فرمانده نیروی قدس سپاه یک روز پس از انتخابات عراق به بغداد رفت

 اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسدارانگزارش‌های منابع عراقی حاکی است که اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران یک روز پس از انتخابات پارلمانی این کشور، در سفری اعلام نشده وارد بغداد شده است.

روزنامه «شفق» چاپ عراق از قول یک منبع دولتی گزارش داد که سردار قاآنی روز دوشنبه ۱۹ مهرماه با مقامات عراقی و رهبران احزاب سیاسی دیدار کرد تا موضع آن‌ها را در ائتلافات آتی برای در اختیار گرفتن دولت آینده عراق هماهنگ کند.

سفر آقای قاآنی به عراق برای هماهنگی احزاب عراقی در حالی است که در اعتراضات خیابانی گسترده دو سال پیش، قطع نفوذ ایران و مداخله این کشور در امور داخلی عراق یکی از شعارهای اصلی معترضان بود. معترضان عراقی کنسولگری ایران در کربلا و نجف را نیز به آتش کشیدند.

تحت تاثیر این اعتراضات، انتخابات پارلمانی چند ماه پیش از موعد و روز یکشنبه ۱۸ مهرماه برگزار شد که گزارش‌ها حاکی است میزان مشارکت مردم در آن بسیار پایین بوده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که میزان مشارکت اندک مردم در انتخابات می‌تواند نشانه عدم اطمینان و اعتماد آن‌ها به تغییر وضعیت کشور از طریق صندوق آرا باشد.

همچنین به رغم تشویق دولت برای ثبت‌نام افراد مستقل، انتظار می‌رود باز هم اکثریت مجلس در دست گروه‌های شیعه حاکم کشور و احزاب شیعه مانند طرفداران مقتدی صدر، روحانی جنجالی که خواهان خروج نیروهای آمریکایی از کشور است، باشد.

احزاب پرقدرت رقیب نیز عمدتا گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران هستند و انتظار می‌رود که آن‌ها اکثریت مجلس را در دست بگیرند.
+11
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.