کشف شراب‌سازی ۱۵۰۰ ساله دوره امپراتوری بیزانس در اسرائیل

وسعت این شراب‌سازی برای باستان‌شناسان غیرمنتظره بودبی بی سی :باستان‌شناسان می‌گویند یک مجتمع شراب‌سازی به قدمت ۱۵۰۰ سال، که گفته می‌شود بزرگترین کارخانه در نوع خود در آن زمان در جهان بود، در اسرائیل کشف شده است.

پنج وسیله آب‌میوه‌گیری (فشار) در کارخانه شراب‌سازی بزرگ دوره امپراتوری بیزانس، در شهر یَبنه در جنوب تل‌آویو، از زیر خاک کشف شده است. تخمین زده می‌شود که این کارخانه دو میلیون لیتر شراب در سال تولید می‌کرده است.

شراب‌ها پس از یک فرآیند تولید پیچیده، به منطقه دریای مدیترانه صادر می‌شده‌اند.

کارشناسانی که روی این سایت کار کرده‌اند می‌گویند که از وسعت و اندازه آن شگفت‌زده شده‌اند.

قرار است پس از اتمام کارهای حفاظتی آثار تاریخی، این مجموعه به یک جاذبه گردشگری و بازدید عموم تبدیل شود.
این شراب‌ها در کوزه‌هایی سفالی بنام غزه پرورده و جاافتاده می‌شدند، که بسیاری از آنها سالم در محل یافت شده‌انداین مجتمع شامل پنج دستگاه آب‌میوه‌گیری (فشار) است که در وسعتی به اندازه یک کیلومتر مربع گسترده شده است؛ همچنین انبارهایی برای پرورده و جاافتادن شراب و در بطری کردن آنها، و کوره‌هایی کوزه‌پزی هم برای نگهداری آنها مورد استفاده قرار می‌گرفت.
وسعت این سایت یک کیلومتر مربع استمحصول نهایی بنام شراب غزه و اَشکِلون شناخته می‌شد، که از این بنادر به اروپا و شمال آفریقا و آسیای صغیر صادر می‌شد.
طاقچه‌های تزئینی به شکل مخروط نشان می‌دهد که صاحبان کارخانه بسیار ثروتمند بودنداین شراب از نظر کیفیت در سراسر منطقه مدیترانه شهرت داشت، اما در هر حال در آن زمان شراب برای بسیاری از مردم کالای اصلی و پرمصرفی بود.

جان سلیگمن، یکی از مدیران این حفاری می‌گوید "شراب منبع اصلی تغذیه بود، همچنین یک نوشیدنی بی‌خطر، چرا که آب اغلب آلوده بود".
ده ها هزار قطعه کوزه در محل پیدا شده است
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.