دستگیری زن و شوهر آمریکایی به اتهام فروش اطلاعات محرمانه زیردریایی‌ اتمی

یورونیوز :یک زوج آمریکایی که کوشیده بودند اطلاعات محرمانه زیردریایی‌های اتمی ایالات متحده را به یک دولت خارجی بفروشند در ویرجینیای غربی بازداشت شدند.

جاناتان توبی ۴۲ ساله و همسرش دایانای ۴۵ ساله در طول یک سال اطلاعات محرمانه طراحی و تولید زیردریایی اتمی را در ازای پول به شخصی که به باورشان نماینده دولتی خارجی بود منتقل می‌کردند. اما سرانجام مشخص شد که فرد مزبور مأمور نفوذی اف‌بی‌‌آی بوده و این زوج با شکایت وزارت دادگستری آمریکا به اتهام «نقض اصل ۵۴ قانون انرژی اتمی» بازداشت شدند.

توبی که مهندسی در استخدام نیروی دریایی آمریکا بوده، سال گذشته تلاش می‌کند با یک دولت خارجی ارتباط برقرار کند و اطلاعاتش را در ازای دریافت ۱۰۰ هزار دلار رمزارز بفروشد. وی سپس بسته‌ای شامل نمونه‌ای از این اطلاعات را به یاری همسرش برای دولتی خارجی ارسال می‌کند.

اما پس از نخستین تماس‌ها با دولت بیگانه، اف‌بی‌آی از موضوع بو می‌برد و مأمور نفوذی این نهاد که خود را نماینده دولت خارجی معرفی کرده بوده وارد معامله با زوج مذکور می‌شود. و این زوج طی چندین مرحله اطلاعاتی طبقه‌بندی‌شده را روی کارت حافظه دیجیتال (اس‌دی) به او منتقل می‌کنند تا وقتی سرانجام روز یکشنبه بازداشت می‌شوند. نخستین مرحله از دادرسی این زوج بناست فردا ۱۲ اکتبر برگزار شود.

بریتانیا تا به امروز تنها کشوری است که از فناوری زیردریایی‌های هسته‌ای آمریکا برخوردار شده است اما این زیردریایی‌ها اخیرا موضوع چالش بزرگ دیگری نیز بوده‌اند.

ایالات متحده در ماه گذشته میلادی تصمیم گرفت برای مقابله با حضور چین در حوزه دریایی هند‌-آرام به استرالیا زیردریایی هسته‌ای بفروشد. این تصمیم که سبب شد استرالیا قرارداد چند میلیون دلاری خرید زیردریایی از فرانسه‌ را لغو کند پیامدهای سیاسی نظامی بسیاری داشته است.
+23
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  رابطه ی پول و خیانت ناگسستنی است!
  0
  45
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  من و تو باهم - لندن، انگلستان

  خائن و وطن فروش در تمام دنیا بوده و هست و متاسفانه خواهد بود فرقی نمیکند کدام کشور
  0
  23
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.