درخواست حسن نصرالله برای معاف شدن لبنان از تحریم آمریکا علیه ایران

بی بی سی :حسن نصرالله در سخنرانی خود خطاب به گروه های سیاسی لبنانی، خواستار دریافت معافیت از سوی آمریکا برای خرید سوخت از ایران شده

حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان خواستار معاف شدن لبنان از تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده است.

حسن نصرالله در یک سخنرانی تلویزیونی خواستار دریافت این معافیت از سوی لبنان شد تا انرژی مورد نیاز این کشور از سوی ایران تامین شود.

لبنان نیاز مبرمی به سوخت از جمله بنزین و گازوئیل و برق دارد اما به دلیل اینکه ایران تحت تحریم آمریکا قرار دارد، دولت لبنان قادر به خرید سوخت و برق از ایران نیست. کمبود سوخت در این کشور باعث بروز اعتراضاتی در لبنان شده بود.

در هفته ای اخیر، ایران بخشی از سوخت مورد نیاز لبنان را با اعزام چند نفتکش به حزب الله لبنان تحویل داده است. این موضوع مورد انتقاد برخی از سیاستمداران لبنانی و آمریکایی قرار گرفته است.

حسن نصرالله در سخنرانی خود خطاب به گروه های سیاسی لبنانی، خواستار دریافت معافیت از سوی آمریکا برای خرید سوخت از ایران شده است.

او گفته است "وقتی وزیر خارجه ایران پیشنهاد داد که لبنانی‌ها این استثنا را از آمریکا درخواست کنند، برخی مسئولان لبنانی گفتند که شما این استثنا را از آمریکا برای ما بگیرید تا برای ما نیروگاه برق بسازید یا گازوئیل به ما بفروشید، این سخن بسیار عجیبی است. این حق مردم لبنان است که مشکل برق در اولویت دولت لبنان باشد".
حسن نصرالله و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران هفته گشته در لبنان با هم دیدار کردندحسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در جریان سفر اخیر خود به لبنان، پیشنهاد کرده بود که برای تامین نیازهای این کشور، لبنان هم همچون افغانستان و عراق، از معافیت دولت آمریکا در برابر تحریم های ایران برخوردار باشد.

حسن نصرالله با حمایت از پیشنهاد وزیر خارجه ایران گفته است "برخی صحبت‌ها مطرح شده است که چرا دولت لبنان به‌صورت مستقیم گازوئیل و بنزین از ایران خریداری نمی‌کند. ما از این موضوع استقبال می‌کنیم و تضمین می‌کنیم که ایران تسهیلات خاصی را برای دولت لبنان در نظر خواهد گرفت و اگر این اتفاق بیفتد ما به‌صورت کامل خود را کنار خواهیم کشید. ما از دولت لبنان می‌خواهیم که در این زمینه پیش‌قدم شود و استثنائاتی را برای خود نسبت به تحریم‌های ایران دریافت کند".

آمریکا به عراق و در مواردی به افغانستان اجازه داده که با واردات انرژی از ایران نیازهای خود را برای تولید برق در نیروگاه ها تامین کند. با وجود این معافیت، بانک های عراقی نتوانسته‌اند بدهی خود را به ایران پرداخت کنند.

عراق هم اکنون میلیاردها دلار بابت واردات انرژی به ایران بدهکار است.

ایران می گوید در صدد است مذاکرات مجددی را به صورت غیرمستقیم با آمریکا آغاز کند که هدف از آن رفع تحریم های اعمال شده بر این کشور است اما هنوز تاریخی در این زمینه اعلام نشده است.

جواد اوجی وزیر نفت ایران به تازگی اعلام کرده است که این کشور برنامه ای برای تهاتر نفت در پیش خواهد گرفت که نشان می‌دهد ایران خود را برای ادامه وضعیت کنونی و باقی ماندن تحریم ها هم آماده کرده است.
+10
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  آشغال مفتخور. مردم ایران در فقر و بدبختی هستند و این تروریست در فکر چاپیدن منابع مردم ایران.
  11
  34
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  از کی‌ تا حالا می‌‌خرید؟ تا آنجا که ما می‌‌دانیم.چمدان دلار هم روی بشگه نفت می‌‌گذاریم. تا شما ببرید. خوشتان باشد. هم نفت می‌‌گیرید. هم دلار. هم دختر. فقط مانده بسیجی‌ زیبا .و روغن بنفشه. همان غلمان.
  11
  26
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  خوک مفتحور اکثر تحریمهای ایران بخاطر کمک ایران به شما اعراب وحشی هست حالا که پول مفت دیگه نمیاد براتون دیگه اربابتون را نمیشناسید. نمک نشناسهای آشقال.
  3
  21
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷
  ۳۹
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا
  یکم از اون زیرزمین بیرون بیا بهت آفتاب بخوره گامبالو..
  9
  12
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۴
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اینها هم یا خودشون رو گرفتن یا ما رو. امریکا تحریم کرده، بعد در سخنرانی برای انجمن فرغون سازان مقیم مرکز لبنان خواهان معافیت تحریم شده!؟ برای تو فقط یه گلوله بین دو ابروت باید معاف بشه
  1
  7
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.