم بارها "شکنجه" کرده‌اند و به خانه‌شان "مواد آتش زا" پرتاب می‌‌شده است.

وکلای حمید نوری از خدیجه برهانی سوالی نکردند.

حمید نوری ۱۸ آبان ۱۳۹۸ (نهم نوامبر ۲۰۱۹) به ظن مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی مجاهد و چپ در زندان گوهردشت در تابستان سال ۱۳۶۷، به محض ورود به فرودگاه استکهلم بازداشت شد. او که ۶۰ سال دارد به اتهام نقض فاحش قوانین بین‌المللی (جنایت جنگی) و قتل در این دادگاه محاکمه می‎شود.

حمید نوری و وکلایش این اتهام‌ها را رد کرده و می‌گویند علیرغم فعالیت در زندان اوین، جز برای کارهای اداری به زندان گوهردشت نرفته و در زمان کشتار زندانیان سیاسی در مرداد و شهریور سال ۱۳۶۷ به خاطر تولد فرزندش در مرخصی بوده است.

ایران تریبونال، نهاد زندانیان سیاسی دهه شصت، بازماندگان کشته‌شدگان و فعالان مدنی، جریان محاکمه را در شبکه‌های اجتماعی "دیدبان ایران" زنده پخش می‌کند.

قوانین قضایی سوئد اجازه می‌دهد که صدای دادگاه زنده پخش شود.
+57
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  به یقین این دادگاه این فرد را محکوم خواهد کرد ولی این باعث نمیشود که فراموش کنیم که اکثریت مجاهدین و چپول ها با زور و ترور کار خودشان را پیش می بردند و خیانت ان ها به ملت ایران مسجل است.
  13
  71
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Thailand - پاتایا، تایلند

  امیدوارم تمامی مزدورها و جنایتکارهای رژیم کثیف و پلید آخوندی به سزای اعمال ننگین و پلیدشون برسند.
  8
  61
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::] خود دادگاه هم میدونه که خط و مشی تک تک گروهای سیاسی ایرانی چی بوده و چی هست! ولی هیچ توجیهی برای قتل عام و شکنجه سراسری نوجوان و جوان و زن و مرد , و دفن در گورهای بی نام و نشان چون خاوران و غیره موجه نیست. حتا اَگه ترور کرده باشن. حتا اگه جاسوس باشن. یا هر چیز دیگه! فراموش نکنید همونطور که مخالفان نوری با مدرک و دلیل حضوری یا از طریق اسکایپ , میتونن روایات و شواهد خودشون رو برای دادگاه تشریح بکنن. موافقان نوری هم میتونن به نفع ایشون در دادگاه شرکت بکنن.
  6
  34
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. در این مورد بخضوص من صد در صد با شما همراهم و اضافه کردم که حتما باید این ماجراهای زشت و خوف انگیز محکوم شود ولی نه اینکه گروه های تروریست و جنایتکار با مظلوم نمائی پشت ان پنهان شوند و این رای را دلیلی بر حقانیت اعمال خودشان پنداره کنند زیرا این ها هم بعلت تنگ نظری و اعتماد کورکورانه و باطل به یک جریان فکری باید برای جنایات خودشان محاکمه شوند.
  4
  17
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. در این سخن اطلاعات من اندک و من فقط ناقل سخنان شخص دیگری هستم. به گفته ی او چون در دنیای امروز "هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمیگیرد" و این محاکمات هزینه های هنگفتی دارد، یک گروه نفتی هزینه ی وکلا و دیگر هزینه ها را می پردازد تا در جائی دیگر امتیازات چند بیلیون دلاری اقتصادی از دولت مستقر در ایران بگیرد. در مشابه این موارد دیدید که حزب دموکرات امریکا پرونده ی خاک خورده ی قاشقچی را دوباره به بهانه های حقوق بشر دروغین امریکائی مطرح کردند و بعد از تنظیم قراردادهای چندین بیلیون دلاری نفت و خرید اسلحه توسط عربستان این پرونده هم به زیر میز رفت. یک مورد دیگر همکاری احزاب چپول اروپائی با این جریان است تا به تعداد ارای خودشان بیافزایند و منافع اقتصادی و سیاسی عامل تشکیل این محاکمات است. با این همه دنیای سیاست از این ها بسیار کثیف تر و حقوق بشر امروزه ملعمه ای برای گرفتن امتیازات اقتصادی در حد کلان هستند.
  7
  15
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  اگر صرفا بپرسن تنها کار مفید جمهوری اسلامی چی بود . همین اعدام کردن های مجاهدای خائن بود . مگر کم حضرات مثلا مجاهد مردم به بهانه مبارزه با پهلوی و جری کردن مردم کشتن که حالا ادعا هم دارن .
  13
  5
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.