معاون سپاه: طالبان به درک درستی از نقش اقوام و زنان رسیده و با داعش متفاوت است

معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته هیچ "تهدید سختی" از طرف همسایگان متوجه جمهوری اسلامی ایران نیستبی بی سی :سرتیپ عباس نیلفروشان، معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفته است طالبان که کنترل افغانستان را به دست گرفته با دو دهه پیش "تغییر کرده"، "با داعش متفاوت است" و"به درک درستی از نقش اقوام و زنان" در افغانستان رسیده است.

آقای نیلفروشان به خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران گفته است: "به نظر من طالبان امروز به این نتیجه رسیده که کشور افغانستان از اقوام و مذاهب گوناگون تشکیل شده و مجموعه آن‌ها کشور افغانستان را شکل داده و به نظر من طالبان به درک درستی از این موضوع رسیده است که نمی‌توانند نقش اقوام و همچنین نقش جامعه زنان در افغانستان را نادیده بگیرند".

معاون عملیات سپاه پاسداران گفته است که "آنچه که در صحنه میدانی مشاهده می‌شود تغییر رفتار امروز طالبان با ۲۰ سال گذشته کاملاً مشهود است".

مقام‌های ایرانی مدتی است که می‌گویند که دیدگاه‌های طالبان با زمان حمله آمریکا به افغانستان پس از یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ تغییر کرده است. ایران پیش از سقوط دولت محمداشرف غنی گفته بود که طالبان واقعیتی سیاسی در افغانستان است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

مدتی پیش از تسلط طالبان بر افغانستان و در اختیار گرفتن دولت این کشور، تماس‌های علنی شماری از رهبران ارشد این گروه با مقام‌های ایرانی افزایش یافته بود. از جمله رهبران این گروه در تهران با وزیر خارجه وقت ایران ملاقات کرده بودند.
دیدار محمدجواد ظریف وزیر خارجه وقت ایران با با عبدالغنی برادر از رهبران ارشد طالبان در تهراندر تازه‌ترین اظهارات درباره گروه طالبان، معاون عملیات سپاه گفته است "تفکر طالبان با تفکرات داعش کاملا متفاوت است و در همین مدت کوتاه تسلط طالبان بر افغانستان، مقابله آنها با تحرکات داعش کاملا مشهود است".

سرتیپ نیلفروشان گفته است "امروز با طالبان سال ۲۰۰۰ تفاوت‌های فراوانی دارد اما تعیین نوع مواجهه ما با طالبان نیازمند زمان است و فعلا زود است که در این زمینه اظهار نظر کنیم. تامین امنیت مرزها، موضوع مقابله با قاچاق و از همه مهمتر وضعیت مردم مظلوم افغانستان از جمله دغدغه‌های ماست اما برای نوع مواجهه با طالبان باید منتظر ماند و دید که آیا سیاست‌های اعلامی این گروه با سیاست‌های اعمالی آن تا چه میزان تطابق و هم خوانی دارد".

معاون عملیات سپاه در اظهارات خود آمریکا و اسرائیل را متهم کرده که در صدد درگیر کردن جمهوری اسلامی ایران در مرزهای شرقی (افغانستان) و مرزهای غربی (با اقلیم کردستان عراق) هستند اما در عین حال گفته است که ایران نگرانی‌ای از درگیری احتمالی با اسرائیل ندارد.

سرتیپ نیلفروشان گفته اسرائیل "در محاصره کامل جمهوری اسلامی قرار دارد. آنها تلاش مذبوحانه‌ای می‌کنند تا در پوشش فعالیت‌های اقتصادی گروه‌هایی را برای جمع‌آوری اطلاعات از ایران در کشورهای همسایه ساماندهی کنند اما غافل از آن هستند که انقلاب اسلامی در بین ملت‌های منطقه ریشه دوانده است و هیچکدام از ملت‌های منطقه حاضر به تحمل چنین وضعیتی نیستند".

این مقام ارشد نظامی در ایران گفته است که هیچ "تهدید سختی" از طرف همسایگان متوجه جمهوری اسلامی ایران نیست.

معاون عملیات سپاه گفته است که ایران "برای قدرتمند شدن از هر سلاحی به جز سلاح هسته‌ای که منع شرعی فرمانده معظم کل قوا را به‌دنبال دارد استفاده می‌کند".
+8
رأی دهید
-59

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  کیخسرو - کلن ، آلمان

  داعش شیعه به عقد داعش سنی در اومد. مبارکه ایشالله!
  3
  27
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  تنها فرق حکومت ایران این هست که زنان یه مقدار آزادی. بیشتر دارن وگرنه هیچ تفاوتی بین طرز تفکر طالبان. و حکومت ایران وجود نداره
  1
  27
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  منار به موضع تولد ادم دروغگو.
  2
  20
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  طالبان یه گروه تروره، یه گروه تروریستی هیچ حساب کتابی نداره،حتی برای حامیاش،یعنی ممکنه در اینده برای پاکستان هم شاخ بشه،چه برسه جمهوری اسلامی .
  4
  18
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  نظر اغاتون هم به نظر طالبان خیلی نزدیکه
  5
  22
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  grizzly - برلین، آلمان
  این دیگه چه احمقیه!! همین الآن طالبان درحال جابجا کردن شیعیان افغانستان به جاهای دیگه است تا از مرز ایران دور بمانند یا اصلاً از افغانستان بروند تا اگر طالبان بخواد کاری علیه جمهوری اسلامی انجام بده خیالش از طرف شیعیان داخل افغانستان راحت باشه، این بمبگذاری ها در مساجد شیعیان بعید نیست که با چراغ سبز خود طالبان باشه
  5
  14
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  طالبان ، داعش ، ج.ا ، القاعده ، کمونیسم استالین ....همه سر و ته یک کرباسند . بزودی همه به زباله دا تاریخ ریخته خواهند شد ، همانطور که نازیسم دیگر جایی در بین حکومت های روی کره زمین ندارد
  5
  7
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.