ارتش ایران و سپاه پاسداران مانور مشترک هوایی برای «دفاع از مراکز حساس» برگزار می‌کنند

سرتیپ قادر رحیم‌زاده (نفر چپ) فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء گفته است که مرحله عملیاتی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی در منطقه کویر مرکزی برگزار می‌شودبی بی سی :ارتش ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مانور مشترک هوایی در آسمان مناطق مرکزی کشور برگزار می‌کنند.

بر اساس گزارش ها این مانور از روز سه‌‌شنبه بیستم مهر (۱۲ اکتبر) به مدت دو روز اجرا می شود و طی آن نیروی هوایی و نیروی پدافند ارتش و نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آن شرکت دارند.

سرتیپ قادر رحیم‌زاده فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء گفته است که مرحله عملیاتی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی در منطقه کویر مرکزی برگزار می‌شود.

مانور هوایی ایران "مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰" نام دارد و به گفته مقام های نظامی ایران در آن از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده خواهد شد.

به گفته سرتیپ رحیم زاده مانور هوایی ایران "به‌منظور ارتقای آمادگی رزمی یگان‌ها، ایجاد بازدارندگی، ارزیابی سامانه‌های بومی پدافند هوایی برای مقابله با تهدیدات متنوع، پرحجم و دفاع همه‌جانبه و ۳۶۰ درجه در فضای جنگ الکترونیک و سایبری، ارتقاء سطح دانش و مهارت کارکنان عملیاتی و فنی، اشراف اطلاعاتی و تمرین هماهنگی مراکز فرماندهی و کنترل ارتش و سپاه در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور برگزار می‌شود".

آقای رحیم‌زاده "دفاع از مراکز حساس و حیاتی" ایران را از اهداف این رزمایش عنوان کرده است.

مانور هوایی ایران در حالی برگزار می شود که اسرائیل طی هفته های اخیر به طور پی درپی درباره افزایش سرعت برنامه اتمی ایران هشدار داده و گفته است که به هر شکل ممکن از توان ایران برای دستیابی احتمالی به سلاح هسته ای جلوگیری خواهد کرد.

بخش عمده ای از تاسیسات اتمی ایران در نواحی مرکزی ایران و عمدتا در استان اصفهان و استان مرکزی قرار دارد.
رسانه های جمهوری آدربایجان تصاویری را منتشر کرده اند که می گوید مقام های نظامی این کشور را در حال نظارت بر مانور دو روزه در باکو نشان می دهددر ماه های اخیر برخی از حملات به تاسیسات و مراکز اتمی ایران باعث بروز خسارت هایی شده است. از جمله تاسیسات اتمی ایران در نطنز هدف قرار گرفت و سپس به موسسه ای که در زمینه تحقیق و تولید سانتریفیوژها در کرج در نزدیکی پایتخت ایران فعالیت دارد، حمله شد.

پیش از این محسن فخری زاده مرد پشت پرده برنامه اتمی ایران و معاون وزارت دفاع در نزدیکی تهران هدف ترور قرار گرفت و کشته شد. اسرائیل گفته است که از مدت ها پیش از ترور، وی را تحت نظر داشته است.

ایران طی هفته های اخیر یک مانور نظامی دیگر در نزدیکی مرزهای خود با جمهوری آذربایجان برگزار کرده بود.

این مانور پس از بالاگرفتن تنش های لفظی میان دو کشور برگزار شد. ایران می گوید جمهوری آذربایجان در جریان همکاری های نظامی اش با اسرائیل این کشور را به نزدیکی مرزهای شمالی ایران رسانده است اما الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان این اظهارات را رد کرده است.

همزمان با این تحرکات، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان هم اعلام کرده از امروز نوزدهم مهرماه ۱۴۰۰ (یازدهم اکتبر) یک مانور دو روزه با هدف حفاظت از زیرساخت های تولید و تامین انرژی در منطقه باکو برگزار می کند.
+59
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  ۴۳ سال سیاست آخوندها آشوب و تفرقه انداختن و جنگ در میان مردم منطقه خاورمیانه بود با این هدف که خودشان در ایران در امن و امان باشند و بتوانند مردم را کنترل و مخالفان را خاموش بکنند. اما حالا جنگ و آشوب به مرزهای ایران رسید است و بایستی دید که اخوندها چه کارها خواهند کرد؟
  24
  36
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  لطفا پرواز ها را قطع کنید، به مردم هشدار دهید که در خانه بمانند و از ماسک استفاده کنند که بوی .. کاری های شما به مشامش ن نرسه.
  4
  16
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  امیدوارم این مانور به خوبی و خوشی و بدون تلفات جانی به پایان برسه. آخه ارتش و سپاه ملاها سابقه طولانی در ضربه خوردن و تلفات دادن از دشمن فرضی دارد.
  19
  36
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  چی شد قرار بود آذربایجان را بترسانید . چرا برگشتید و خفه خون گرفتید. من گفتم این داره هارت . پورت می کند زیاد جدی نگیرید. زورتان به ترکها نمی رسد. یک آذراببایجان زیاد با حال ایران نشاند سرجاش
  6
  7
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.