چربی‌برداری از طریق منجمد (فریز) کردن چربی چیست و چه خطراتی دارد؟

در کرایولیپولیز، چربی نامطلوب درون یک گیره منجمد می شود، این یکی از روش های پیکرتراشی استبی بی سی :لیندا اونجلیستا بعد از چربی‌برداری "برای همیشه از شکل افتاد". منجمد کردن چربی برای این سوپرمدل مطابق میلش پیش نرفت.

منجمد کردن برای برداشتن چربی‌های سخت و سمج، از روش‌های زیبایی است برای نزدیک کردن اندام به شکل دلخواه. این روش البته بی‌عارضه هم نیست.
منجمد (فریز) کردن چربی چیست؟
در این روش زیبایی که به آن "کرایولیپولیز" هم می‌گویند با سرمای بسیار زیاد سلول‌های چربی از بین برده می‌شوند. معمولا این روش برای توده‌های چربی بکار برده می‌شود که با رژیم و ورزش سنگین آب نمی‌شوند. این نوع چربی معمولا زیر چانه، دور ران، شکم، پشت یا بالای بازو جمع می‌شود.

در این روش، توده چربی را که می‌خواهند آب کنند، در یک گیره قرار می‌دهند که به دستگاهی متصل است و چربی را بسیار سرد می‌کند. سرما به سلول‌های چربی آسیب زده و آنها را تخریب می‌کند. بدن در طی چند هفته سلول‌های تخریب‌شده را جذب و متابولیزه می‌کند.

چربی‌برداری انجمادی نسبتا پرطرفدار است، در قیاس با چربی‌برداری مکشی (لیپوساکشن) سریع‌تر انجام می‌شود، و نیاز به بیهوشی عمومی و بستری ندارد.

این روش درمانی برای همه مناسب نیست، مثلا در چاقی مفرط این روش در پایین آوردن وزن ممکن است تاثیر ناچیزی داشته باشد.
آیا خطر هم دارد؟
پروفسور اش مصاحبی، جراح پلاستیک و عضو انجمن جراحان زیبایی بریتانیا می‌گوید: "مردم فکر می‌کنند روش‌های غیر جراحی کم‌خطرترند ولی لزوما اینطور نیست".

او می‌گوید این روش هم مانند روش‌های درمانی دیگر خطراتی دارد. یکی از عوارض جانبی نادر این است که سلول چربی بجای اینکه با یخ زدن حل شود، شروع به رشد می‌کند و بزرگتر می‌شود. به این عارضه جانبی هایپرپلازی پارادوکسی چربی می‌گویند که علتش هنوز مشخص نیست.

لیندا اونجلیستا، سوپرمدل ۵۶ ساله، برای رفع این مشکل، دو عمل جراحی دردناک انجام داده که "ناموفق" بوده‌اند که او را "بی‌رحمانه از ریخت انداخته‌اند."

از دیگر عوارض جانبی موقت، بی‌حسی، کبودی، خارش و سوزش موضع است.
توصیه‌؟
کسب آگاهی و اطلاعات کافی درباره این روش از منابع مطمئن و نداشتن انتظارهای غیرواقعی.

پرفسور مصاحبی می‌گوید: "اطلاعات کامل خیلی مهم است و همینطور آگاهی از محدودیت‌ها و خطرها".

در برخی کشورها مثل بریتانیا، کسانی که پزشک نیستند هم می‌توانند چربی‌برداری انجمادی انجام دهند.

از این رو به گفته پروفسور مصاحبی انتخاب فردی باتجربه و قابل اعتماد که از تجهیزات مرغوب استفاده کند و بدرستی مشاوره دهد، نیر مهم است.

این روش که به آن "مجسمه‌سازی سرد" هم می‌گویند در حال حاضر در بسیاری از کلینیک‌ها و اسپاها در سراسر بریتانیا و در دنیا انجام می‌شود.

هزینه آن هم بسته به عوامل مختلف است.
جراحی چربی‌برداری مکشی (لیپوساکشن)چربی‌برداری مکشی (لیپوساکشن) چیست؟
در چربی‌برداری مکشی زیر بیهوشی عمومی، چربی با دستگاه از زیر پوست مکیده می‌شود.
 
  •     برای این کار ابتدا در محل مورد نظر دارو و مواد بی‌حس‌کننده تزریق می‌کنند تا خونریزی و کبودی بعد از عمل کاهش پیدا کند.
 
  •     بعد با لرزش‌های پربسامد، تاباندن تپشی لیزر ضعیف یا جریان پرفشار آب سلول‌های چربی را تخریب می‌کنند.
 
  •     بعد یک یا چند شکاف در پوست می‌دهند و بافت تخریب‌شده را با دستگاه می‌مکند و تخلیه می‌کنند. ار خود لوله مکش هم برای تخریب بافت استفاده می‌شود.
 
  •     بعد محل برداشت چربی را بسیار می‌شویند و پانسمان می‌کنند.

معمولا این کار یک تا سه ساعت طول می‌کشد و فرد شب را در بیمارستان می‌ماند.

این روش هم مثل هر جراحی دیگری می‌تواند عوارضی داشته باشد.
+1
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.