«حسینیون»؛ نیروهای نیابتی جدید ایران در جمهوری آذربایجان

وبگاه «میدل ایست مانیتور» در گزارشی تحقیقی نوشته که سپاه پاسداران ایران اقدام به تاسیس «نیروهای نیابتی» جدیدی در جمهوری آذربایجان تحت عنوان «حسینیون» کرده است که شباهت زیادی با دیگر نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی همچون «حزب‌الله» دارد.

به گزارش این وبگاه، حسینیون تمام ویژگی‌های اصلی دیگر نیروهای نیابتی شبه‌نظامی جمهوری اسلامی در منطقه، معروف به «محور مقاومت»، را به نمایش می‌گذارند. از جمله، کاربرد رنگ‌های زرد و سبز و تفنگی که در مشتی فشرده شده در پرچم آن است.

اگرچه تهران همیشه به دنبال «صدور انقلاب» خود به آذربایجان بوده است، اما تابحال در این راستا موفقیت چندانی کسب نکرده است. به عنوان مثال، «حزب اسلامی آذربایجان»، که در سال 1991، یعنی سال استقلال آذربایجان از شوروی سابق تأسیس شد، تنها چهار سال دوام آورد، و پس از متهم شدن به دریافت تأمین مالی مخفیانه از سوی رژیم ایران «با هدف سرنگونی دولت و تبدیل کشور به جمهوری اسلامی» منحل شد.

با این وجود، به گفته «میدل ایست مانیتور»، نیروهای قدس سپاه پاسداران از اوایل دهه نود میلادی در آذربایجان فعال بوده است. برخی از اعضای سابق «حزب اسلامی آذربایجان»، با استفاده از تسلیحات و کمک‌های مالی ایران، توانستند در سال 1993 «حزب‌الله آذری» را تشکیل دهند، که یک مرتبه حمله‌ای علیه سفارت آمریکا در باکو ترتیب داد.

در سال 2012، مقامات آذربایجانی 22 نفر از اعضای یک شبکه غیرقانونی تحت کنترل سپاه که را به «توطئه برای انجام حملات تروریستی علیه اهداف اسرائیلی و غربی» متهم کردند.

گزارش نتیجه می‌گیرد که علاوه بر عراق، که کشوری با اکثریت جمعیت شیعه است، جمهوری آذربایجان در باب «مداخلات ایران» جایگاهی منحصر به فرد دارد. بدین ترتیب، «تحریکات»ی که تهران از سوی باکو حس می‌کند، اگرچه ممکن است به «درگیری متعارف» منجر نشود، اما ظهور حسینیون نشان می‌دهد که حکومت ایران از طریق «روش‌های نامتعارف» گزینه‌هایی برای مقابله با دشمنان خود در قفقاز دارد.
+70
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن

  اولا که آذربایجان و منطقه قفقاز و ارمنستان و گرجستان مثل هنگ کنگ بعد صد سال طبق قرداد ترکمناچای باید به ایران پس داده مید حالاان اخوندهای ابله چرا نتوانستن نمیدانم
  98
  126
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران

  بدون احساسات و جوگیری چیزی که مال ایرانه مال ایرانه چه با ملا چه با چنگیز چه با کورش هخامنشی چیزی که مال ایرانه مال ایرانه. اگر بعد از ۳۰۰۰ سال باید بزور و غیر زور بپذیریم اورشلیم مال یهودیهاست بعدش اینها هم مال ایرانه ایران. من نمیدونم خدا هست یا نیست اما از اول دنیا اینا مال ایران بوده.
  36
  85
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  [::samisan - توکیو، ژاپن::]. چرا شاه مفلوک که اینه همه توب تفنگ از آمریکا خریده بود نتونست اینها رو برگردونه به ایران، چرا پهلوی بی وجود بحرین شوهر داد به عربها و اون رضا خان احمق اون باریکه نخجوان رو داد به ترکیه؟
  111
  91
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  دلیل اینکه ایران قبل تو جمهوری باکو دخالت نمی‌کرد این بود که نمی‌خواست شیعیان اونجا رو تحریک کنه، ولی الان دیگه بازی عوض شده، ترکیه و اسرائیل اومدن اونجا و شروع به کرم ریختن میکنن همین باعث شد که ایران اون سیاست انفعالی خودشو دیگه کنار بزاره، فقط امیدوارم که دیگه دیر نشده باشه این.
  67
  62
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  mosyiran - والیس، جزایر والیس و فورتانا
  تنها راه نابودی جمهوری جعلی اذربایجان تحریک شیعیان و ظهور حکومت اسلامی مثل افغانستان هست. اینو علی اف خوب میدونه برای همینه 30 ساله اسلام گرا ها سرکوب شدند. اخوند ها باید با تمام وجود از اسلام گراهای تند رو حمایت نظامی و حزبی کنند. سرنوشت افغانستان و سوریه و یمن در انتظار علی اف هست.
  34
  44
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::] سن و سال تو از عقلت خیلی بیشتره. حوصله سر کله زدن هم با امثال تو و بقیه جیره خوران که سر در اخور کرده ندارم .... تمام.
  35
  44
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  ایران هیچ کاری نمی تواند در آذربایجان بکند . ایران بیشتر به آذربایجان و ترکیه نیاز دارد. صادرات ایران به اروپا و روسیه و ارمنستان گه تنها گلوگاه تنفسی ایران است از طریق این کشورها می گذزد . با بستن یک ماهه این راهها باقی مانده درآمد ایران همه به ..می رود. ایران اگر می توانست کاری در آذربایجان بکند 30 سال می کرد. نیروههای اطلاعاتی اسراییل و ترکیه هم در آذرابایجان فعال هستند و تا حالا تمام اقدامات تروریستی ایران را خنثی کرده اند. و هم در حال آموزش نیروهای نظامی و اطلاعاتی آذربایحان هستند. در حال حاضر آن جبهه خیلی قوی است و ایران به جز شکست و فرورفتن بیشتر در باتلاق بدبختی چیزی دیگر عایدش نخواهد شد. دو تا مانور با تجهیزات نظامی 50 ساله . عروسکی انجام داد بعد واکنش آذربایجان و ترکیه را دید و خفه شد.
  44
  33
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا
  تنها کار رژیم جمهوری اسلامی ساختن چنین گروههای مقاربتی مثل حشر الشعبی و حزب الله و انصارالله و حسینیون و زینبیون و فلانیون هستش و هیچ بویی از دیپلماسی و اینا نبرده، واسه همینه این رژیم تو کل منطقه خاورمیانه شدیدا منفور و تهوع آور شده..آخرشم همین شبه نظامی ها توسط دولت ها و مردمش کلا متلاشی میشن، کاری که با کتلت شدن قاسم سلیمانی داره بر سر حشرالشعبی تو عراق میاد!
  33
  22
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  مالک این میدل ایست مانیتور کیه؟ عناصر اسرائیل!مشخصه اسرائیل سعی میکنه با شایعه پراکنی در دو طرف یک تهدید برای منظقه درست کنه و کاملا روشنه که یک عده با اسامی ترکی و یک عده با اسامی ایرانی بطور جعلی سعی در گذاشتن کامنتها و فیلمهای متعصبانه برای هر دو طرف و تحقیر آنها هستند تا مردم رو به جان هم بیاندازند. اسرائیل سعی میکنه به تلافی حضور ایران در شمال اسرائیل بخصوص سوریه وضعیتی شبیه اون رو در شمال ایران به وجود بیاره و کاملا روشنه اسرائیل کنترل عجیبی بر ترکیه داره و توان القاء و پیشبرد اهدافش توسط ترکیه رو داره و عناصر ویژه و تعلیم دیده ای هم در باکو داره که مشخصه با حرفهای واقعا قابل توجه مثل تا سال 2023 یا 2025 عثمانی برای شمال ایران برنامه داره یا پاکستان فلان خواهد کرد سعی دارند اولا حواس کلی منطقه رو از روی اسرائیل به سمت ایران تغییر بدهند و هم با شانتاژ ایجاد تنفر کنند و در پشت همه این کارها یک چیز هستش و مشخصه اسرائیلی سعی میکنه این نظریه رو کاملا جا بیاندازه که ایران طی دو سال آینده سقوط میکنه و اینا میتونند بخشی از خاک ایران رو بردارند و در ایران هم بر طبل باکو مال ماست میکوبند
  4
  8
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  amonbede - تهران، ایران
  اگه این گروه تو باکو تشکیل بشه بیچاره میشن . یعنی کاری که آخوندا دارن میکنن از صد تا جنگ برا باکو بدتر هست . آذربایجان بهت تبریک میگم به زودی یا میشی امارت اسلامی آذربایجان یا جمهوری اسلامی آذربایجان . آخه نونت کم بود آبت کم بود میزاشتی راننده های ایرانی با عوارض کمتری رد بشن به هر حال از ما گفتن بود خودتو دو دستی بیچاره کردی
  12
  8
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.