در ایران جمعیت پسران آماده ازدواج ، دو برابر دختران است

جمعیت دختران در سن ازدواج کمتر از جمعیت پسران است ایندیپندنت فارسی :یک جمعیت‌شناس اعلام کرد که جمعیت پسران در سن ازدواج در ایران، دو برابر جمعیت دختران در سن ازدواج است؛ به‌ طوری‌ که در مقابل هر ۱۰۰ دختر در سن ازدواج، ۱۹۱ پسر در سن ازدواج وجود دارد. به گفته محمود مشفق، این امر نشان‌دهنده «فقدان توازن جنسیتی» در سن ازدواج است.

نگرانی‌های حکومت از کاهش تعداد دختران در سن ازدواج در سیاست‌های جمعیتی جمهوری اسلامی ایران ریشه دارد که علی خامنه‌ای در سال ۱۳۹۲ آن را ابلاغ کرد. پس از ابلاغ این سیاست‌ها، کلیه دستگاه‌های سیاست‌گذاری و اجرایی ایران موظف شدند سیاست افزایش جمعیت را دنبال کنند.

از سال ۱۳۹۲ تاکنون، برای تحقق خواست رهبر جمهوری اسلامی ایران، اقدام‌های متعددی مثل حمایت از ازدواج کودکان، ممنوعیت عقیم سازی، و جلوگیری از آموزش روش‌های پیشگیری از بارداری انجام شد. با این حال هیچ‌یک از این اقدام‌ها تاکنون نتوانسته‌اند جمهوری اسلامی را به هدفش برای افزایش جمعیت شیعه نزدیک کنند، چرا که مطالعات آماری نشان می‌دهد جمعیت دختران در سن ازدواج کمتر از جمعیت پسران است و حتی اگر دختران ۱۵ تا ۱۸ ساله را هم در سن ازدواج محسوب کنند، باز هم توازن ایجاد نمی‌شود و مسئله کمتر بودن تعداد دختران نسبت به پسران مطرح است. ضمن اینکه بر اساس پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک، هر فرد زیر ۱۸ سال کودک محسوب می‌شود.

در بسیاری از کشورهای دنیا نه تنها دختران زیر ۱۸ سال جزو جمعیت آماده ازدواج به شمار نمی‌آیند که حتی ازدواج آنان نیز ممنوع است؛ اما در جمهوری اسلامی ایران، بر اساس ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، دختران ۱۳ سال به بالا می‌توانند ازدواج کنند.

محمود مشفق نیز بر اساس سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران، در محاسبه خود گروه سنی ۱۵ تا ۱۸ سال را هم جزو «سن ازدواج» دانسته و گفته است که حدود ۳۶ درصد جمعیت زنان جوان ۱۵ تا ۳۴ سال ایران را دخترانی تشکیل می‌دهند که هنوز ازدواج نکرده‌اند و حدود ۲.۳ درصد از زنان ۴۵ ساله و بیشتر در بازه سنی تجرد قطعی قرار دارند. به گفته او، استان ایلام بیشترین و استان یزد کمترین درصد دختران مجرد ۱۵ تا ۳۵ ساله را دارد.

این جمعیت‌شناس با اشاره به قائل شدن پنج سال فاصله سنی (به‌طور میانگین) میان دختران و پسران برای ازدواج، به خبرگزاری ایسنا، گفت: «اگر جمعیت پسران ۲۰ تا ۳۹ ساله و جمعیت دختران ۱۵ تا ۳۴ ساله ازدواج نکرده را در نظر بگیریم، جمعیت پسران ۲۰ تا ۳۹ ساله مجرد حدود پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و جمعیت دختران ۱۵ تا ۳۴ ساله مجرد حدود سه میلیون نفر است. درواقع نسبت جنسی در اینجا حدود ۱۹۱ است که یعنی در مقابل هر ۱۰۰ دختر در سن ازدواج، ۱۹۱ پسر در سن ازدواج داریم و می‌توان گفت نسبت پسران ازدواج نکرده در این سنین دو برابر دختران است.»

استادیار جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی «فقدان توازن جنسیتی» در سن ازدواج را عامل به وجود آمدن «مشکلاتی» در «بازار ازدواج» دانسته است.

از نگاه مقام‌های جمهوری اسلامی ازدواج دختران از آن جهت اهمیت دارد که به‌وسیله آنان زادوولد افزایش می‌یابد. بر همین اساس، مقام‌های دولتی نیز بارها درباره افزایش میزان مهاجرت دختران به خارج از کشور ابراز نگرانی کرده‌اند. در تیرماه ۱۴۰۰، محمدمهدی تندگویان، معاون وزیر ورزش و جوانان، در مصاحبه‌ای با موضوع «بحران جمعیت در ایران» به کاهش آمار ازدواج اشاره کرد و گفت: «اگر دختران برای مهاجرت اقدام کنند، تاثیر بدتری در ازدواج خواهد گذاشت.»

پیش‌تر نیز محمد اسحاقی، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفته بود: «کاهش شمار دختران در جامعه کشور را در آینده به بحران تجدید نسل دچار خواهد کرد. اگر همین روند ادامه یابد و بیشتر فرزندان متولدشده پسر باشند، در آینده برای فرزندآوری و تجدید نسل با کاهش تعداد مادران مواجه می‌شویم.
+5
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  shirzan - برلین، آلمان

  حالا این چطوری هست که مردان رو هم تشویق به چند همسری میکنند احتمالا به زودی عروس چینی هم وارد خواهد شد
  2
  30
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momiji - توکیو، ژاپن
  اگر خامنه ای الدنگ و رژیم فاسدش واقعاً نگران کمبود جمعیت بودند و تلاشی برای ازدیاد اون داشتند، بعد از مشاهده اولین موارد شیوع کرونا در قم ( هدیه طلبه های مفتخور چینی که بعد از تعطیلات سال نو کشورشون با کُلی ویروس به قم بازگشتند ) سکوت نمیکردند ، سپاه چهارپایان با وجود شروع شیوع کرونا در ایران پروازهای رفت و برگشت به چین رو ادامه داد! از گوشه و کنار ، آخوندهای فاسد و مداح های مفتخور هم در این شرایط بغرنج کرونایی ، خواستار برگزاری تجمعات عزاداری در اماکن مذهبی و تنها برای کسب پول بیشتر از مردم ساده لوح و مسخ شده در مذهب شدند و در آخر و فاجعه آمیزتر جلوگیری از ورود واکسنهای معتبر آمریکایی و انگلیسی توسط رهبر متحجر و احمق و مُفنگی که نتیجه اش کشته شدن صدها هزار مردم بیگناهی که دچار شر حکومت فاسد و جنایتکار دینی شدند
  10
  16
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::shirzan - برلین، آلمان::]. من خیلی وقته میدونم برخلاف زرزر حکومتیها و رسانه ها و سازمانهای مرتبط که میگفتن تعداد دخترا دو برابر پسراس چون میخواستن سرمیه دارهای حکومتی به راحتی صاحب دختران متعدد بشن در ایران تعداد دختران کمتره. در ضمن در حال حاضر در ایران ازدواج یک موضوع لاکچری هست و هرکسی امکانش رو نداره مگر خودشو به خریت بزنه و یه ازدواج بدون امکانات انجام بده و در فلاکت بیشتر بیوفته. بدون آپارتمان ازدواج با خونه اجاره ای نابودیه. آپارتمان کوچیک محل متوسط هم حداقل 3میلیارد تومن. بدون ماشین حماقته. ماشین دوزاری 160میلیون تومن. بدون حدال15 میلیون درامد کم میارن. لذا حسابشو بکن چن درصد شرایط ازدواج دارن.
  7
  7
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  grizzly - برلین، آلمان
  شک نکنید این آمار و ارقام اشتباه و دروغ، اگر تعداد زنها و دختران در ایران بیشتر از مردان نباشه قطعاً کمتر هم نیست مگر اینکه سپاه پاسداران برای امرار معاش دست به صادرات دختران به شیخ نشین های عربی زده باشه
  3
  9
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  دروغ های هدفدار فمینیستی ایندیپندنت!
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.